תנאי עבודה קשים, אי תשלום על ימי מחלה ועוד. עדות קשה של אחד מעובדי ה”כרמלית”, ששובתים גם היום. איך זה קשור גם למקלחת?

כבר יומיים שובתים עובדי "הכרמלית" בחיפה. מזה שמונה שנים הם מנהלים מאבק כדי לקבל הסכם קיבוצי, תנאי שכר ראויים ותנאים שהם מגדירים כמינימאליים. גם היום בבוקר השביתו העובדים את הכרמלית לשעתיים וכך יקרה היום בצהריים בין 14.30-16.30. איך קשור המאבק של העובדים לתנאים הקשים בהם הם עובדים? להלן תיאור של אחד העובדים, לוטאן רז שמתאר איך הם העובדים הפכו עם השנים לשקופים: "אני מגרד את עצמי מהמיטה בסוף הלילה, אחרי שהשכבתי את הבן שלי לישון (או שהוא השכיב אותי לישון, הדינמיקה כבר פחות ברורה בימינו. העייפות נוטה להיות מאוד משכנעת, אבל לפני שאשים את הראש על הכר לקראת הבוקר שמתחיל שוב בחמש וחצי מחר, יש כביסה וכלים שמחכים לי, וכמה מלים שחשוב לי לומר על יום השביתה הראשון שלנו מזה זמן רב, ועל החיים של כולנו. שני דברים היו המרגשים ביותר היום: האחד, החיבוק הארוך של הבן שלי כשהוא קפץ עלי כשהוא וזוגתי האחת והיחידה הגיעו לעמוד אתנו בפתח התחנה בשביתה. השני הוא הנוסעים שהיום שלהם השתבש ברגע בגלל השביתה שלנו, אבל חיכו רגע, שאלו למה, הקשיבו, והביעו תמיכה. לנוסעת אחת, מרגשת במיוחד, היה חשוב לספר למה כולנו באותה הקלחת, שפוגעים בכל העובדים, ולא רואים את העובדים בעיניים. "וזה בדיוק הסיפור שלנו ושל עוד הרבה עובדים בהרבה מאוד מקומות כבר הרבה שנים. אני לא יכול לדבר בשם אחרים, אבל אני יכול לספר לכם סיפור אחרי סיפור אחרי סיפור - רק מהחודשים האחרונים - שבהם הלו"ז של החיים שלי, של המשפחה שלי, שונה ברגע, בגלל איזושהי בעיה בעבודה, או איזושהי גחמה חדשה של ההנהלה. פתאום צריך לעבוד בשבת, פתאום מישהו חולה ואני צריך לעבדו במשמרת הבוקר ולא בערב, פתאום אני עובד שעתיים בשישי במקום עשר שעות, ואז מתכנן תוכניות, בא לשעתיים, ורגע לפני שאני צריך ללכת, אחד העובדים לא מרגיש טוב ואני צריך להפוך את התכניות ונשאר לעשר שעות. כל זה כדי שהכרמלית תוכל להמשיך לנסוע. ובשבילי נסיעת הכרמלית היא קדושה. את זה אני עושה באהבה כי אני רוצה שאנשים יוכלו להשאיר את הרכב בבית או להימנע מנסיעה ארוכה ומסובבת במורדות הפתלתלים של ההר, ובמקום זה לחתוך במורד או במעלה ההר ולהגיע למעוז חפצם בדקות. זו שליחות מסוג שלא מדברים עליה הרבה. שליחות יומיומית, אבל היא שליחות. אבל את השליחות הזו אנחנו עושים כבר שנים מתוך הלב, אבל היכולת לפרנס את המשפחות שלנו עם השליחות הזו היא במקרה הטוב מוגבלת. בפועל, היא פשוט נסמכת על זה שאנחנו עובדים הרבה יותר שעות ממה שבריא לעשות במנהרה תת קרקעית שבה נוסעת רכבת מהירה (אלי נדבר על הנושאים הבריאותיים לעומקם בהזדמנות אחרת). אנחנו עושים את השליחות הזו אבל הגב שלנו נשחק, והמאמץ שלנו וחוסר ההתאמה שלו לתמורה ולתנאים שלו הם בלתי נראים בחוץ. אבל אנחנו לא שובתים כדי שתראו אותם, אלא כי אין לנו ברירה. כבר שבע שנים שאנחנו עומדים מול ההנהלה, מול העירייה, מול האוצר, ומבקשים הסכם צנוע. כזה שאפילו לא יפתור את בעיות הבריאות ועודף העבודה שאנחנו סובלים ממנו, אבל כזה שיאפשר לנו לקחת ימי מחלה מבלי לשקול פעמיים כי זה יחתוך לנו פגיעה כואבת במשכורת. כזה שישפר אפילו במעט את השכר שלנו ויאפשר לנו לראות אופק ולא להמשיך ולראות את הפרנסה שלנו מדרדרת.  

“אחרי שבע שנים של מאבק, בעצם, כבר כמעט שמונה, ומול משרד האוצר שאטימות, עיוורון וחוסר לב זה אולי התיאור הטוב ביותר לפעולות שלו במהלך המו”מ של חמשת החודשים האחרונים מולו, נותר לנו מעט לעשות אלא להפסיק לכמה שעות ביום את השליחות היומיומית שלנו, ולומר שמגיע לנו להתפרנס בכבוד ובנחת מהשליחות הזו.
אני מודה, באמת מודה, לכולכן ולכולם על הסבלנות, ההבנה והתמיכה.
מחר, יום שני, נשבות שוב בין 7 ל-9 בבוקר, ובין 2 וחצי ל-4 וחצי בצהריים, כשבאמצע נהיה בבית הדין לעבודה, בתקווה שנתחיל לראות שם ניצנים של גמישות מצד אלה שמסרבים לראות אותנו”.

תמי ברק, חברת מועצת העיר חיפה והממונה על “הכרמלית” מטעם העירייה, מצדדת במאבק העובדים ויותר מכך ואומרת ל”ניוזים צפון”: “העובדים בכרמלית עובדים בתנאים לא הכי טובים בלשון המעטה. הם יושבים מזה 7 שנים במשא ומתן להסכם קיבוצי עם ההסתדרות לצידם מול האוצר. בימים אלה כמעט ונסגר ונחתם ההסכם . ופתאום האוצר לא הסכים לשלושה סעיפים. שחשובים לעובדים מאוד .שלושת הסעיפים מדברים על רבע שעה מקלחת שתעשה בשכר .להעלות מ7 שקל אשל  שהיה עד היום ל 18 שקל. ולהחשיב את ימי המחלה מהיום הראשון. על זה האוצר לא הסכים לחתום. ושוב לא חתמו אחרי כל כך הרבה זמן לא מצאו דרך אחרת למחאה שלהם .מחר מתקיים בשעה 13.30 דיון בבית הדין לעבודה ונראה איך יסתיים. ליבי ליבי עם העובדים המסורים”.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
נגישות