לראשונה, הבוקר תלמידי מערכת החינוך הקרובים לקו החוף תרגלו פינוי מסודר לאזור מבטחים בתרחיש של צונאמי

משרד החינוך ערך הבוקר תרגיל התגוננות ארצי לרעידת אדמה וצונאמי מצפונה של הארץ ועד דרומה. התרגיל נערך בהובלת משרד החינוך ובשיתוף ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, פיקוד העורף, משטרת ישראל, רשות חירום לאומית והרשויות המקומיות


הבוקר (ג') ערך משרד החינוך לראשונה תרגיל התגוננות ארצי לצונאמי בבתי הספר הסמוכים לחופי הים התיכון וזאת במקביל לתרגיל ארצי לרעידת אדמה שהתקיים בכל מוסדות החינוך בארץ. התרגיל נועד להכין את בתי הספר הסמוכים לחופי הים להתמודד עם תרחיש של צונאמי ולתרגל פינוי של תלמידים מבתי הספר אל אזורי כינוס בטוחים. כמו-כן, התרגיל יבחן את מערכות ההתרעה לרעידות אדמה המותקנות בבתי הספר והציג גם את הטיפול שניתן על ידי הרשויות המקומיות באזור הכינוס והסיוע שניתן על ידי כוחות החירום.

במסגרת התרגיל:

  • אגף הססמולוגיה במכון הגיאופיסי – תרגל קבלת התרעת צונאמי ממרכזי ההתרעה המצויים באגן הים התיכון. על בסיס תרחיש ועדת ההיגוי להיערכות לרעידות אדמה, נשלחו ממרכזי ההתרעה לצונאמי באיטליה, יוון וטורקיה אזהרות על התקרבות גלי צונאמי לחופי ישראל.
  • פיקוד העורף – תרגל הפעלת צופרי התרעה לצונאמי לצד צופרי התרעת רעידת האדמה.
  • משטרת ישראל – תרגלה את ניהול האירוע והכוונת האוכלוסייה והתנועה.
  • הרשויות המקומיות – תרגלו את הטיפול באוכלוסייה שפונתה לאזורי הכינוס הבטוחים.
אולי גם זה יעניין אותך

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב מסר: "מערכת החינוך עורכת השבוע תרגיל היערכות לרעידת אדמה, ולראשונה גם היערכות לצונאמי. מדובר באירוע שיא שמוביל המשרד במסגרת תכנית רב שנתית להגברת המוכנות בעתות חרום. במסגרת התכנית, בין היתר פועל המשרד לחיזוק מבני מוסדות חינוך, להתקנת מערכות התרעה ולהידוק מנגנוני החירום של המשרד. למערכת החינוך תפקיד מכריע במערך ההתגוננות הלאומי של מדינת ישראל, ואנו פועלים במגוון מישורים כדי להכשיר את צוותי החינוך והתלמידים להתמודדות עם מצבי חירום".

מנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל הוסיף: "מערכת החינוך מקיימת מדי שנה תרגיל התגוננות בכל מוסדות החינוך בארץ. השתתפות בתרגיל הלאומי היא נקודת שיא בהיערכות של מערכת החינוך להגברת המוכנות של התלמידים ומוסדות החינוך להתנהגות נכונה בעת חירום. בצד התרגיל, יתקיים תרגול "למידה מרחוק בחירום" שבמסגרתו יעסקו התלמידים בתכנים לימודיים מתוקשבים וינהלו שיח מקוון עם מוריהם במרחב הדיגיטלי. בנוסף, יערך השבוע תרגול מחוזי בנושא "הפעלת בני נוער מתנדבים", במסגרתו יופעלו בני נוער וחברי המנהיגות הצעירה ברשויות המקומיות בתכנים הקשורים למעורבות חברתית ולסיוע לקהילה בשעת חירום. מוכנות של מערכת החינוך לחירום מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהכנת האוכלוסייה ובחוסנה של החברה הישראלית להתמודדות במצבי החירום השונים.

ראש רח"ל ויו"ר ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, תא"ל (במיל') זאב צוק-רם, ציין אף הוא: "התרחשות רעידת אדמה באזורנו היא כנראה בלתי נמנעת, אנו יודעים שהיא תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק. רעידת אדמה באזורנו עלולה להוביל לצונאמי אשר יפגע בחופי ישראל, כמו גם גל צונאמי שיגיע כתוצאה מרעידת אדמה חזקה רחוקה מאתנו בים התיכון. ככל שנקדים להיערך ונדע להתמודד עם תרחישים אלו, כפי  שתרגלנו היום, כך נדע להעניק לאזרחי המדינה את המענה הטוב ביותר בתרחיש כה הרסני".

מנהל ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, אמיר יהב סיכם: "התרגיל הינו חלק מפעילות ענפה להיערכות לרעידות אדמה ולצונאמי שאנו מובילים בשיתוף כלל משרדי הממשלה, גופי החירום וההצלה, מכוני המחקר והאקדמיה. התרגיל הביא לידי ביטוי את שיתוף הפעולה הבינלאומי בתחום ההיערכות לצונאמי לו שותפה מדינת ישראל, הוא תרגל את מערך ההתרעה של המדינה ואת שיתוף הפעולה הבין ארגוני".

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך