בת-ים: עדויות נוספות נגד יריב ובכר בחשד לתשלום לבוחרים, הערכה בעירייה: יתכנו מעצרים

המשטרה צפויה לחקור בעקבות החשיפה בסוף השבוע, לפיה פעיל של אלי יריב הוקלט כשהוא מציע לתושבת העיר כסף תמורת הבאת בוחרים לקלפי. עדויות נוספות גם נגד בכר בנושא זה. יריב בתחילה הכחיש, אך לאחר מכן שינה את תגובתו. במקביל לפרשה: צביקה ברוט בשוויון מוחלט מול בכר בסקרים, יריב נחלש משמעותית. מטה יריב: "הוצאת דברים מהקשרם מופרכת לחלוטין". מטה בכר: "אם יש לכם ראיות גשו להתלונן במשטרה"


מערכת הבחירות בבת-ים כמעט והגיעה לישורת האחרונה מבלי שיהיו חשדות לפלילים, אך הפרשה האחרונה שנחשפה בסוף השבוע החזירה את הכותרות השליליות לעיר: חשיפה עיתונאית של אתר מחלקה ראשונה –  News 1 בבעלות העיתונאי יואב יצחק, בכתבה של איציק וולף, חשפה חשדות חמורים לקניית קולות בכסף על ידי נציג של מטה אלי יריב – כאשר במקביל התגלו עדויות נוספות דומות נגד מחנה יוסי בכר.

בשני המקרים הצטברו עדויות של תושבים אשר סיפרו כי נציגים בכירים הציעו להם תשלום של אלפי שקלים, בתמורה לגיוס תומכים ליום הבחירות. מדובר בחשד לשוחד בחירות, וגורמים שונים בעירייה מעריכים כי צפויים מעצרים, שכן ישנן לפחות 3 הקלטות בהן ניתן לשמוע את ההצעה האסורה.

במקביל לפרשה, וככל הנראה כתוצאה ממנה, פורסם הסקר האחרון שנעשה לפני הבחירות על ידי מכון סמית, ממנו עולה כי יש שוויון מוחלט בין צביקה ברוט, מועמד הליכוד, לבין ראש העיר הנוכחי יוסי בכר. מעמדו של מועמד מפלגת העבודה אלי יריב נחלש משמעותית, והוא עומד על 17 אחוזים ואינו יכול לעלות לסיבוב השני. בסקר אחר של הפרופ’ קמיל פוקס, הוא אף עומד על 12 אחוזי תמיכה בלבד.

הסקרים הללו והפרשה החמורה לכאורה מציבים את תומכי אלי יריב בדילמה: האם להמשיך ולתמוך ביריב ובכך להסתכן שבכר ינצח בסיבוב הראשון, או לעבור ולתמוך בצביקה ברוט – שלפי שני הסקרים הללו הוא היחיד שיכול לנצח את בכר, בין אם בסיבוב הראשון ובין אם בשני.

אולי גם זה יעניין אותך

על פי הפרסומים, אותם חשף העיתונאי איציק וולף – שחתום על סקופים רבים נוספים במערכת הפוליטית – בהקלטות ניתן לשמוע את הפעיל של אלי יריב משדל פעילה להביא 100 מצביעים לקלפיות תמורת 2,000 שקל. “נשמה, תקשיבי לי טוב: אם את תביאי באמת 100 לקלפיות, יש לך 2,000 שקל. אני פה ויש לי מילה של בטון”, אמר. הפעילה מספרת לו על חברה שלה שהביעה תמיהה וספקות על-כך שהכסף יועבר גם אם תביא 100 מצביעים לקלפיות. “תנסי אותי ותראי. עד עכשיו, מה שהבטחתי – קיימתי”, הוא אומר לה בתגובה. “בלי סיפורים. כשאני עבדתי עם אלי יריב – כולם קיבלו את הכסף”.

בעקבות הפרסום הגיעו למערכת “ניוזים מרכז” עדויות נוספות של תושבים כנגד יריב וכנגד יוסי בכר, שנציגים מטעמם לכאורה הציעו כסף לבוחרים תמורת תשלום. העדויות צפויות לעבור השבוע למשטרה ובעירייה מעריכים כי צפויים מעצרים, שמן הסתם יבוצעו כבר לאחר הבחירות.

אלי יריב עצמו שינה את גרסתו בתגובתו שנתן לאיציק וולף באתר NEWS1. בכתבה נכתב כי: “על-פי סעיף 88 לחוק הרשויות המקומיות, דינו של הנותן או המציע שוחד בניסיון לגרום לאדם להשפיע על פעולת אדם אחר דינו מאסר של חמש שנים או קנס. אלי יריב, שהיה בין העיקריים של חושפי השחיתות של שלומי לחיאני בבת ים, טוען כי הוא מקפיד על טוהר הבחירות וכי האיש שדיבר מטעמו לכאורה אינו פעיל במטה. ‘הוא לא עובד איתי במטה. זה אחד שתולה שלטים, הוא לא קשור אלינו בשום דבר. אין לו שום סמכות ואין לנו שום קשר. הכל פיקציה. אני עובד מסודר ומועמד של מפלגה (מפלגת העבודה).  אנחנו נותנים כסף לאנשים שיושבים בקלפיות וזהו. אין לנו שום שכר על שום דבר אחר'”, כך טען.

אולם בתגובה הרשמית שמסר מטה יריב לכתבה כבר נטען שאין כל פסול בדברים שנשמעים בהקלטה: “כל מטה בחירות של כל מועמד שהוא, מעסיק ביום הבחירות פעילים שתפקידם לדרבן בוחרים לצאת ולהצביע, ולדאוג לשינוע בוחרים לקלפיות. הדבר הוא במפורש על-פי הדין, כך כולם נוהגים – ולפי ההקלטה המדוברת, זה בדיוק המקרה כאן. הניסיון לעוות ולהוציא דברים מהקשרם – כאילו מדובר ‘בתשלום בגין תמיכה’, הוא מופרך לחלוטין. מכל מקום, נזכיר כי הוראות חוק הבחירות והנחיות מבקר המדינה לאורן פועלת הרשימה, קובעות, כי כל התחייבות מחויבת בקבלת אישור הגורמים האמונים על-כך ברשימה. אנחנו מצדנו לא קיבלנו כל בקשה לאישור איזושהי התחייבות אסורה לה אתם טוענים, וכמובן אילו הייתה מתקבלת בקשה שכזו – היא הייתה נדחית לאלתר.

ממטה יוסי בכר נמסר בתגובה: “לנו לא ידוע דבר על שום פעיל אמיתי שלנו שפעל כך. אן יש לכם מידע מוצק בעניין, אנו מפצירים בכם להעביר לאלתר את המידע למשטרת ישראל, מאחר ומדובר בעבירה פלילית”.

יש לציין כי הפעיל של אלי יריב המדובר תמך בעבר במועמד אחר לראשות העיר, ולפני כמה חודשים הודיע רשמית על עזיבתו לטובת אלי יריב, המתמודד זו הפעם החמישית על ראשות העיר.

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך