Uncategorized

הנוער בראשון לציון זוכר ולא שוכח

מאות בני נוער התכנסו בשבוע שעבר באירוע לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה ופתיחת תערוכה חסידי אומות העולם שהתקיים באגף הנוער והצעירים של מנהל קהילה. האירוע התקיים זו השנה השביעית בחסות תחום קשרי חוץ באגף הנוער ובשיתוף חניכי תוכנית מודל האו”ם ProMuner. בני הנוער, חניכים בתכנית מועדון מודל האו”ם הגיעו מ־15 רשויות מהמרכז והשרון בהם פועלת כיום התכנית, ונפגשו עם אישים בכירים מהאו”ם, משרד החוץ, אונסק”ו, ונציגים משגרירות גרמניה, הונגריה, צרפת ואיטליה.

בני הנוער, חניכי תוכנית מועדון מודל האו”ם פתחו את האירוע בתצוגת תכלית של פעילות מועדוני מודל האו”ם. החניכים ערכו סימולציית ראווה שעסקה באתגרים העומדים בפני המיעוט המוסלמי הרוהינגי במיאנמר (בורמה לשעבר) וכיצד הקהילייה הבין־לאומית מתמודדת עם הטענות לרצח עם. כל חניך ייצג מדינה אחרת ושמר על האינטרסים של אותה מדינה במהלך הדיון.

בהמשך הערב התקיים טקס מרכזי באולם התדר בו לקחו חלק אישיים בכירים מהאו”ם, משרד החוץ, אונסק”ו, ונציגים משגרירות גרמניה, הונגריה, צרפת ואיטליה. לודוביקו פולין קאלאבי, ראש משלחת אונסק”ו ברמאללה, שהגיע לדבר עם בני הנוער סקר בפניהם את הפעילות של אונסק”ו בתחום הסברת השואה וציין: “חינוך על השואה ורצח עם הוא מרכיב חשוב לקידום אזרחות גלובלית שבמסגרתה הלומדים מפתחים חשיבה ביקורתית ואחריות, מעריכים את כבוד האדם, ודוחים גזענות ואנטישמיות שמובילים לאלימות”. הוא סקר בפניהם את האופן בו מדינות מיישמות את החלטת האו”ם בנוגע ליום הזיכרון הבין־לאומי לשואה ופועלות לחיזוק זיכרון השואה ולמאבק בתופעה של הכחשת שואה.

בשם עיריית ראשון לציון ואגף נוער וצעירים, נשא דברים מנהל קהילה איתי מתיתיהו, חבר מועצה ומחזיק תיק צעירים ונוער בעיריית ראשון לציון. הוא ציין כי ישנה חשיבות עצומה בקיום אירועי זיכרון לשואה, במיוחד בזמנים אלו, כאשר מספרם של ניצולי השואה מתמעט משנה לשנה. מתתיהו ברך את חניכי התכנית בשם העירייה: “זה ממלא גאווה לראות את דור העתיד שיוביל את מדינת ישראל בשנים שיבואו. כולי תקווה כי ההתנסות הפרקטית בעבודה הדיפלומטית אותה רוכשים המשתתפים במועדון מודל האו”ם, יתרמו רבות לשילובם של ישראלים בארגוני האו”ם ובהובלת הדיפלומטיה של המחר”.

השנה לקח אגף הנוער חלק פעיל בקמפיין הבינלאומי WeRemember# ששם לעצמו למטרה לרתום את ההשפעה של המדיה החברתית ולהעלות את המודעות והידע לנושא השואה – וכל צורות שנאת הזרים ורצח עם ברחבי העולם – ובמיוחד לפעול לחינוך הדור הצעיר במטרה לוודא שאכן לעולם לא עוד.

מירב קופיטו מנהלת תחום קשרי חוץ באגף הנוער: “חניכי תוכנית מודל האו”ם יחד עם צוותי אגף נוער והצעירים ומובילי התחומים השונים פעלו למען הפצת הקמפיין  בקרב מוסדות העיר, כולל בתי ספר, מרכזי הנוער , מרכזי קהילה, מועצות תלמידים, תנועות נוער, מתנ”סים, בתי אבות ועוד. התמונות המרגשות שנאספו  הוקרנו השבוע במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו”.

באי הכנס יכלו להתרשם מתערוכה לכבודם של חסידי אומות העולם שהוצגה במבואה של אולם הכנסים באגף הנוער והצעירים. התערוכה, “beyond duty”, מתמקדת בסיפורם של 36 דיפלומטים זרים מ-21 מדינות, שהצילו יהודים במהלך השואה תוך סיכון חייהם. התערוכה, בהפקת משרד החוץ ויד ושם הוצגה על ידי יותר מ־70 מדינות ברחבי העולם בפרלמנטים, משרדי חוץ, מוזיאונים, מוסדות שונים ועוד. התערוכה תיפתח לתצוגה השבוע במטה האו”ם בניו יורק בטקס פתיחה רשמי במעמד מזכ”ל האו”ם ותוצג במשך חודש בחלל התערוכות המרכזי של האו”ם.

צילום: חורחה נובומיצקי

  ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

  כתיבת תגובה

  עוד ניוזים בשבילך

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  Back to top button
  נגישות
  Close
  Close