עצמאות בחיפה: “כמעט נגרם אסון בכרמלית, המטרונית קרסה, ילדים בוכים, מופע זיקוקים עלוב וערב שנגמר בעוגמת נפש ועצבים”. עדויות של תושבים על ערב עצמאות לא שמח בעיר וגם: בעלי העסקים במקום מעידים על פגיעה

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, החליטה השנה לבטל את אירועי העצמאות בכרמל של צובחוץ, לבטל במות שהיו בשכונות ולהציב את כל כובד המשקל על הבמה המרכזית בעיר התחתית. התוצאה: לפי תושבים רבים ובעלי עסקים בעיר התחתית עצמה: מפח נפש וכמעט אסון שנרשם בכרמלית ובמטרונית. קליש רותם התגאתה במוצאי חג העצמאות בפוסט שכתבה בדף הפייסבוק שלה שהגיעו לפחות 50 אלף איש לחגיגות: "פי 2 מבשנה שעברה", ו: "התחבורה פעלה כמו בטוקיו". אז טוקיו לא ממש היה בחגיגות כפי שניתן לראות מהתמונות ומעדויות של תושבים רבים שסיפרו על כמעט אסון שקרה בכרמלית בעיקר, כשהתורים והעומס בכרמלית כמעט גרמו לאסון כשרבים חשו ברע מהדוחק, העומס וחוסר הארגון. "נכנסנו אחרי שלושת רבעי שעה לתוך התחנה - שלושת רבעי שעה של תור, היה דוחק, דחיפות, ילדים בוכים, אנשים מבוגרים שלא הרגישו טוב. זה בטח לא טוקיו, זה יותר בומבאי מה שקרה בערב הנורא שהיה אמור להיות שמח", מעידה רונית שניסתה להגיעה לחגיגות בעיר התחתית עם שלושת ילדיה מתחנת גן האם. כרמל, גם היא אמא שרצתה ליהנות עם הילדים מפרת: "היה יום עצמאות נוראי - ממש אין לך במה להתגאות. קישוטים מביכים במקרה הטוב, טרטור על אוכלוסיית העיר בתשתית תחבורה ציבורית שלא יכולה להכיל את זה וקרקוע כל אוכלוסיית ההורים. הצבעתי לך, אבל רציתי לחיות בחיפה - לא בטוקיו ולא בתל אביב. בחיפה. כאן בחרתי לגדל את ילדי, שבפעולותיך האחרונות הוכחת שלא מזיזים לך. אין לך במה להתגאות". חלי מצטרפת: "לנו גרמת לאבד את תחושת יום העצמאות והשמחה שבה. מדי שנה היינו הולכים לקריית שפרינצק עם הילדים מקום שנגיש לתושבים רבים מהאזור אינו הצריך רכב ואפשר לנו לבלות. כיום עם המטרונית וכמות האנשים שחיכו לה זה יכל להיגמר באסון עם הילדים. ולכן חלקו הגדול של התושבים באיזורינו אינו יצא כלל. עינת קליש, את מאכזבת ופוגעת בתושבי השכונות והבטחותייך היו רחוקות שנות אור ממה שקורה בפועל כי אתמול הילדים שלי ראו את הזיקוקים בטלפון". מלבד העובדה שהכרמלית לא עמדה בעומס כמות הנוסעים שהייתה אמורה לשנע, ורבים ויתרו על ההגעה לחגיגות בשל העומס והתורים הבלתי אפשריים גם המטרונית כרעה תחת העומס כפי שמעידים רבים שניסו לעלות עליה, כמו שמספרת מיכל: "במשך שעה ניסינו לעלות על המטרונית לעיר התחתית. המטרונית הייתה עמוסה והגיעה לתחנות ללא אפשרות להעלות נוסעים תוך סיכון רב לנוסעים שעליה. לא הצלחנו להגיע לחגיגות, לזיקוקים וכו. כן הצלחנו לאכזב ילדים שהובטחה להם חגיגת יום הולדת למדינה. חבל שמארגני הארוע לא מודעים לכך שהסדרי חניה או הסעה הם הקריטיים באירועים כאלו". ומיכל מספרת על חוויה קה מהניסיון לנסוע במטרונית ערב יום העצמאות: "כך נראתה הנסיעה לחגיגות שלי ושל משפחתי. מטרונית עמוסה באנשים שצורחים ומקללים, ילדים בוכים מכל עהר כי כל 2 דק המטרונית כבתה בגלל העומס הרב. טרטור רב מידי כדי להגיע סך הכל לבמה- מה כבר ביקשנו? לא ייתכן שלכל תושבי דרום חיפה לא יהיה מענה. אני לא חושבת שאני צריכה לנסוע מעל שעה בתנאי סבל בשביל סך הכל להגיע לראות קצת זיקוקים. הילדות שחי לא מבינות מי האומנים ואין בעיה שניסית לחסוך כסף. מבחינתי גם דיגי טוב היה סבבה אבל לא ייתכן שבאמת חשבת שאלפי אנשים שמנסים להגיע לבמות ימתינו שעות בתור ויעברו עם ילדים סבל רב שעות על גבי שעות כדי לחזור הביתה".  

וגם מופע הזיקוקים רשם אכזבה גדולה בקרב התושבים, כפי שמספר אסף: “במשך כמה שבועות אנחנו מבטיחים לילדים שלי מופע זיקוקים מרגש בעצמאות. קיבלנו מופע זיקוקים שהתחיל 10 דקות קודם לשעה המובטחת. אבל ה מילא, זזה היה אחד ממופעי הזיקוקים הכי עלובים שנראו כאן. מזל שבקריות עשו מופע מדהים שהסתכלנו רחוק ליהנות ממה שהם עשו. למה, למה לחסוך ככה על ילדים? זה מה שהיה מציל את הקופות של העירייה?”.

אלא שלא רק תושבים מאוכזבים וחוגגים רבים שעברו חוויה לא קלה בכרמלית, מטרונית ואחר כך בחגיגות עצמן. גם בעלי עסקים בעיר התחתית שלכאורה היו אמורים ליהנות מהחגיגות בעיר התחתית מספרים ומעידים על חוויה לא כל כך חיובית עבורם. בעל “איזה באר” במקום מספר: “איך עירייה מחליטה לעודד עסקים קטנים בעיר התחתית לכבוד יום העצמאות? לא, לא הופעות ענק והצבת דוכנים של העסקים בסמוך להופעות: הוראה לקפל את השולחנות והכסאות שבצמוד לעסק, למרות שהם בהיתר ושולמה בגין ההיתר אגרה. הוראה לקפל את עמדת המזיגה שבצמוד לעסק ללא סיבה. דוכן הרחק הרחק מההופעות והרבה אחרי עסקים מאזורים אחרים בעיר שקיבלו דוכנים בסמוך להופעות (לבריאות, אבל בהופעות בכרמל לא היה דוכן אחד של עסק מאיזור אחר). הפרדה בגדרות בין ציר ההופעה לעסקים שבאזור השוק התורכי בתירוץ של יציאת חירום כך שכלל לא ניתן להגיע לעסקים מההופעות. ארגון לקוי ומבולבל, הוראות סותרות כל חצי שעה מהפיקוח בעירייה ומהשיטור ובעיקר חוסר מענה מכל הגורמים. והשיא: פיצוי מטורף של שני!!! שולחנות עמידה, ללא כסאות, על חשבון העירייה, שעומדים בשטח הצבת השולחנות של העסק (שגם משלם עליו), במקום כמה עשרות שולחנות במצב רגיל”.

 

 

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
נגישות