משפט

מי מפחד מהצהרת הון?

מה זה הצהרת הון, מה החשיבות שלה, איך מחשבים אותה ומהו הפרש מהותי? רו"ח יהודה משב עונה על כל השאלות

הצהרת הון הינה כלי נוסף בידי רשות המיסים לוודא את נכונות הדוחות למס שהגיש הנישום והאם ייתכן כי הוא מעלים מס. הצהרת הון הינה “חיתוך מצב פיננסי” ליום מסוים – כלומר מהו המצב הפיננסי של הנישום, זהו דיווח על הנכסים והחובות של הנישום ליום מסוים.

להלן שלבי עריכת הצהרת ההון:

  • שלב א – נסכם את הרכוש יש לנישום לתאריך ההצהרה – רכוש יכול להיות נדל”ן פרטי, נדל”ן מסחרי, תיק השקעות, ניירות ערך, חסכונות והשקעות, כלי רכב, קופות גמל, פנסיה, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות, רכוש פרטי וכדומה.
  • שלב ב’ – מהרכוש מפחיתים את החובות של הנישום (חובות יכולים להיות הלוואות שנלקחו, משכנתאות, משיכות יתר בבנק וכדומה).
  • שלב ג’ – מפחיתים מהרכוש את החובות של הנישום ומקבלים את השווי הכלכלי למועד הצהרת ההון. אם הסכום חיובי – יש לך יותר רכוש ונכסים מחובות ומצבך שפיר. אם הסכום שלילי אז יש לך יותר חובות מרכוש אז מצבך קשה יותר – תמשיך לעבוד קשה ואולי מצבך ישתפר.

להלן דרך החישוב:

חישוב הצהרת הון. רוח יהודה משבחישוב הצהרת הון. רוח יהודה משב

הצהרת ההון אינה עומדת בפני עצמה. ההצהרה הינה השוואתית. כלומר, לוקחים את ההצהרה הראשונה ומשווים אותה להצהרת ההון העוקבת (בד”כ רשות המיסים דורשת להגיש הצהרת הון כל מספר שנים). רשות המיסים לוקחת את השווי נטו מהצהרת ההון הקודמת, מוסיפה את הרווח השנתי, נטו (בניכוי מיסים), ומחסירה עלויות מחייה לפי קביעה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (כמה עולה מחייה בישראל לפי סך הכנסה ומספר נפשות).

אם קיבלנו סכום השווה בקרוב להצהרת ההון העוקבת, אז כאן נגמר הטיפול הנושא. אולם אם ישנו הפרש מהותי (כאמור, עלויות המחיה הינם סטטיסטיים ולא מדויקים) אז עלינו להסביר לפקיד המס מדוע יש לנו הפרש (הפרש ייתכן אם קיבלנו ירושה גדולה, זכינו בלוטו, קיבלנו מתנה מקרוב בסכום מהותי, הכנסות פטורות שקיבלנו כגון שכר דירה, וכדומה). אם גם לאחר שלב זה לא הסברנו לפקיד השומה מדוע ישנו הפרש כאמור, אז פקיד השומה מוסיף את ההפרש לדוחות המס שהוגשו ומגדיל את הרווח, ואז אנו נשלם מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי על תוספת ההכנסה שנקבעה לנו.

רוח יהודה משב. צילום שי גבריאלירוח יהודה משב. צילום שי גבריאלי
ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
נגישות