"לא דיווחתי כי אבא שלי בן 80". צילום: גטיאימג'ס"לא דיווחתי כי אבא שלי בן 80". צילום: גטיאימג'ס

בליץ של מס הכנסה על בתי העסק בשעות הלילה בתל אביב: איך קשורה העלמת הכנסה לגיל המתקדם של אבות בעלי העסקים?

מבקרי מס הכנסה החליטו לפשוט על בתי עסק ברחבי תל אביב בשעות הערב והלילה אמש. התירוצים המקוריים והמשעשעים של כמה מבעלי העסקים שנתפסו שלא דיווחו על הכנסות. כמו בעלי מספרות, בעל מועדון תל אביבי ואיך זה קשור לגיל הקשיש של כמה מאבות בעלי העסקים? אי אפשר לומר שהתירוצים לא מקוריים


לילה לא שקט ומלא בתירוצים מגוונים עבר על מבקרי מס הכנסה, שהגיעו לביקורת לילית בבתי עסק ברחבי העיר תל-אביב, בהם מספרות, פיצוציות, מסעדות, פאבים, מכוני יופי ועוד. במהלך המבצע בוקרו 75 בתי עסק מהם עלה כי בקרוב 14 אחוז לא נרשמו הכנסות כנדרש. המבצע נערך על ידי עובדי משרד פקיד שומה תל-אביב 1 והתקיים, כאמור בשעות הערב והלילה המאוחרות.

קוסמטיקאית עסוקה שלא עמדה בקצב ה"ביט", לא תיעדה כלל הכנסות אותם קיבלה באמצעות אפליקציית "ביט" בסכום העולה על 22,000 שקל, בטענה: "יש לי לחץ בעבודה ואני לבד". בעליו של מועדון לילה בתל אביב לא תיעד הכנסות עבור מכירת כרטיסים ששולמו לו באמצעות "פייפאל", ההסבר בו בחר היה: "מדובר בסכומים קטנים שיותר נוח לרשום בסוף היום". בעל מספרה שאף הוא קיבל תשלום באמצעות אפליקציית "ביט" ולא דיווח עליה בחר בזכות השתיקה ואמר למבקרים: "אין תגובה לא רוצה לענות".

בעל מספרה שהשכיר 3 עמדות במספרה שלו לקוסמטיקאית ולספרים חיצוניים בתמורה ל כ-8,000 שקל לחודש לא רשם זאת כהכנסה בספרי העסק. תשובתו המפותלת הייתה: "אבי הוא אדם מבוגר ולכן אני אחראי על הרישום בקבלות ובחשבוניות, לא התפניתי אולם כאשר אני עושה התאמה בין הבנק לבין הקבלות אני מתקן ומוציא קבלות וחשבוניות כנדרש. אני אדבר עם רואה החשבון שלי". הגדיל לעשות בעל קיוסק שהקופה בעסק שלו לא הייתה מחוברת לחשמל ולא נרשם בה דבר כשטען: "הקופה מקולקלת ואבא שלי בן 80"..

פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך