משרד האוצר נגד בעלי העסקים: סיבוב שני

משבר הקורונה גרם למצב חסר תקדים שבו רובם המוחלט של העסקים נצטווה או נאלץ לסגור את העסק באופן מיידי ולהיכנס להסגר עד יעבור זעם. הדבר דומה לקטר השועט על המסילה במהירות גבוהה ולוחץ בפתאומיות על הבלם. מצב זה גרם להרבה בעלי עסקים קטנים ובינוניים (עצמאים, עוסקים פטורים, עוסקים מורשים ובעלי חברות (שכירים בעלי שליטה) לאבד ברגע את הכנסתם. בעוד ובעולם המפותח ניתנו קצבאות ומענקים לכלל בעלי העסקים כדי שיוכלו לצלוח את המשבר, החליטו באוצר ובממשלה להעניק לעצמאים (שיהיו זכאים) מענק של עד 6,000 ₪ כשהתנאים למענק הינם שערורייתיים ורובם המוחלט של בעלי העסקים אינו זכאי למענק. החלק שכן זכאי למענק יקבל מענק ממוצע בסכום של 3,000 ₪ לערך, ממנו ירד מס הכנסה וביטוח לאומי. פשוט לעג לרש. כדי לשמור על הקופה ולא לשלם לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים ולתת הרגשה ומראית עיין של דאגה לבעלי העסקים החליטו באוצר ובממשלה להעניק הלוואות בתנאים נוחים לבעלי העסקים – הלוואות בערבות מדינה. גובה ההלוואה נקבע תחילה כ- 8% מהמחזור או עד 500,000 ₪ - לפי הגבוה מבניהם. ושוב, כמו כל דבר שהאוצר והממשלה מחליטים בנוגע לבעלי העסקים, גם את הנושא של ההלוואות הם מצליחים לסבך ולקלקל. האוצר הוצף במבול של בקשות להלוואות שרק פרומיל זעום מהבקשות טופל. אחת ההטבות בהלוואות הינה שההלוואה תתחיל להשתלם לאחר שנה (גרייס לשנה) ובשנה זו המדינה תשלם את הריבית על ההלוואה. נעשה חשבון קצר:
  • היקף הקרן להלוואות הינה 8 מליארד ₪
  • הריבית הממוצעת הינה 2.5% (ממוצע של פריים+1.5%)
כלומר, הריבית שהמדינה תשלם עבור ההלוואות הנ"ל הינה 200 מיליון ₪ בלבד. אין ספק, תוכנית גאונית של האוצר והממשלה – נשקיע במשבר זה רק 200 מיליון ₪ וכך נוריד את בעלי העסקים המעצבנים הנ"ל מהגב שלנו – והם עוד צריכים לומר תודה. להזכירכם, מדובר בהלוואה ולא במענק ויש להחזיר אותה בעתיד.

אולם באוצר לא שמעו את המשפט “היזהר במה שאתה מבקש – זה עלול להתגשם...” – לקרן הוגשו עשרות אלפי בקשות בסכום כולל הגבוה משמעותית מסך של 8 מיליארד ₪ של הקרן. ומה עושה האוצר המהולל שלנו – נוהג כגנב בלילה ומשנה את תקרת הסכום של ההלוואה רק ל- 8% מהמחזור – כלומר ביטלו את הרף של 500 אלפי ₪. שינוי מהותי זה לא נמסר בשום הודעה ואנו קיבלנו את החדשות מהבנקים שלא אישרו יותר הלוואות בסכום מעל 8% מהמחזור.

כך, אם אני עסק עם מחזור שנתי של מיליון ₪, אוכל לקבל הלוואה בשיעור של 80 אלף ₪ בלבד !!!

נראה שהאוצר התאהב בסיפור של האיכר בעל החמור שקיצץ את מנת המזון של החמור עד שהפסיק להאכילו, ואז החמור מת מרעב. והאיכר (האוצר) בכה – “עד שהרגלתי אותו לא לאכול הוא מת”  – אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק. אולם, לאחר ההד שעשה המהלך הנ”ל, הגדילו למחרת באוצר את רף סכום ההלוואה ל- 16% מהמחזור, והתגאו בהטבה שהם נותנים לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים. כלומר, עסק קטן, עם מחזור של מיליון ₪, שסגרו לו את הפעילות עקב הקורונה, ועליו להמשיך לשלם את ההוצאות השוטפות של העסק, כשאין אופק לסיום המשבר, יוכל לקבל הלוואה בסכום מקסימלי בסכום של 160,000 ₪.

לסיום, ובנימה אישית, נראה שבאוצר והממשלה יושבים אנשים מנותקים ששנים התייחסו לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים כבנים חורגים וכנטע זר בעל חובות ללא כל זכויות. מעניין לברר כמה מהפקידים הנ”ל, שמשכורתם הדשנה ממומנת מכספי המיסים שמשלמים אותם בעלי עסקים או ממשלמי המיסים של משכורות העובדים שהם מעסיקים, שאין כל חשש שהמשכורת לא תשולם במועד כמו שעון – כמה מהם ניהלו בעברם עסק ועמדו בקשיים הנוראיים שמטילה עליהם המדינה.

זאת ועוד, כרואה חשבון המייצג מעל מאתיים עסקים קטנים ובינוניים מכל תחומי הכלכלה, אני מקבל בקשות מהרבה לקוחות לבטל את התשלומים לרשויות והם אף מבטלים את הוראות הקבע לביטוח לאומי. מדובר בבעלי עסקים נורמטביים – מלח הארץ, ששירתו שנים במילואים בקרבי, עבדו שנים רבות ושילמו את כל חובותיהם במועד ונשבר להם שבאסון כולל שכזה המדינה מתנערת מהם וזונחת אותם לגורלם. לפקידים שבאוצר ובממשלה אומר רק שמדובר במרד מיסים ובמדרון חלקלק שאת סופו אף אחד לא יכול לצפות.

בברכת חג פסח שמח לכולם,

יהודה משב, רו”ח

לעדכונים שוטפים, ניתן להצטרף לקבוצת הווטסאפ של המשרד  

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי גם זה יעניין אותך
Close
Back to top button
נגישות