טור דעה

כרמל שאמה הכהן, רינה מצליח ווירוס קורונה– בדיוק מה ששסע חברתי צריך. טור דעה מאת עו”ד צחי ביטון, תושב רמת גן

ראש עיריית רמת גן, מר כרמל שאמה הכהן, והעיתונאית גב’ רינה מצליח הם נציגים של הציבור בישראל שעומדים חסרי אונים בהתמודדות עם האתגרים שמציב בפניהם הציבור החרדי. משום כך הם עושים טעויות קשות ובוטות שגורמות להעמקת הקרע והשסע בחברה הישראלית במקום לגשר עליו. גם נבחרי הציבור וגם נציגי הציבור מטעם עצמם (למשל עיתונאים, פרשנים ושולפי המקלדת למיניהם ואולי גם כותב שורות אלה) מנסים להתמודד עם האתגרים הללו. אלו וגם אלו מבקשים לקדם אג’נדה ומביאים את השקפת עולמם מתוך כוונה אמיתית וכנה, על פי רוב, לשפר ולקדם את החברה ואת הערכים הנתפסים בעיניהם כנכונים וטובים. בקיצור, פוליטיקה.

התמודדות של החברה הישראלית עם מחלת הקורונה אינה הפעם הראשונה וככל הנראה לא הפעם האחרונה שקהילה זו מאתגרת את כלל החברה הישראלית. מידי פעם מתעוררת מחלוקת חדשה בחברה הישראלית לגבי היחס וההתנהלות של החברה מול הקהילה החרדית בישראל. אולי כבר הספקנו לשכוח, אך ניסוח “חוק הגיוס” הביא לכך שאביגדור ליברמן טרפד את הקמת ממשלת נתניהו החדשה (בהנחה שאנחנו מאמינים שאין מדובר באיבה אישית ועמוקה של אביגדור ליברמן לבנימין נתניהו, ואנחנו לא). ההתמודדות הזו מצטרפת לנושאים קשים וחשובים אחרים כמו התקציבים למגזר החרדי, לימודי הליבה, הדרת נשים, פתיחת עסקים בשבת, תחבורה ציבורית ועוד נושאים רבים שעולים חדשות לבקרים ומעמיקים את הקרע.

הפעם נראה שעומק המשבר חידד עוד יותר את הקוצים וטשטש עוד יותר את קצות העצבים של הציבור. ביטויי האיבה, הבידול והריחוק הפכו קיצוניים עוד יותר ותפסו נפח משמעותי בחדשות היום. ראש עיריית רמת גן בחר להציב גדר הפרדה בנקודות מעבר בין שטחה של עירו לבין שטח העיר בני ברק כדי להגן על תושבי עירו מפני “פלישה” של גורמים מוכי קורונה מהעיר בני ברק. לא לגמרי ברור מה היה המניע או קו המחשבה שעמדו מאחורי הפעולה הזו, האמנם סבור היה ראש עיריית רמת גן שהגדר שיקים תגן על עירו מפני הפולשים החולים או שמא מדובר בניסיון לגזור קופון פוליטי במהלך ציני כפי שטענו כלפיו גורמים במגזר החרדי? התוצאה של סיפור הזה הייתה התנצלויות והסברים מצידו של שאמה הכהן, הגדר הוסרה על ידי עיריית בני ברק ואנשי הציבור החרדי תרמו לכך את זעקתם אשר לוותה בביטויים מתקופת השואה. שאמה הכהן ביקש להצדיק מעשיו וטען כי המשטרה אמרה שאינה מסוגלת לסתום את הפרצות הללו בסגר שהוטל על העיר ולכן הוא עשה מעשה בהתאם להנחיות המשטרה, כלומר ראש העיר נטל את החוק לידיו במעשה אקטיבי על מנת לאכוף מדיניות כוחנית ואלימה (כן, הטלת סגר על עיר היא מדיניות כוחנית ואלימה גם אם יש לה הצדקה) שמותרת על פי החוק רק למי שהוסמך לכך. בכך העמיק שאמה הכהן את השסע הפתוח וזאת בהמשך להחלטות והתבטאויות קודמות של מר שאמה הכהן בעניין יחסי דתיים חילוניים ושכנתו החרדית. מר שאמה הכהן עושה את מה שהוא חושב לנכון כערכי נכון וצודק בעיניו ובעיני הציבור שבחר בו לתפקיד אך המחיר שהוא גובה מהחברה הישראלית הוא כבד מאוד. מר שאמה יכול היה לפתור את הבעיה בדרכים אחרות, אולי בהפעלת הקשרים האיכותיים שבהם הוא מתהדר ושבזכותם הביא לבדיקות קורונה רבות בבתי האבות בעירו, אבל נראה שלא היה מי שיכול לכוון אותו לשם והמהלך הפופוליסטי משרת את האינטרס המיידי והצר שלו.

