ניוזים חמיםבריאותטור דעה

כללית נלחמת בעלייה התלולה באלימות כנגד נשים בישראל. איך מזהים ולמי פונים?

בישראל למעלה מ-200 אלף נשים שנמצאות תחת אלימות במשפחה ובכל שנה נרצחות כ-20 נשים "להישאר עם המועקה או הסוד של 'אלימות במשפחה' הוא בעייתי ולמרות הקושי, הכאב והחששות, חשוב לשתף בסיטואציה עם מי שמרגישים עמו בנוח" מירב בן-פורת חביב

בישראל למעלה מ-200 אלף נשים שרויות תחת אלימות במשפחה, לדברי המומחים מדובר בנתון חסר וככל הנראה מספריו גבוהים יותר. בכל שנה נרצחות כ-20 נשים, רק השנה שטרם הגיעה לסיומה, מספר הנרצחות כבר הספיק להאמיר ל-27 במספר. כך עולה מנתוני שדולת הנשים בישראל.

גם בעתות מלחמה, כמו זו בה אנו שקועים מאז ה-7 באוקטובר, אלימות כנגד נשים או בתוך המשפחה, איננה פוסקת. מצבי לחץ ודחק עלולים להגביר את עוצמת הדפוס ובמשפחות בהן קיים דפוס אלימות כזה או אחר, לרבות כעסים או דינמיקה אלימה מדובר בחבית חומר נפץ.

"אלימות במשפחה היא תופעה חברתית שמשפיעה על הבריאות ועל האופן בו נשים צורכות שירותי בריאות" לדברי מירב בן-פורת חביב, מנהלת השירות לעבודה סוציאלית, מחוז מרכז כללית. "יש לכך השלכות על בריאות הגוף והנפש לטווח הקצר והרחוק".

"חשוב לדעת כיצד לנהל תהליך פרידה או גירושין. צריך להבין שלחלק מן הגברים יש ראייה מאוד דיכוטומית של הדברים, מחשבה של 'הכל או כלום', הם עשויים לפרש צעד שכזה עד לכדי נקיטת פעולה קיצונית כנגד האישה. זוהי הסיבה שההמלצה היא לא להיפרד או להעלות את נושא הפרידה ללא ליווי מקצועי מתאים" מחדדת בן פורת חביב.

"עובדי מערכת הבריאות עוברים באופן תדיר הדרכות בנושא אלימות במשפחה ויודעים לזהות ולטפל במצבים אלו. ניתן לפנות לרופא המשפחה, לצוות הסיעוד ולכל איש צוות עמו הן מרגישות בנוח ולשתף במצבן. הצוותים שלנו מיומנים ומתודרכים  ויכולים לסייע בפנייה לגורמי הטיפול המתאימים בקהילה".

עוד מוסיפה מירב כי "חשוב להכיר גורמי סיכון נוספים שעלולים להגדיל את פוטנציאל הפגיעה, כמו נשיאת נשק, משבר על רקע נפשי או אישי, התנהגות כפייתית כלפי האישה" וממשיכה "להישאר עם המועקה או הסוד של 'אלימות במשפחה' הוא בעייתי ולמרות הקושי, הכאב והחששות, חשוב לשתף בסיטואציה עם מי שמרגישים עמו בנוח, החל מבני משפחה, חברה טובה או גורם מקצועי כזה או אחר. לאלימות פנים רבות והיא יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים, זוהי בדרך כלל אלימות המבוססת על מאפיינים של כוח ושליטה בין בני הזוג".

 

צילום פיקסביי PIXABAY

ראי הוזהרת: כך תדעי שאת נמצאת בזוגיות אלימה

אלימות כנגד נשים היא לרוב מתעתעת. יש בה דפוסים חוזרים ונשנים של התפרצויות אלימות, לאחריהן רגיעה וחרטה, תקופה של 'ירח דבש' ובהמשך צבירת כעסים הגוררת התפרצות מחודשת, וחוזר חלילה. זוהי הסיבה שנשים רבות מתקשות בזמן אמת לזהות כי הן נתונות במצב של אלימות, וחמור מכך מתקשות לצאת מאותו מעגל בלתי נגמר. מסבירה בן פורת חביב.

אז בכל זאת, מהם סימני האזהרה למי שנמצאת בזוגיות אלימה? משרד הרווחה מפרסם רשימת סימני אזהרה שונים, ביניהם – תחושה בה את צריכה 'ללכת על ביצים' ליד בן הזוג, אובססיביות כפייתית כלפייך, בן זוג שמקנא לך ופוגע בפרטיותך, מאשים אותך בחוסר נאמנות, בודק את הטלפון שלך לעיתים קרובות, מרחיק ומבודד אותך מהמעגל המשפחתי או החברתי הקרוב, קובע מה תלבשי, שולט בתזרים הכספים שלך, או בן זוג שמול אחרים מציג אישיות שונה לחלוטין. וזוהי רשימה חלקית בהחלט.

האם פנייה לגורם מקצוע היא אכן 'שובר שוויון' כשמדובר באלימות?

"התשובה היא כן. במרכזים למניעת אלימות במשפחה יש אנשי מקצוע, עובדים ועובדות סוציאליות, בעלי הכישורים המתאימים לביצוע הערכת מסוכנות ובניית תכנית מוגנות. הם אלו שיוכלו לסייע לאישה בליווי מתמשך ובהבנה כיצד תרצה להמשיך להתנהל בזוגיות. יש סטיגמה רווחת כי הגעה אל עובדת סוציאלית במרכז למניעת אלימות במשפחה בהכרח אומרת שהיא תמליץ על פרידה או גירושין. זה לא נכון בכל המקרים. חשוב להבין שהתהליך הטיפולי במרכזים אלו נועד קודם כל להעצים את האישה ולשקף בפניה את האלימות. רק לאחר מכן הוא נועד כדי לקבל החלטות בנוגע לעתידו של הקשר הזוגי".

מצויות במשבר או סיטואציה קשה על רקע אלימות? חייגו 118 מכל לטלפון למוקד הפניות של משרד הרווחה (פעיל 24/7), קו חם בו ניתן לקבל מענה מיידי, בדרך לתיווך וחיבור לגורמים הטיפוליים המתאימים.

[addtoany]
ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

Back to top button
נגישות