אקטואריה- המגמה לתואר השני באוניברסיטת חיפה שמבטיחה לבוגרים עבודה, רמת השתכרות גבוהה וביקוש הגדול מההיצע

אחד הדברים אליהם שואף כל צעיר, או כל בוגר תואר אקדמאי זה למצוא עבודה שתיישם את התואר אותו למד – הדבר תקף על אחת כמה וכמה לגבי בוגרי תואר שני : – ולראות ששנים של לימודים והשקעה נושאים פרי גם בעולם העבודה וכן בדרגות השכר אליהן ניתן להגיע. אחת ממגמות הלימוד שמוכיחה את עצמה ככזו המשלבת תואר מבקוש בעולם העבודה עם אפשרויות רבות ורמת השתכרות גבוהה - זו המגמה לתואר שני באקטואריה באוניברסיטת חיפה. כדי להבין מדוע מדובר בתואר מאוד מבוקש בעולם העבודה צריך להבין במה מדובר. אקטואריה היא למעשה ניהול סיכונים פיננסיים, נושא שמאז המשבר הכלכלי של 2008, ושנגרם בעקבות כשלים בניהול סיכונים במוסדות הבנקאיים והפיננסיים בעולם ובארצות הברית במיוחד - הפך לחיוני ומבוקש בעולם העסקים והעבודה בארץ ובעולם.  ואכן, בוגרי תואר באקטואריה מועסקים במסגרות בהן קיימת אי-ודאות פיננסית עתידית: בעולם הביטוחים למיניהם (אלמנטרי, חיים ובריאות), עולם הביטוחים הפנסיונים, משרדי רואי חשבון וכן במשרדי עורכי דין המתמחים בתחומים פיננסיים. פרופ' אודי מקוב, ראש המגמה לתואר שני באקטואריה, הנלמד במסגרת החוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת חיפה מספר על התואר: "מדובר בתואר שמשלב תיאוריה ופרקטיקה. למי שסיים סטטיסטיקה בתואר ראשון, הלימודים הם של שנתיים בלבד. לכל מי שסיים תואר ראשון בתחום אחר- התואר השני מתחיל בשנת הכנה ולאחר מכן שנתיים של התואר השני. שנת ההכנה מאפשרת גם לאנשים שלא למדו תואר ראשון בתחומים כמותיים להשתלב בלימודי התואר השני באקטואריה". פרופ' מקוב מספר על הדרישה בעולם העבודה לבוגרי התואר באקטואריה: "היום כל עולם הביטוחים וחלקים בעולם הפיננסי נשענים על אקטוארים. בוגרים שלנו, המתחילים את דרכם המקצועית כעוזרי אקטואר, מגיעים לדרגות ניהול בחברות כלכליות רבות. קצב ההשתכרות מרשים: לאחר כ 5 שנים הבוגרים משתכרים כ 15,000-20,000 ש"ח ושכרם של לאלו המשלימים את הרכשתם המקצועית באגודת האקטוארים מזנק מעבר ל 30,000 ש"ח, עם השנים הם עשויים להגיע לרמות שכר של 100,000 ש"ח ויותר". תפיסה זו מתחברת למהפכת המולטי מאסטר, אשר אוניברסיטת חיפה השיקה בחודשים האחרונים. שיטת הלימודים לתואר שני כוללת שלושה נדבכים: מרחבי למידה מתקדמים; מולטי דיסציפלינריות; והקניית כלים יישומיים. תכנית הלימוד באקטואריה באוניברסיטת חיפה משלבת לימודי תיאוריה ולימודים מעשיים של יישום החומר הנלמד.  כך למשל, לאחר לימודי התיאוריה, מוקדשות שעות לימוד של החומר ויישומו הלכה למעשה תוך עבודה על מחשב . יתרון נוסף שמציעה התכנית לסטודנטים באוניברסיטת חיפה, היא העובדה שהתואר נלמד יום בשבוע – כך שלסטודנטים ניתנת האפשרות לשלב את הלימודים תוך כדי עבודה.

בכל שנה התכנית מקבלת כ 20-40 תלמידים בלבד, ורובם מאותרים לתעסוקה כבר בסיום שנת הלימודים הראשונה שלהם בתואר. תנאי הקבלה: ממוצע 80 בתואר הראשון. מי שלא עונה לדרישה זו, מאפשרים לו לעבור מבחנים משלימים אחרים, שאם הוא עובר אותם- הוא מתקבל לתכנית.

 

מספסל הלימודים לעולם העבודה וביקוש

 

נל גברא הייתה בוגרת תואר ראשון במתמטיקה וסטטיסטיקה כשהחליטה להירשם למגמה לתואר שני באקטואריה באוניברסיטת חיפה. היא מספרת על הלימודים, על ההשתלבות בעולם העבודה ועל מקצוע האקטואריה שזוכה לגמול שכר גבוה מאוד במשק.

“אני סיימתי למעזה את הלימודים בתכנית האקטואריה באוניברסיטת חיפה כבר ב-2014. עוד לפני שסיימתי את הלימודים, אחת המרצות שלנו הודיעה כי בחברת ‘מנורה’ מחפשים סטודנטים מסיימים כדי להתחיל ולהשתלב בעולם האקטואריה בביטוחי הפנסיה, החיים ועוד. אז כבר לפני סיום לימודיי נכנסתי לעולם הזה והפכתי לעוזרת אקטואר”.

עם סיום לימודיה, נל החלה במסלול השתלמויות ההשלמה להפוך ולהיות “אקטואר מלא”.

 

לסטודנטים חשוב שהתואר השני בו הם משקיעים יעזור להם להתקדם בעולם העבודה ויפתח בפניהם מגוון אפשרויות. איך זה עבור מי שסיים את תכנית לימודי האקטואריה?

 

“יש ביקוש עצום לאקטוארים בכל חברות הביטוח בתחומים וענפים שונים. מלבד חברות הביטוח – חברות רואי חשבון גדולות מחפשות אקטוארים וגם משרדי עורכי דין בתחום הפיננסים. יש היצע גדול מאוד למי שמסיים את לימודי האקטואריה”, ונל מתייחסת לעוד נושא חשוב עבור כל בוגר לימודים – השכר: “כאקטואר מתחיל השכר נע בין 1-20 אלף שקל בחודש וכאקטואר מלא, אני יכולה להעיד בהחלט שהשכר מטפס באופן משמעותי ואף חוצה את סף 30 אלף השקלים בחודש. בהחלט מדובר במקצוע מבוקש ומתוגמל היטב במשק. אני אישית שמחה מאוד שהלכתי לכיוון הזה. אני אוהבת את התחום, הוא מעניין, הוא מגוון ומותר לומר בלי בושה, בהחלט השכר בסוף החודש מוכיח את זה עוד יותר”.

לבסוף, נל מאשרת שאכן את לימודי האקטואריה באוניברסיטת חיפה רבים שילבו עם עבודה במשרה מלאה.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
נגישות