“תכנית עם התאמת ההיצעים לביקושים העתידיים ולא לביקושים הקיימים

בשנה שעברה הוחל בבנייתן של 46,300 דירות בלבד. נתון זה משקף ירידה של 14.1% בהשוואה לשנה שלפניה, בה החלה בנייתן של 53,900 דירות. כך עולה מנתוני התחלות וגמר הבנייה לשנת 2017 שהתפרסמו בימים אלה על-ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.  מדובר אומנם  בנתון ראשוני אשר עשוי להתעדכן כלפי מעלה בכמה אלפי יחידות דיור, כך ששיעור הירידה עשוי להתברר לבסוף כנמוך יותר, אך  כך או כך, יעמוד המספר הסופי לשנת 2017 על כ-50 אלף התחלות בנייה לכל היותר. משמעות הנתונים היא כי המדינה בעצם לא תוכל לעמוד ביעד שהציבה לעצמה לשנה זו - להגדיל את קצב הבנייה  ל-60 אלף התחלות בנייה. ניר שמול מנכ"ל חברת שניר,  בית לשיווק נדל"ן למגורים ולמסחר, בארץ ובחו"ל"הסיבות לירידה בהתחלות הבנייה ברורות מאוד. סיבה ראשונה: יזמים מאוד זהירים ברכישה של קרקע חדשה, לאור מאמצי הממשלה להוריד את מחירי הדיור,  ולא ששים לצאת בפרויקט חדש במצב זה. סיבה שנייה: המדינה, שמחזיקה ב 88 אחוזים מהקרקעות בישראל, מקצה כיום את כלל הקרקעות לטובת תוכנית מחיר למשתכן, כלומר לטובת מחוסרי הדיור.  מרבית היזמים בישראל חוששים להשתתף בתוכנית זו המאופיינת בשולי רווח נמוכים באופן יחסי. סיבה שלישית: כיום הבנקים זהירים מאוד במתן אשראי לשוק הבנייה בישראל. זאת, לאור החשש שלהם מירידה במכירות ובמחירים. סיבה רביעית: העלייה המשמעותית במחירי הקרקעות הפרטיות. לאור העובדה שבעלי הקרקעות מבינים שכיום האפשרות היחידה של משפר דיור לרכוש דירה היא או במסגרת התחדשות עירונית, או במסגרת של קרקע פרטית בלבד (כי המדינה מוכרת את כל קרקעותיה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן למחוסרי דיור כאמור) - הם נוקבים במחיר גבוה לקרקע. מחיר זה, מרתיע יזמים מביצוע עסקאות חדשות. סיבה חמישית: מרבית הפרויקטים כיום, שאינם במסגרת מחיר למשתכן,  הינם פרויקטי התחדשות  עירונית. מטבע הדברים, פרויקטים אלו תהליכים אורכים זמן רב עד להוצאת היתר לאור ריבוי בעלים בעסקה. סיבה שישית ואחרונה: עליית מחירי הביצוע, היעדר כוח עבודה מיומן, פשיטות רגל של קבלנים - כל אלה מביאים יזמים לחשוש מרכישת קרקע חדשה."

ניר שמול, בהמשך לנתוני הלמ”ס המראים ירידה בהתחלות הבנייה: “אנו רואים במו עינינו את המשבר הבא של עולם הנדל”ן. למרות כל מאמצי המדינה להגדיל את המלאי, השוק פועל בדיוק להפך. פחות התחלות בנייה בשילוב עם יותר ילודה – אנחנו יולדים יותר ילדים ובפועל בונים פחות. והמחירים ימשיכו לעלות גם בעתיד – כך, אנחנו וילדינו נשלם יותר. הדבר נובע מכך שהקבלנים עוצרים את הבנייה או בונים פחות והבנקים מתנהלים בזהירות. כל זאת בזמן שבפועל נחוצות כ- 100 אלף דירות בכדי להדביק את הפערים של שנים קודמות וכדי להתמודד לענות על הביקוש של ילדינו לדירות בעוד 20 שנה.
במצב השוק הנוכחי, המאופיין באי ודאות, יוצאים הקבלנים משוק המגורים אל עבר ייזום בחו״ל, לתחום המסחרי והמניב ומחפשים אפיקי השקעה אלטרנטיביים.  משמעות הירידה בהתחלות הבנייה היא עלייה במחירים – הדבר דומה להתנהלות בשוק של העגבניות, כאשר יש פחות עגבניות בשוק כך מחירן מאמיר. הפתרון האמיתי למצוקת הדיור בישראל טמון בתוכנית שתתפרס על פני עשור עם התאמת ההיצעים לביקושים העתידיים, ולא לביקושים הקיימים. על התוכנית לתת מענה לא רק למחוסרי הדיור אם כי ליישם הסתכלות רחבה על השוק הכוללת את משפרי הדיור והמשקיעים. לדאבוני, כל תוכנית אחרת נקודתית במהותה, לא תפתור את מצוקת הדיור בישראל “.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
נגישות