משפט

תתחדשו: המדריך המקיף לרכישת דירה מקבלן יצא כעת לאור

בימים אלה יצא לאור הספר המקיף ביותר שנכתב בנוגע לרכישת נכסי מקרקעין נדל"ן מקבלנים ויזמים. את הספר "הקודקס המקיף ליחסי קבלן רוכש נכס מקרקעין (דירה ונכס מסחרי)" חיבר עו"ד ונוטריון גיא יעקב, אשר ספרו הקודם בנוגע לחוקי המתווכים בישראל הפך לשם דבר בקהילה המשפטית, ומאוזכר תכופות. הספר עוסק בכל הנושאים הרלוונטיים העומדים על הפרק בעת רכישת דירה מקבלן, החל משלב הבדיקות הראשוניות, דהיינו, בדיקת ליווי בנקאי לפרויקט, בדיקה תכנונית של היתרים, בדיקת הבטוחות הניתנות לרוכשים בגין כספיהם. בשלב שני נבחנות הנקודות המשפטיות בעת מימוש החוזה, עלויות הסבת בטוחות, שינויים בדירה, עיכובים במסירה, וכלה בשלבים שלאחר סיום החוזה וקבלת החזקה בדירה, ליקויי בניה ופיצויים בגין עיכוב במסירה. עו"ד יעקב מסביר כי חשיבות הספר הינה רבה בייחוד לרוכשים, אשר מצויים בנחיתות משפטיות מובנית לעומת הקבלנים המיוצגים על ידי עורכי דין מטעמם בחוזה. "ראשית", מסביר עו"ד יעקב, "אמנם הרוכשים משלמים לעו"ד הקבלן סכום המוגבל ב-5,000 ₪ בצירוף מע"מ, אך אין הדבר אומר כי עורך הדין מחויב ללקוחות. נהפוך הוא. עורך הדין מחויב אך ורק לקבלן, והסכום המשולם לעורך הדין אינו בגין ייצוג הרוכש בעסקה אלא לשם רישום הבית המשותף. משכך הם הדברים, עורכי הדין מכניסים לחוזים סעיפים רבים שנועדו להגן על הקבלנים ולשלול מהרוכשים את ההגנות המוקנות להם בחוק. בין היתר, ניתן למצוא בחוזים סעיפים הקובעים כי כל שינוי המתבקש בדירה יגרור עיכוב של המסירה לפי שיקול דעת הקבלן, סעיפים המטילים את עלויות הסבת הערבויות על שם הרוכשים, קביעת פיצויים מוסכמים בגין איחורים במסירה בסכומים הנמוכים מהקבוע בחוק, ועוד כהנה וכהנה."

עו”ד יעקב מסביר כי בייחוד חמורים הדברים, שעה שלפי שיקול דעת הקבלן אילו בטוחות לתת לרוכשים בגין העיסקה, ולעיתים בטוחות אלה אינן מגינות באמת על כספי הרוכשים. עו”ד יעקב ממליץ ככלל להתעקש על קבלת ערבויות חוק מכר או פוליסת ביטוח לכספי ההשקעה, ולא להסתפק ברישום הערות אזהרה בטאבו לטובת הרוכשים, שכן אין די בבטוחה זו בכדי להבטיח באופן מלא את כספי ההשקעה באם ייקלע, חס וחלילה, הקבלן למצוקה תזרימית שתביא להפסקת הפרויקט.

ניתן ליצור קשר עם עו”ד יעקב לשם קבלת ייעוץ ראשוני טרם התקשרות בעסקת מכר באמצעות משרדו בטלפון 04-9920006, או בנייד 054-5765155.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
נגישות