משבר הקורונה: בעלי עסק, חוששים שאתם לקראת חדלות פירעון? כך תיערכו נכון

משבר הקורונה המכה בעולם בימים אלה מביא עמו נזקים כלכליים עצומים לעסקים רבים גם בישראל. המשבר העסקי, יחד עם תחושת חוסר ודאות בנוגע לעתיד וחוסר במענה הולם מצד המדינה, מביא לכך שעוסקים רבים- עצמאיים ובעלי חברות, חוששים כי הם עומדים בפני מצב בו לא יוכלו לעמוד עוד בהתחייבויותיהם ולמעשה להגיע למצב של "פשיטת רגל" (המונח הקודם לפני כניסתו לתוקף של חוק חדלות הפירעון). ישנם פתרונות שונים לגיוס כספים בתקופת משבר, בין היתר על ידי לקיחת הלוואה בערבות המדינה ולקיחת משכנתא נוספת לבעלי נכסים, אך ישנם עסקים רבים אשר מיצו את כל אפשרויות גיוס האשראי שלהם, לא יכולים לגייס עוד כספים ועלולים לקרוס בזמן המיידי. כעת נביא מספר עצות על מנת לנהל את ההליך בצורה המיטבית תוך גרימת מינימום נזק עתידי ומיקסום ההטבות שמקנה הליך חדלות פירעון כקבוע בחוק. *הדבר הראשון שיש לבצע הינו ניהול התחייבויות נכון. למשל, אם יש לעסק התחייבות מגובה בביטחון, כדוגמת הלוואה שניתנה לצורך רכישת רכב לעסק, שלא משתמשים בה נוכח המצב, יש לפעול למכירת הרכב במהירות האפשרית כדי לצמצם החוב ולהסיר השעבוד. עסקים רבים שוגים ומתמהמהים עם מכירת רכבים משועבדים, דבר שמוביל לכך שמתמנה כונס נכסים למכירת הרכב בשווי מופחת ויוצא עוד סכום נוסף לא מבוטל שמשולם כשכר טרחת כונס הנכסים. במצב כזה, גם לאחר המכירה עוד נותר חוב לבנק שאתו צריך להתמודד מאוחר יותר, דבר שיכול היה להימנע במכירה מהירה של הנכס המשועבד באופן עצמאי. *עניין נוסף של ניהול התחייבויות קשור בסוגי הנושים. חשוב לדעת שככלל, מי שיש לו חובות למדינה (מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי) לא יוכל לקבל הפטר מחובות אלה – גם אם יקבל הפטר מיתר חובותיו ביחס לנושים האחרים. אותו הכלל תקף גם לעניין מזונות. לכן אם יש תקציב מסוים שיש לחלקו בין מספר רב של נושים, מומלץ שלא להישאר חייבים בגין חובות מזונות וחובות למדינה ויש לשלם חובות אלה כסדרם גם בתקופות "לחוצות" יותר.
כלכלה ומשפט. משבר הקורונה. צילום פיקסביי PIXABAYכלכלה ומשפט. משבר הקורונה. צילום פיקסביי PIXABAY

*צריך לזכור, הליך חדלות פירעון אינו הליך שיש לפנות אליו כאופציה ראשונה, אלא רק לאחר שמוצו כל יתר האפשרויות ואם כבר הגעתם למצב כזה, יש לנהל אותו נכון על מנת שהתוצאה בסוף הדרך תאפשר לכם לפתוח דף חדש בחייכם תוך מחיקת כל החובות שנוצרו בתקופת המשבר.

האמור לעיל מובא “על קצה המזלג” ונועד לתת קריאת כיוון ראשונית להתנהלות בשלבים הראשונים של ההגעה לחדלות פירעון ובוודאי שאינו מתיימר לכסות את כל האפשרויות הקשורות במצב המורכב בו מצויים העסקים בישראל. לקבלת מידע מקיף יותר ומותאם אישית, יש ליצור קשר עם משרדנו לתאום פגישה.

מלאו פרטים ונחזור אליכם:

   עורך דין גיא יעקב, ממשרד עו”ד ‘יעקב’ המתמחה במשפט אזרחי ומקרקעין.  

  ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

  כתיבת תגובה

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  Back to top button
  נגישות