רינה מצליח. צילום ניצן הפנר. לינק לרישיון בויקיפדיה https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rina_Matzliach.jpgרינה מצליח. צילום ניצן הפנר. לינק לרישיון בויקיפדיה https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rina_Matzliach.jpg

העיתונאית רינה מצליח תרמה את ה”תובנות” שלה לגבי הציבור החרדי ויחסיו עם “המדינה” כשאמרה במונולוג בשידור כי משבר הקורונה יוצר הזדמנות ביחסי החרדים עם המדינה כך שיהא עליהם לקבל את המדינה “לטוב ולרע”, גב’ מצליח מציעה שהחברה החרדית שאינה רואה את עצמה כמחויבת למדינת ישראל תעבור איזה סוג של שינוי ו”חזרה בתשובה” (כך ממש במילים הללו). כמובן שדבריה של מצליח לא נאמרו משנאת חרדים חלילה וחס אלא מאהבה למדינה. לא לגמרי הבנתי את דבריה של רינה מצליח ואת המשמעות המעשית שלהם ואני לא בטוח שגב’ מצליח בעצמה מבינה אותם. האם היא מצפה שהחברה החרדית תשנה את פניה, תנטוש את אמונותיה, ערכיה ומנהגיה, ומדוע? מפני שגב’ מצליח סבורה שהם אינם ראויים עד כדי כך שהחברה הזו צריכה לחזור בתשובה? רינה מצליח היא עיתונאית מנוסה וותיקה, היא אמנם לא “נבחר ציבור” כהגדרתו אך באופן מסוים היא משמשת פה לציבור רחב שצופה בה בטלוויזיה ויש לה אחריות כלפי הציבור הזה. אם רינה מצליח רואה את עצמה כשליחה של אותו ציבור ונושאת נאומים פוליטיים בשליחותו של ציבור זה צריכה להיות לה גם האחריות כלפי אותו ציבור. האמירות הללו מעידות על כך שגב’ מצליח לא הפנימה את העניין הזה עד תום. חברתה דנה וייס ניסתה למתן ולתקן את הדברים בשידור אך ללא הועיל כי לנבחרת מטעם עצמה אין כל כוונה לקחת אחריות על דבריה. גב’ מצליח אינה אדם רע ואני מאמין שדרכה של גב’ מצליח רצופה בכוונות טובות, אבל עדיין לא התגברתי על התדהמה מההתנשאות שבדברים שנאמרו אולי משום שלא באמת הבנתי את משמעותם המעשית. ואולי מפני מה שנותר לנו כיום, אמירות קשות ומבדלות, יוזמות משפילות, במקום קריאת כיוון אמיתית לתיקון ושיפור.

הגדר שהוקמה בין רמת גן לבני ברקהגדר שהוקמה בין רמת גן לבני ברק

יובהר כי איני פוטר בזה את הציבור החרדי ונציגיו מאחריות לשסע הזה ומהחובה לגשר עליו, התנהגות פורעת חוק וביטויי שנאה אינם יכולים להתקבל משום סיבה וראויים לטיפול ביד קשה וזה ממש לא משנה “מי התחיל”.

רינה מצליח וכרמל שאמה הכהן הם רק דוגמאות לכך שנציגי הציבור מעמיקים את השסע ואת הפגיעה במקום למצוא את הדרכים הנכונות לגשר עליו. הדוגמאות הללו מובילות למחשבה שבעצם כמעט ואין בציבוריות הישראלית כיום אף גורם, אדם או מפעל שהגדרתו, מטרתו העיקרית ופעולתו היא בניית גשרים בחברה הישראלית ומציאת תשובות ופתרונות צודקים, ראויים ומכבדים שיאפשרו לחברה הישראלית לחיות בשלום בין חלקיה השונים ובעיקר החברה החרדית. אם אמנם החברה הישראלית רואה בשסע הזה בעיה לאומית, ואני מאלו שחושבים שזו אחת הבעיות הקשות ביותר של החברה הישראלית כיום, הרי על החברה לפעול ולחפש פתרונות באופן אקטיבי. מתוך כל הגופים הרשמיים במדינת ישראל לא ראיתי משרד או גוף שבהגדרתו פועל לבניית הגשרים הללו, או לפחות מחפש ומנסה. ניסיונות נקודתיים, מוזרים ולא ברורים נעשו בעבר בעניין הזה אך ככל הנראה היו נקודתיים מידי (שילוב חרדים בעבודה), אקדמיים מידי (מחקרים על התנהגות הקהילה החרדית), מוזרים ונלעגים מידי (כולנו זוכרים את יאיר לפיד עטוף בציצית וקיתונות הביקורת להם זכה), או פשוט היו מן הפה ולחוץ (מה זה מפלגת “גשר”? האין זו מטרה מספיק ראויה עבור מפלגה שזהו שמה?).

בהיעדר הכוונה איכותית כזו אנו נותרים עם גדרות וניסיונות להחזיר בתשובה את הציבור החרדי.

טור דעה מאת צחי ביטון, עו”ד, תושב רמת גן

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות