דמעה בעין אחת וחיוך בעין השנייה: סי היימן מגיעה לשיא מסע ההופעות של ‘שירים וסיפורים מבית אבא’. סי ביומן המסע: “אבא, כ”כ הרבה הבטחות מגדולי האומה נאמרו מעל הארון שלך ואז הגיע השקט הגדול והבנתי שאני מוכרחה לקום ולהמשיך ולעשות…”

סי היימן חגגה השבוע את השקת המופע 'שירים וסיפורים מבית אבא' בבר גיורא יחד עם שותפה למסע, אלעד שודלר והאורחים תומר עפרון, בנה של סי ואמיר אלייב על הקאנון. ההופעה המרגשת בפני אולם מלא עד אפס מקום, החזירה לשעה וחצי את הקהל לארץ ישראל הישנה והטובה

מורשתם של האמנים הישראלים שהלכו לעולמם ברובה אינה נשמרת וגדולי אמני ישראל נעלמים עם השנים מזיכרון העם, דפי ההיסטוריה התרבותית ומתכניות הרדיו. מה שעצוב זה שאמנים גדולים נשכחים גם בחייהם וסיפורו העצוב של יגאל בשן ז”ל שהלך לעולמו השבוע כמו גם סיפורו של גבי שושן ז”ל הם עדות כואבת לעולם אכזר, החדש דוחק את הישן. גם נחום היימן, הידוע כנחצ’ה, שהיה מגדולי המלחינים בישראל וחתן פרס ישראל, לא זכה לכבוד הראוי לו בחייו. מי שלקחה עליה להמשיך ולשיר את חייו של נחום היימן, היא ביתו הרוקרית הנצחית, סי היימן שרצה עם ההופעה ‘שירים וסיפורים מבית אבא’ ברחבי הארץ וחורשת כל חלקה טובה בה היא יכולה להעמיד את תמונתו של נחצ’ה ולשיר את השירים שבנו את המדינה הקטנה לצד שיריה המוכרים ובימים אלו אף מקימה למרגלות הגלבוע, בביה”ס היסודי בית זמר, חדר מוסיקה לזכרו של נחצ’ה. השבוע חגגה סי היימן את השקת המופע בבר גיורא בתל אביב, כשלצידה הופיעו שותפה למסע, אלעד שודלר המוכשר בעל הקול המאלף והמכשף, שמהווה את החיבור המנצח והמשלים לסי ותומר עפרון, בנה הבכור של סי, שממגנט הן בקולו והן במראהו ואין ספק ששני הצעירים הללו יגיעו רחוק. אליהם הצטרף בהופעה הזו אמיר אלייב המדהים שניגן על הקאנון הממגנט בכישרון ייחודי.

כל שיר בהופעה היה מרגש והכניס את הקהל, שגדש את הבר גיורא עד אפס מקום, לעולם של נחצ’ה ושל ארץ ישראל היפה והטובה, וסיפוריה של סי בין השירים, על אבא ועל ילדותה, גרמו לכולם להזיל דמעה בעין אחת ולחייך בעין השנייה. אבל המילים שנכתבות פה לא מסוגלות להביע את עוצמת הרגש של הערב המיוחד והייחודי הזה כמו מילותיה של סי עצמה, מין דיאלוג עם אבא נחצ’ה בתוך יומן מסע ארוך ומופלא שהגיע לאחד משיאיו המרגשים בהופעה בבר גיורא:

מחרוזת: "את ואני והרוח" ו"שובי ציפורת" - סי היימן ואלעד שודלר מארחים את תומר עפרון ואמיר אלייב מתוך המופע "שירים וסיפורים מבית אבא" בר גיורא ת"א 18/12/18

יומן מסע מהלב: סי היימן מגיע לשיא הרגש בשיא מסע ההופעות.

אני מרגישה שיום אחר יום המסע המיוחד שלנו “שירים וסיפורים מבית אבא” הופך למשהו שהוא הרבה מעבר למופע. ליוויתם אותי בהכנות להקלטת האלבום “שירים מבית אבא” ובמסע שמגיע לתיאטראות “חיפה”, “נטף”, “קאמרי” ו-“גבעתיים” והחודש, לקראת החגיגית שלנו בבר גיורא ת”א יצאנו עם קליפ חדש בהפקה עצמאית, קליפ סלולרי לאנשי הגשם” המופלא של אבא”. קצת מהאווירה והתפאורה הנחצ’אית, כי הרי זה העניין שנשאר, זו החוויה שנצרבת לנו, הניואנסים הקטנים, הזיכרונות, האהבות, האיש שהיה ואיננו: בפואייה של מתחם צוותא חיכו לקהל כוסיות יין אדום, אבא שתה כל יום בקבוק ושמר פקקים מעל חמישים שנה, לצד שולחן הדיסק החדש בהוצאת התו השמיני ועל הבמה הונחה תמונה ענקית של אבא עם עשבי בר וצמחי בר והאקורדיון האדום שלו, זה שניגן עליו שנים מונח על מגבר שחור רוקנרולי מואר בספוט לבן… הכל דיבר אווירה… במופע המרגש שרנו, זכרנו, סיפרנו והמשכנו את הדרך.

