בן 6 מטירת כרמל הסובל מאוטיזם קשה ומום בלב ישאר בבית כשכולם יעלו לכיתה א’. למה? האמא: “אנחנו נתקלים במערכת אטומה. לילד שלי לא מגיע להרגיש כמו כל ילד?”

יאיר בן השש מטירת כרמל סובל מאוטיזם ומום בלב. הוא, בניגוד לשאר בני גילו, לא יפתח את שנת הלימודים ולא יעלה ביום ראשון לכיתה א'. למה? אמו חניטל: "עיריית חיפה מסרבת לתת לו ללמוד בבית הספר היחיד באזור שמתאים לו. ושלחו אותנו עד חדרה. אטימות של מערכת. כבר שבועיים אנחנו בוכים בימים ובלילות. למה?"

יאיר הוא ילד חמוד בן 6, המתגורר עם הוריו ומשפחתו בטירת כרמל. יאיר סובל מאוטיזם קשה וממום בלב – למרות זאת הוא והוריו חיכו ליום שהוא יעלה לכיתה א’ כמו כל בני השש. אלא במסתמן כי בשל מערכת לא קשובה, כך לפי אימו חניטל, אבי לא יזכה לפתוח את שנת הלימודים ויישאר בביתו. למה?

כך השתלשלות האירועים לפי האם חניטל ששוחחה עם “ניוזים צפון”: “ביום ראשון כשכולם יחזרו ללימודים בני יאיר שמואל, שמאובחן על הרצף האוטיסטי יישאר בבית. יאיר שמואל לא יבין למה אחים שלו הולכים והוא נשאר בבית. לא אוכל להסביר לו כי הוא לא מבין מילים פשוטות. חודשיים שלמים אני מראה לו סיפור בתמונות כדי שיבין שהוא הולך לעבור לבית ספר”.

חניטל מסבירה: “אנחנו גרים בטירת כרמל וכאן אין בית ספר שמתאים לילדים כמו יאיר. הבית ספר הכי קרוב, הוא ‘עופרים’ בחיפה. בית הספר נמצא במרחק 15 דקות נסיעה. עיריית חיפה לא הסכימו לקבל אותו. ולא קיבלנו תשובה הגיונית מדוע. בבתי ספר אחרים, הוא נמצא כלא מתאים – כי יאיר הוא בעל אוטיזם קשה. הוא לא גמול והוא לא מדבר. אנחנו כבר כמה ימים בדמעות, עם חוסר שינה מטורף, עם שבועיים לא פשוטים שעברנו ועם כל הקשיים שאנחנו כמשפחה עוברים בהיותנו משפחה מיוחדת, חשבנו שיהיה קצת נחת שנדע שהוא במקום טוב”.

חניטל מספרת: “אמרו לנו שיש כיתה של שישה תלמידים בעופרים, ואין מקום להכניס עוד תלמיד. למה? בכיתות כאלו יש הקצאה לשמונה תלמידים. אבל במשרד החינוך ומחלקת החינוך בטירת כרמל הודיעו לנו שיש מקום עבורו בבית ספר בחדרה. המשמעות היא שגם אם יסדרו לו הסעות, מדובר בנסיעה של מעל שעה בבוקר. למה הילד הזה צריך להיות מטולטל ככה? למה? הציעו לנו לבדוק את בית הספר ‘צליל’ בקריית ים, שלא ברור אם הם ערוכים לקלוט מקרים כמו יאיר. בנוסף, הילד שלנו סובל ממום בלב והוא אמור לעבור ניתוח”.

 

 

חניטל ממשיכה ושואלת: “למה למערכת יש אטימות? בית ספר ‘עופרים’ יכול לקלוט אותו אבל בעיריית חיפה מסרבים ולא מחויבים לתת לנו תשובה, כי אנחנו לא תושבי העיר. וככה הבן שלי, שגם ככה חי חיים לא קלים, ימשיך להיות ולהרגיש שונה מכל הילדים בחברה”.
ממשרד החינוך נמסר: “לתלמיד יש שיבוץ למוסד חינוכי העונה לצרכיו, אך ההורים מסרבים לשלוח אותו למוסד הקיים עבורו. יחד עם זאת, הנושא נמצא בטיפול מעמיק של גורמי המקצוע במשרדנו”.

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close