שיר חדש לאביב גפן – כפרים של אהבה

האהבה שהוצתה בגטו: אביב גפן המנהל האמנותי של פרויקט המוזיקלי "שם עולם 2019" בשיר חדש


שם עולם 2019 הוא פרויקט מוזיקלי ייחודי ביוזמת המרכז הבין־לאומי שם עולם. הפרויקט מאגד בתוכו שירים וסיפורים שנכתבו בגטאות ובמקומות המסתור במהלך המלחמה. השירים המבוצעים בביצועים עכשוויים יוצאים לאור לקראת יום השואה. יוצרים חיים מחדש: נינט, גיא ויהל, דיקלה, מוש בן-ארי, ישי לוי, לי בירן, נועה קירל, נסרין קדרי, יונתן רזאל.

מפיק מוזיקלי – עומרי אגמון, יזם – משה קלוגהפט הפקה וקונספט – עינת אמה שמיר.

"השיר נכתב בהשארת מכתבי אהבה שנכתבו בגטו", סיפר גפן. מה שתפס את עיני אלו שירי האהבה שקורבנות השואה החביאו אחד לשני, שמלמד אותנו שגם ברגעי התופת האנושית אנשים מצאו נחמה באהבה ותלו בה תקווה גם במקום בלתי אפשרי כמו הגטו. תמיד שירי השואה עסקו במוות ובאכזריות ומעולם לא נגעו בכפרים של אהבה שהם בנו בסתר בין גדרות המוות".

אולי גם זה יעניין אותך

הרב קריגר, מנהל המרכז הבין־לאומי שם עולם הוסיף: "חיים שלמים התקיימו למרות ועל אף הזוועות וההישרדות היומיומית של היהודים בגטאות בזמן השואה. סיפורם הבלתי נתפס של עובדיה ועליזה ברוך הוא הוכחה ניצחת שהטבע האנושי הוא הרצון לאהוב ולהיות נאהב.

האהבה שהוצתה בליבותיהם של עובדיה ועליזה, הייתה עבורם אי של שפיות ועזרה להם לשרוד את המציאות הבלתי נתפסת שבה חיו. העובדה שהקימו משפחה והעמידו צאצאים בישראל, היא ההוכחה הטובה ביותר עבורנו כי באמצעות האמונה והרוח ניתן להתגבר על כל מכשול ועל כל רוע".

נכתב בהשראת סיפורם של עליזה ועובדיה ברוך מאושוויץ.

 

 

צילום: רן אליהו

 

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך