התלוננה על הטרדה שלא הייתה ושילמה ביוקר. צילום: אילוסטרציה גטי אימג'סהתלוננה על הטרדה שלא הייתה ושילמה ביוקר. צילום: אילוסטרציה גטי אימג'ס

עדות מ"שקופה". גננת צהרונים בחיפה מספרת על התוצאות ב"פרשת הקייטנות" של עיריית חיפה: "מתייחסים אלינו כמו אוויר, זרקו אותנו בהודעת SMS. יש עובדות שמאז שקיבלו את ההודעה לא מפסיקות לבכות"

לתשומת לב ראשי עיריית חיפה: עדות של גננת בצהרונים שיחד עם עשרות מחברותיה קיבלה הודעת SMS שמותירה אותה ללא פרנסה, עם חוסר ודאות ועם תחושה שבישראל- חיפה 2019, יש אנשים שמתייחסים אליהם כשקופים ללא כל זכות. "פרשת הקייטנות" מנקודת מבט של הסייעות והגננות המפוטרות


רונית (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) היא בדרגת גננת בצהרונים בחיפה שמחזיק, מטעם עיריית חיפה, מתנ"ס נווה יוסף.

לפני כמה שבועות עיריית חיפה החליטה שהיא לא ממשיכה את ההתקשרות עם מתנ"ס נווה יוסף לגבי תפעול קייטנות הקיץ. זאת למרות שהורי הילדים בצהרונים חתמו על הסכם בתחילת השנה שכללו את הקייטנות בקיץ – וסיכמו על מחיר מסוים. אלא שהעירייה החליטה באופן חד- צדדי לשנות מפעיל וכך יקרה משמעותית את הקייטנות, קיצרה את אורכן – ומלבד הפגיעה בהורים ובילדים מסתבר שגם גרמה לפגיעה היקפית רחבה יותר – כל העובדים והעובדות כגננות וסייעות במערך הצהרונים, שהיו אמורים להמשיך לעבוד בחודשי הקיץ מצאו את עצמן "מפוטרות זמנית" על ידי הודעת SMS יבשה שנשלחה להן.

רונית, מספרת ל"ניוזים צפון" את מאחורי הקלעים של החלטת העירייה שכאמור לא רואה ככל הנראה את האנשים "השקופים" מבחינתה: "גם ככה המשכורות שלנו הן בקושי משכורת מינימום. ההודעה שקיבלנו עכשיו מביאה לזה שאנחנו במשך חודשיים לא נתפרנס. אין משכורת. כשפנינו ושאלנו מה יהיה איתנו – יש בחורות שהן אימהות יחידניות. מה הן יעשו, אמרו להנו שמבחינתם שנלך בחודשיים האלו לחתום בלשכה. אבל מסתבר שמי שלא עבדה יותר משנתיים אסור לה לחתום. אז מה הן יעשו? ומי שאחראי מפנה אותנו לעירייה ואומר לנו שהמתנ"ס לא אשם בגלל החלטת העירייה. ניסינו לפנות לכל מיני אנשים בעירייה, כולם מתרחקים מאיתנו ואומרים לנו: 'כבר בודקים' ולא חוזרים אלינו".

אלא שמסתבר שכל הגננות והסייעות של מערך הצהרונים בחיפה לא רק שמוצאות את עצמן ללא פרנסה בחודשיים של חופשת הקיץ, לפי רונית: "מתנ"ס נווה יוסף אמר לנו שלא יודעים מה יהיה עם הצהרונים שנה הבאה מבחינת העירייה ולכן לא בטוח שכולן ישובו לעבודה וגם אם כן, יש מצב שמי שהייתה גננת תרד להיות סייעת. הם אמרו לנו במילים פשוטות שאין לנו שום זכויות. אפס. אנחנו מבחינתם כמו פלסטלינה שאפשר לעשות בה מה שהם רוצים".

 

אולי גם זה יעניין אותך

רונית אומרת כי הסתדרות העובדים מנסה להתערב לטובתם, אך בינתיים גם ההסתדרות לא מוצאת אוזן קשבת בעיריית חיפה וכלום לא השתנה. רונית מסכמת: "כשהעירייה רצתה לפגוע בזכויות העובדים בעיריית חיפה, הם שבתו והיה זבל ברחובות. אנחנו גם את זה לא יכולות לעשות. הם זרקו אותנו ואנחנו בלי שום כח וזכות ביד. יש לי חברה שהיא אמא יחידנית והיא בוכה מהרגע שקיבלה את המסרון. לא חושבים עלינו כבני אדם?".

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך