תלונה למבקר המדינה והתנועה לאיכות השלטון לפסילת מועמדותו של שמואל בוקסר לראשות נס ציונה, בעקבות תחקיר NEWS1 על “הקומבינה ההיסטורית של בוקסר”

שמואל בוקסר שוב מגיע לכותרות, גם הפעם הלא מחמיאות מבחינתו. הבוקר הוגשה תלונה למבקר המדינה והתנועה לאיכות השלטון נגדו, בעקבות תחקיר שהתפרסם עליו ב-News1 של יואב יצחק, שם עולה חשד לאי סדרים באישור הקלות בנייה למגרשים שהיו בבעלותו של בוקסר בפרויקט מליבו, בסמן שהיה יו"ר ועדת תכנון ובנייה. תגובת בוקסר: "בכל ועדת משנה או ישיבת מועצה נוכח יועץ משפטי והכל נעשה בפיקוחו והנחייתו"

שמואל בוקסר המתמודד לראשות העיר נס ציונה עלה לכותרות לפני מספר שבועות, לאחר שהתפרסמו תמונות שלו ליד גוויות של זברות וחיות אחרות, במהלך טיול ציד שערך באפריקה. הביקורות היו קשות בכל הרשת ובכל הארץ וגררו אחריהן ביקורת קשה על מי שמתמודד לראשות העיר נס ציונה וכיהן במשך 25 שנה כמנכ”ל יקבי ברקן.

הבוקר הוגשה תלונה למבקר המדינה ולתנועה לאיכות השלטון נגד אותו בוקסר בדרישה להורות לו להסיר מועמדותו מהמרוץ לראשות העיר נס ציונה, זאת בעקבות כתבת תחקיר שפרסם האתר NEWS1 של יואב יצחק.

בתחקיר שערך איציק וולף וכותרתו “הקומבינה ההיסטורית של שמואל בוקסר” מובא סיפור שארע באמצע שנות התשעים אז בוקסר היה חבר מועצת העיר נס ציונה וכן סגן ראש העיר ויו”ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה.

לפי התחקיר של איציק וולף ו”ניוז 1″: “באותה עת אישרה הוועדה הקלות רבות ששוות מיליונים בתוכנית מליבו שהייתה על קרקעות בבעלות של בוקסר. בוקסר אומנם יצא מהוועדה, אך כממלא-מקום זומן חבר מליאה שלא היה חבר בוועדת המשנה, בניגוד לכללי משרד הפנים, באופן המעורר חשד שההחלטות שהיו שוות כסף רב התקבלו תוך פגם מהותי וליקוי חמור”.

לפי התחקיר, באותה תקופה מדוברת עמדה על הפרק בנס ציונה תוכנית “מליבו” לבניית שכונה על קרקעות שבבעלות בוקסר. מדובר בתוכנית לבנייה על שטח של כ-309 דונם. תחקיר אתר News1 העלה כי לאחר אישור התוכנית הובאו תוכניות מליבו מספר פעמים בפני הוועדה לתכנון ולבניה של נס ציונה ואושרו להן הקלות רבות שהיו שוות לבוקסר מיליונים רבים. התחקיר מביא דוגמאות שקרו למשל בישיבת הוועדה לתכנון ובנייה ב-9 בדצמבר 1996. אז התבקשו חברי הוועדה לאשר הקלה של כ-20 אחוז במספר יחידות הדיור בקבוצת מגרשים מסוימת ועוד הקלות אחרות. ועוד: בישיבה שהתקיימה בינואר 1997 התבקשה הוועדה לאשר את התוכנית לצרכי רישום בסטייה מתוכנית המתאר שהייתה אז בתוקף. לפי תחקירו של איציק וולף: “אותה סטייה מתוכנית מתאר כללה צמצום של הרווח בין מגרש למגרש מ-2.7 מטרים שהיו נהוגים אז בעיר, ל-2.5 מטרים בין מגרש למגרש”, ועוד הקלות אופשרו בישיבות שהתקיימו באפריל 1997 עם למשל תוספת של 2 יחידות דיור שיבנו על כל מגרש.

לפי התחקיר: “בכל הישיבות הוחלט לאשר את הבקשות. שמואל בוקסר עצמו לא השתתף בהצבעה, הוא יצא מן הישיבה, בשל ניגוד העניינים שבו היה נתון. אולם כפי שניתן לראות בפרוטוקולים של אותן ישיבות, את מקומו מילא מי שהיה אז חבר מליאת מועצת העיר, חנן פרוקס”.

על פניו התנהלות ראויה של בוקסר, אלא שהבעיה של אותו פרוקס, לא היה באותה עת חבר ועדת המשנה לתכנון ולבניה. לפי אתר ניוז 1: “ראיה לכך ניתן למצוא בפרוטוקולים של הוועדה המציינים את שמו כמוזמן לוועדה ולא כחבר הוועדה. הוא מופיע בפרוטוקולים אך ורק כמי שמחליף את בוקסר בעת יציאתו מן הוועדה, כיו”ר ועדת המשנה, בהצבעות שנגעו לענייניו הכלכליים המשמעותיים של בוקסר”.

ופה מגיעה הבעיה הגדולה: על-פי כללי משרד הפנים, יו”ר ועדת תכנון ובניה יכול להיות רק חבר הוועדה, שמונה לתפקיד על-ידי חברי המליאה. במקרה של פרוקס, הוא כלל לא מונה באותה עת לחבר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה ולכן, השתתפותו בהצבעה על התוכניות הייתה לא חוקית, לכאורה. התוצאה: ההחלטות שהתקבלו באותן הצבעות לגבי תכנית “מליבו”, שהניבו מיליונים רבים לבוקסר עם בניית שכונת מליבו הנחשבת כיום לאחת משכונות היוקרה של נס ציונה, היו למעשה חסרות תוקף, על פי כללי וחוקי משרד הפנים.
אתר ניוז 1 פנה לתגובת בוקסר בעניין שהעדיף להשיב לקונית: “שמואל בוקסר פעל לכל אורך הכהונה לפי החוק. בכל ועדת משנה או ישיבת מועצה נוכח יועץ משפטי והכל נעשה בפיקוחו והנחייתו”.

בעקבות פרסום התחקיר, גורמים בנס ציונה החליטו לפנות הבוקר למבקר המדינה ולתנועה לאיכות השלטון, כאמור, ולדרוש כי תורה לשמואל בוקסר להסיר את מועמדותו מראשות העיר נס ציונה.

 

 

 

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close