היימן ושודלר. יומן מסע. צילום מירי נחמיאסהיימן ושודלר. יומן מסע. צילום מירי נחמיאס
היימן ושודלר. יומן מסע. צילום מירי נחמיאסהיימן ושודלר. יומן מסע. צילום מירי נחמיאס
היימן, שודלר, עפרון ואלייב. ערב מרגש. צילום נמי כרמיהיימן, שודלר, עפרון ואלייב. ערב מרגש. צילום נמי כרמי
עפרון. מוכשר. צילום מירי נחמיאסעפרון. מוכשר. צילום מירי נחמיאס

את המופע סיימתי בהבטחה לקהל שלי- לגשר בין העולמות של אבא לשלי עם השיר החדש שכתבתי כשהיה ברגעיו האחרונים. על הבמה סיפרתי לקהל שזוהי סנונית ראשונה מאלבומי החדש שבדרך “מחשבת מסלול מחדש”, וזו לגמרי ההרגשה שלי, שלמה עם העבר וצועדת קדימה.

"אני ממשיך לשיר" - סי היימן ואלעד שודלר מארחים את תומר עפרון ואמיר אלייב, מתוך המופע "שירים וסיפורים מבית אבא" בר גיורא ת"א 18/12/18

לפני ששרנו את שיר הסיום ‘אני ממשיך לשיר’ הקראתי בידיים רועדות את המילים לזכר אבא, וזה נכון, האנשים הם אלו שבאמת יכולים להביא שינוי:

כשעמדתי לפני שבוע בדיוק, עם זר שושנים אדומות ליד הארון של יגאל בשן ז”ל בהבימה ,לא יכולתי שלא להישטף בגל דמעות וצמרמורות למראה שהזכיר כ”כ את יום הפרידה ממך, אבא. כ”כ הרבה הבטחות מגדולי האומה נאמרו מעל הארון שלך ואז הגיע השקט הגדול והבנתי שאני מוכרחה לקום ולהמשיך ולעשות, ככה פשוט במו ידיי ורצוני העז לא לתת לתרבות שלנו לגווע לא לתת לפסקול כ”כ חשוב כמו שהשארת לנו להיכחד. אני רוצה לומר תודה ענקית לאלעד ותומר שלי היקרים, כ”כ צעירים וכבר מבינים שאין דרך אחרת. יום יום, מסלון לסלון, כיכר לכיכר, בית ספר אחר בית ספר, עיר אחר עיר, אנו עושים את הדרך. בחרתי לא להתעסק לא בהאשמות ולא בתקוות שלא מתממשות. בימים האלו אני מקימה למרגלות הגלבוע, בביה”ס היסודי בית זמר, לזכרך, חדר מוסיקה אליו בחלומי יגיעו ילדיי ישראל, יעצרו, ישירו, ינשמו אותך וימשיכו הלאה. עשירים יותר. אז נכון, אני הילדה כמו בשיר, שרעבה ושבעה מפירורי אהבה, אבל אני גם הילדה שהחליטה מזמן שהיא בוחרת בצד המנצח של החיים. אני עומדת כאן מתרגשת עם האלבום החדש “שירים מבית אבא” ויודעת שאנחנו מצליחים לעשות שינוי.

על הקבר שלך אחרי לא מעט טיוטות של צוואתך, ביקשת שייכתבו המילים משירך המדהים:

אני ממשיך לשיר

אני ממשיך לראות

אני ממשיך לחלום

את כל מה שהיה

ואני מצרפת שורה משלי לחיים…

גם … את כל מה שיהיה… ויהיה !!!

התחנה הבאה שלנו- רחובות, עיר בה גדל אבא וצמח בתחילת חייו… אנחנו מתרגשים להגיע!

"ככה פשוט" - סי היימן מתוך המופע "שירים וסיפורים מבית אבא" בר גיורא ת"א 18/12/18..
לחיצת יד עם תקווה במקום בו יוקם בית הזמר לזכר אבא נחצ'ה, בבית הספר היסודי בגלבוע. היימן עם שיר שבת, מנהלת ביה"ס. צילום נמי כרמילחיצת יד עם תקווה במקום בו יוקם בית הזמר לזכר אבא נחצ'ה, בבית הספר היסודי בגלבוע. היימן עם שיר שבת, מנהלת ביה"ס. צילום נמי כרמי
המופע הבא ברחובות, המקום בו גדל נחצ'ה. היימן ושודלרהמופע הבא ברחובות, המקום בו גדל נחצ'ה. היימן ושודלר

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close