הספרנית סירבה להחליף ספרית לתושבת ראשל"צ חילונית ב"נאות השקמה", כי היא באה "ביום של דתיים". זה כבר עלה ביוקר לעירייה

כמה שילמה פיצוי עריית ראשון לציון לתושבת חילונית ב"נאות השקמה", שהספרנית סירבה להחליף לה ספרים בטענה כי בימי רביעי היא משרתת רק ציבור חרדי?


עיריית ראשון לציון החליטה לנסות ולמשוך את הציבור החרדי בעיר לספריות העירוניות. בראשון לציון פועלות תשע ספריות ציבוריות המופעלת על ידי החברה העירונית לתרבות, ספורט ונופש. הספריות פתוחות בכל ימי החול, למעט יום רביעי.

נציגי הציבור החרדי בעיר התלוננו באזני האחראים בעירייה כי לציבור החרדי יש קושי לפקוד את הספריות מכיוון שהן כוללות תכנים בעלי צביון חילוני. הם ביקשו כי תיפתח ספרייה הכוללת ספרים המותאמים לציבור דתי-תורני ואינה כוללת ספרות כללית.

אלא שבעירייה לא התכוונו לפתוח עוד סיפרייה בעלויות גבוהות ולכן הם רצו לבדוק האם בכלל הציבור התורני מעוניין להגיע לספרייה. וכך נולד "הפיילוט" שלפיו הספרייה ב"נאות השקמה" תהפוך להיות "חרדית" בימי רביעי כשהיא בין כה הייתה סגורה.

בהתאם, נתלו בספרייה בשכונה מודעות לפיהן החל מתאריך מסוים הספרייה תהיה פתוחה לקהל התורני בין השעות 16:00 – 20:00 וכי: "השירות ביום זה הוא עבור הקהל התורני בלבד!".

אולי גם זה יעניין אותך

במהלך תקופת הפיילוט, בוצעו בספרייה בימי רביעי אחר הצהריים התאמות לציבור התורני, כמו כיבוי המחשבים שיש מהם נגישות לאינטרנט, ריכוז ספרים המתאימים לקהל התורני בכוננית שהועמדה בכניסה לספרייה, סגירת הקומה השנייה הכוללת אוסף של סרטים, מוזיקה וספרים קוליים ועוד.

ביום רביעי אחד עברה ליד הספרייה תושבת השכונה, אם לילדים חילונית. מאחר והיא ידעה שבימי רביעי הספרייה סגורה, הופתעה למצוא אותה פתוחה. היא החליטה שזו הזדמנות טובה להחזיר ספרים שילדיה השאילו ואחרו להשיב. היא נכנסה לספרייה והגישה את הספרים לספרנית. אלא שהספרנית סרבה לקחת את הספרים מידיה בטענה כי בשעות אלו היא משרתת רק ציבור חרדי. אותה תושבת נדהמה והתעקשה כי הספרנית תיקח ממנה את הספרים.

אותה תושבת "נאות השקמה" שבה לספרייה ביום רביעי אחר ושוב כניסתה נאסרה. באותו רגע היא החליטה להגיש תביעת נזיקין בסך 75 אלף שקל נגד העירייה על אפלייה.

התוצאה: השופט, אבי סתיו, מבית משפט השלום בראשון לציון קיבל את התביעה ופסק לתובעת פיצויים מהעירייה בסך 10 אלף שקל וכל זאת בשל סרוב הספרנית להחזיר את הספרים באותו יום רביעי. השופט כתב: "שירותי ספרייה אינם שירות דתי. אין במהותם או באופיים דבר שמחייב לערוך לגביהם הבחנה בין דתיים לחילונים".

 

 

 

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך