מחברים אותנו למסורת: האחים שהחליטו לעשות לנו סדר בהגדה ובמשך שלוש שנים כתבו הגדה מפורטת המסבירה הכל במילים פשוטות

מתחברים אל המסורת. אם אתם חושבים שכשאתם קוראים בהגדה, ואין לכם מושג מה קורה, שאתם היחידים אז טעיתם. למשה שחר ומירית גפני אח ואחות מהקריות נמאס שבכל שנה קוראים בהגדה ולא מבינים את הפרשנויות, אז במקום להתייאש הם עשו מעשה ובמשך כשלוש שנים הם חקרו, למדו, הבינו וערכו את "סדר בהגדה". משה, אז מה זה בעצם "סדר בהגדה"? "סדר בהגדה" הוא מיזם אישי שכשמו כן הוא, הוא בא לעשות סדר בהגדה של פסח. שיהיה יותר נעים מובן ומהנה לקרוא ולקיים את המצווה של רבן גמליאל שבכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. מאיפה צץ פתאום הרעיון? הרי יש המון גרסאות. למה היה נדמה לכם שחסרה עוד גירסה? האמת שהרעיון "ישב והתבשל" כבר די הרבה זמן. כל שנה בליל הסדר תמיד הפריעה לי העובדה שכולם קוראים בהגדה ומתקשים להגות את המשפטים הכתובים בה והטקסים הקטנים כמו לשתות בהסבה לשמאל בלי להבין למה נוהגים כך או לומר את עשרת המכות בלי לדעת מהי כל מכה ומכה וזה הרגיש שאנחנו קוראים בהגדה כדי לצאת ידי חובתנו וקדימה לאוכל... תמיד אמרתי שיבוא יום ואערוך בעצמי גרסה עדכנית ובעיקר מובנת שתחבר חילונים כמוני שרוצים לשמור על המסורת לחג הכל כך חשוב הזה. מה מבדל את סדר בהגדה מהשאר? יש כמה הבדלים בסדר בהגדה שלנו לעומת גרסאות אחרות, ראשית אנו נותנים הסברים על מנהגים הקשורים לליל הסדר כמו: מה בקערת הפסח ולמה, מדוע מסבים לשמאל בעת שתיית 4 הכוסות, או ב 10 מכות מצרים- מה הייתה כל מכה ומכה וכו'. ההבדל העיקרי הוא שבסדר בהגדה אנו מביאים את סיפור יציאת מצרים כפי שהוא מתואר בספר שמות וכל זאת בשפה עכשווית קולחת ומעניינת הגורמת לקורא להתחבר יותר בקלות ובכך לקיים את מצוות והגדת. סדר בהגדה מבוסס על הנוסח המקוצר של ההגדה ויש את כל הברכות והפיוטים המוכרים והאהובים. איך ניגשתם לזה ?מה התהליך שעברתם כשעבדתם על ההגדה המיוחדת הזאת? האמת שזה התחיל מליל סדר אצלנו וכשחשבתי מה אמורים לעשות עם 30 איש שחלקם יותר מקפידים והחלק השני מקפידים לבוא רעבים. ומירית גפני אחותי המאוד יצירתית הציעה לכתוב הגדה משפחתית מיוחדת ובעצם מאותו הרגע יצאנו לדרך משותפת שני אחים חילונים שהזיקה לקיום מסורת ארוכת שנים בוערת בעצמותינו, ובפסח 2016 הוצאנו את ההגדה הראשונה שהצליחה לאחד 6 משפחות מכל קצוות האמונה לסדר פסח מהנה ואיכותי המספר את סיפור יציאת מצרים מלידת משה ועד לרגע המכונן בו הוציא את בני ישראל מעבדות לחירות.
סדר בהגדה. מפורט וברור

מי הקהל שלכם?

יהודים, ישראלים חילונים כמונו- שרוצים לחגוג את החג, לשמור על המסורת אבל גם להבין את מהות הטקסים, בעצם למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים ולא לקרוא רק כדי לסמן וי, יאללה לאוכל ושוב לא הבנת עד הסוף את מה שקראת  כי אתה כבר על אוטומט.

יש לכם תכניות עתידיות בקשר לפרויקט?

כרגע הפרויקט עדיין בחיתוליו ואנחנו לומדים אותו תוך כדי תנועה, התגובות נפלאות ומפרגנות. בשלב הבא יש לנו כוונה לתרגם לאנגלית ואולי אף לשפות נוספות.

מה מכיל המארז?

“סדר בהגדה נמכר במארז ובו 5 הגדות ובנוסף כתב חידה מהנה למציאת האפיקומן ועוד משחקי הפעלה לילדים. אפשר להיכנס לפייסבוק שלנו ‘סדר בהגדה’ ולהזמין דרך הטלפון ואנו מבצעים משלוחים לכל הארץ.

סדר בהגדה. פרויקט של 3 שניםסדר בהגדה. פרויקט של 3 שנים
ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
נגישות