תרבות

אפי נצר: "ארגנתי והפקתי שני אירועים אלו בעירי חיפה כ-40 שנים!" ועכשיו מה?

אפי נצר, המלחין הישראלי הוותיק ואחד מאבות השירה בציבור בארץ, ידוע במזג הנעים שלו, בחיוכו הגדול והנצחי, בקופצנות ובשמחת הנעורים התמידית וכמובן בשירים שהוא וכל מי שעוסק בריקודי עם או שירה בציבור שר ומזמזם דרך קבע. אז זהו, אותו אפי נעים יצא השבוע בפוסט מדם ליבו שמדבר על ארץ ישראל הישנה והטובה שכבר לא כאן ושהמוזיקה שלה הולכת ונעלמת. הפוסט זכה למאות שיתופים, לייקים ותגובות אוהדות שחלקן היו מתלהמות ונצר יצא כנגדן והיו אף כאלה שהזמינו להופיע אצלם ביום העצמאות או הזיכרון. כמה שעות לאחר פרסום הפוסט יצא אפי בפוסט נוסף שביקש להרגיע את הרוחות שהחלו לסעור. וכך כתב: שלום חברים! אני לא יכול להתאפק יותר: מאז קום המדינה ועד לעת האחרונה, היו לערב יום הזיכרון ולערב חג העצמאות (שהם האירועים החשובים ביותר לעם בישראל) דפוס מיוחד..בערב יום הזיכרון, אחרי הטכסים הרשמיים, מתכנסים ומתייחדים עם זכר הנופלים הקדושים בשירים המיוחדים ליום הנורא הזה, השירים הכי העצובים והכי יפים בעולם, שהלוואי ולא היה צורך לכתבם!!!!! למחרת, עם צאת יום הזיכרון, בערב החג הכי שמח שלנו, חג עצמאותנו, רוקדים ריקודי עם, ושרים אל תוך הלילה שעות רבות, את שירינו השמחים, שירי אהבתנו לארץ הקטנה והיפה שלנו. הייתה השתתפות פעילה של כל אחד ואחד מאיתנו. אני ארגנתי והפקתי שני אירועים אלו בעירי חיפה כ-40 שנים!!! בשנים האחרונות אני רואה נטייה גדולה לשנות את אופי האירועים. במקום החוויה העממית הגדולה והמרגשת, ההשתתפות האישית בעצב הנורא של יום הזיכרון, או בשמחה הגדולה. של חג העצמאות, היום, מעמידים את הקהל לצפות באמנים, נפלאים ככל שיהיו!!! המתכונת פעם הייתה-ריקודי עם, שירה בצבור (שזה הכי ישראלי בעולם ) ובמות בידור!! כל להקות המחול המקומיות הרבות והנפלאות ,שכללו ילדים ומבוגרים. כל המקהלות וחבורות הזמר של כל עיר, כפר, מושב, כל התזמורות, התכוננו בהתרגשות גדולה להופעות באירועים, על הבמות הגדולות. הייתה עשייה עשירה, אדירה, מרגשת, יצירתית, תרבותית ישראלית ייחודית נפלאה!!!!!! לדאבוני: "כל זה כבר איננו, רק זיכרונות, רק זיכרונות, כאן מהלכים על בהונות"... כיום, מה שנותר מכל אלה הן במות הבידור, הטובות ככל שיהיו!!!! אבל.....אני,כמי שמאוד מאוד אוהב את הארץ הזאת ואת תרבותה, את הישראליות המיוחדת היפיפייה שלנו,כואב מאד מאד מאד את מה שאני רואה, וחש שגנבו לי אותה, את ארצי היפה!!! חברי הטוב עוזי חיטמן ז"ל, כבר מזמן כתב: "תחזירו לי אותה, את ארץ הצבר" ועצוב לי,עצוב לי מאד........... והפוסט המרגיע: חברים יקרים שלי! תוך שעה משהעליתי פוסט על הרגשתי לקראת יום הזיכרון וחג העצמאות. מאות רבות נענו. תודה לכם חברים. בכי וצער לא יועילו. כל אחד מכם צריך לפנות לראשות מקום מגוריו ולבקש את מה שהוא היה רוצה שיקרה בימים חשובים אלה.רק כך בדרך הכי תרבותית וטובה ננסה להשפיע. אולי זה יעזור למי שמחליט איך אנו רוצים לחגוג, גם לעשות עבורנו את החג כלבבנו. אינני נגד חידושים!!!!! אני בעד שגם חבריי ובני הדור שאחרי יוכלו ליהנות!! ושיהיה חג פורים שמייח!!!!!!

אפי, מאיפה עלה לך הפוסט?

תשמע, אני לא נגד כלום, אני תמיד בעד, אתה יודע. הקהל הבוגר מחפש מקום לשבת ולא לעמוד מול הבמה. הכח שלנו בביחד, לרקוד ריקודי עם, לשיר את כל השירים אל תוך הלילה, לשבת שלוש וארבע שעות ושרים ואין את זה, הכל במות בידור. אני אומר שמלהתבכיין לא ייצא כלום, צריך לדרוש את זה. אבל היו גם אנשים שקראו לצאת ולהחרים, בשום פנים ואופן תנו לקהל הצעיר אבל גם לקהל המבוגר. זה לא רק עניין של גיל האמת, אלא לכל מי שרוצה לשיר שירי אהבה לארץ. ההיסטוריה שלנו היא על פי השירים, מדינאים מתחלפים והשירים נשארים. הילדים כבר לא לומדים את זה וצריך לתת להם גם משהו מדובי זלצר, ארגוב, אורלנד, היימן. איפה כל אלה? איפה אלתרמן? יורם טהר לב? יש קהל שרוצה את זה ואוהב את זה והרשויות צריכות לתת את זה גם כן! כמו במות הבידור. הולכים היום לכיוונים שאני לא אוהב אותם אבל זה גם בסדר רק שלא ישכחו את המוזיקה של ארץ ישראל הטובה. ושוב, אני לא נגד כלום. אני בעד.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close