נתניה עיר חכמה

נתניה ברביעייה הראשונה של ערים חכמות ומקיימות בישראל במסגרת המדד הבינתחומי- נתונים אלו הוצגו במסגרת כנס ערים חכמות שנערך על ידי המרכז הבינתחומי בהרצליה.

מדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות הוא מדד ראשון מסוגו בישראל - ומהראשונים בעולם - המחבר מטרות ומדדים של אסטרטגיה וקיימות עירונית לעולם של חדשנות וטכנולוגיה.

מדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות הוא מסמך ראשון מסוגו בישראל שמעריך ערים בישראל כ"ערים חכמות ומקיימות", והוא בין הבודדים בעולם שבוחן את השילוב של ניהול, אסטרטגיה וקיימות עירונית תוך בחינת התאמתן לעולם של חדשנות וטכנולוגיה. כל זאת, תוך שילוב והתייחסות ליעדי הפיתוח הגלובליים שהוגדרו על ידי האו״ם.

העיר החכמה מהווה נדבך חשוב במדיניות העירונית בהובלת צוות עיר חכמה מאגף מחשוב ומערכות מידע, וזאת כחלק מהתפיסה ההתפתחותית הרצויה הדורשת התקדמות בשלל מדדים כגון אסטרטגיה, תרבות ארגונית, תהליכים פנים ארגוניים, טכנולוגיות ומידע, וכמובן שירותים ובפרט שירותים דיגיטליים לתושבים. עיריית נתניה שמה לעצמה יעד מרכזי בהצבת התושבים במרכז, דרך ניתוח צרכי התושבים והשקעה באפיקים הטכנולוגים השונים לשיפור איכות חייהם תוך שימוש מרבי בטכנולוגיות מידע ותקשורת לשיפור התפקוד, הניהול והפיקוח על מגוון מערכות ושירותים. עיר חכמה אמיתית יודעת לאסוף, לנתח ולהפיק מסקנות ודרכי פעולה עתידיות מול התושבים מהמידע העירוני הזמין ומחוצה לו.

אבן דרך בתחום העיר החכמה היא בניית מערכת CMS - Content Management System אשר תשמש כפלטפורמה שעליה ייבנו אתר, אפליקציה ופורטל עירוני בדגש על נושא השירות, בין השאר באמצעות אזור אישי אשר מיועד לתכלל בעתיד את כלל השירותים העירוניים במקום אחד מתוך כוונה להכיל את צרכי התושב ולהתאים את השירותים באופן ייעודי (פרסונליזציה).

 

Tags

בין הפרויקטים המובילים להפיכתה של נתניה לעיר חכמה קיים פרויקט רחב היקף להצבת סיבים אופטיים – הקמת תשתית תקשורת מהירה על מערכת סיבים אופטיים, אשר יאפשרו העברת נתונים מהירה ומאובטחת יותר של מידע עירוני. לאחר סיום פריסת רוב הסיבים, תיושם תכנית דיגיטלית הכוללת בין השאר חיבור מוקדים עירוניים, מוקדי חינוך, בנייני משרדים ועוד לרשת הסיבים. הסיבים הם תשתית לשירותים העתידיים שיינתנו לתושבים דרך פלטפורמה אמינה, מהירה ויעילה: WIFI – פריסת רשת אלחוטית (Wi-Fi) שלב ראשון בחופי הים בנתניה, זאת מתוך תפיסה לפריסה ארצית ברחבי העיר, באופן הדרגתי ובמקביל לפריסת הסיבים האופטיים בעיר.

נתניה מובילה גם בתחום התחבורה בארץ ובעולם. כחלק מפעילות משרד התחבורה וממשלת ישראל מול משרד התחבורה בארה”ב, נבחרה נתניה כעיר בה יוקם שדה ניסויים לרכב האוטונומי שיהווה תשתית לתעשיית הרכב האוטונומי ההולכת וגדלה, כמו כן נתניה הינה העיר הראשונה בה מתבצע תכנון לפרויקט ה-SKY TRAIN (רכבת אווירית) בסיוע משרד התחבורה. מדובר על פרויקט ייחודי של NASA והתעשייה האווירית אשר יסייע בצמצום התנועה והפחתת זיהום האוויר.

בנוסף למערך התחבורה הציבורית בעיר, הצטרף באחרונה מערך הרכב השיתופי החשמלי CAR 2 GO, מערך זה מיועד לנסיעות קצרות וחוסך בעלויות הנסיעה בכלי רכב.

בנוסף, בימים אלה נבחנות טכנולוגיות ייעודיות במטרה להקל על עומסי התחבורה, כאשר בין היתר נבחן איתור מקומות חנייה בשטחים ציבוריים באמצעות חיווי באפליקציה ייעודית וכן על גבי שילוט דיגיטלי.

פרויקט אחר של הטמעת מערכות שליטה ובקרה למערכות קיימות כגון, רמזורים, תאורה, פינוי אשפה ועוד, לצד פרויקט בתהליך תכנון של מרכז שליטה ובקרה ראשי אשר יתכלל בתוכו מידע רלוונטי ממערכות הבקרה השונות (system of systems), ינתח ויצליב את הנתונים ובעזרת מנוע חוקים ייעודי יוכל לעזור בניתוח בעיות ואתגרים עירוניים בזמן אמת.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

Back to top button
נגישות
Close
Close