היערכות של המשטרה לחידוש המחאות בעקבות החלטת הפרקליטות שלא להאשים בהריגה את השוטר מהקריות שירה בסלומון טקה

המשטרה נערכת לאפשרות חידוש המחאות הקשות לאחר שהמחלקה לחקירת שוטרים הודיעה לפני זמן קצר למשפחתו של סלומון טקה ז"ל מקריית חיים, שנורה על ידי שוטר לפני כארבעה חודשים, כי השוטר היורה יועמד לדין בגין גרימת מוות ברשלנו ולא הריגה, כפי שציפתה ורצתה המשפחה. משפחתו של סלומון טקה ז"ל כבר הודיעה באמצעות עורכי הדין שלהם, כי בכוונתם לעתור לבג"צ. כבר עתה מתגודדים מספר אנשים מול משרד המשפטים ומוחים על ההחלטה וקוראים קריאות גנאי לעבר שר המשפטים, אמיר אוחנה. יש היערכות של המשטרה בקריות, בחיפה ובעוד מקומות לחידוש גל המחאות שהתפשטו אחרי הירי בכל הארץ וגרמו למהומות והתנגשויות רבות בין המפגינים הרבים לכוחות המשטרה. בטיוטת כתב האישום צוין, כי על-פי החשד, רשלנותו של קצין המשטרה באה לידי ביטוי במספר היבטים, שאלה עיקריהם: השתמש בנשקו בדרך שיש בה כדי לסכן את חייו של המנוח, ולא הסתפק, לכל היותר, בירי אזהרה באוויר לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד; הירי בוצע בניגוד לפקודות המשטרה המחייבות בנושא ולנהלי המשטרה שאינם מתירים ירי לעבר הרצפה בנסיבות אלה. ירה לעבר האספלט, שהינו משטח קשיח ושטוח שאין לירות לעברו, מחשש לנתזים העלולים לסכן חיי אדם; ובכך שלא ירה לכל היותר לעבר הקרקע החולית הסמוכה, שמיטיבה לעצור את תאוצת הקליע, ללא נתזים.    
גורמים במשטרה מעריכים הערב כי בעקבות החלטת מח"ש, מחאת יוצאי אתיופיה צפויה להתחדש. גורמים בכירים במחוז צפון: "יש בידינו מידע מודיעני, לפיו אם משפחת טקה לא תקבל מחר את החלטת מח"ש, יתקיימו שוב חסימות צירים והפגנות אלימות". פרקליטה של משפחת טקה, ציון אמיר, מסר בתגובה לפרסום: "אנחנו נגיע מחר למשרדי מח"ש כדי לשמוע מה הם הטיעונים להחלטה ונוכל להבין אחר כך אם הממצאים מתיישבים עם טענות המשפחה. המשפחה גילתה איפוק לאורך כל הדרך. עם זאת, אנו משאירים לנו מקום לעתור לבג"ץ אם לא נסכים עם ההחלטה".

בכתב החשדות נטען כי בשעות הערב הגיע קצין המשטרה שלא היה בתפקיד ושהה עם משפחתו לפארק ציבורי בקריית חיים, עמו היו אשתו וילדיו, בני ה- 8, 5 ותינוק בן מספר חודשים. באותו זמן היו בפארק גם שלושה קטינים בגילאי 16-14, אשר נפגשו עם קטין אחר, כבן 13.

כשיצא השוטר מהפארק, אשתו אמרה לו כי ראתה את הילד בן ה-13 נותן שטר כסף לנערים ושמעה אותם משוחחים על תשלום נוסף. השוטר ביקש מאשתו וילדיו להמתין לו מחוץ לפארק וניגש לילד בן ה-14 ושאל אותו לפר התשלום. הילד אישר כי נתן 50 שקל. השוטר הציג לנערים תעודת שוטר והורה לאחד הנערים לרוקן את תכולת כיסיו. בשלב זה הצטרף סלומון טקה ז”ל, שהיה כבן 19 בעת האירוע, אל הנערים ושאל את השוטר לזהותו ולפשר מעשיו. השוטר הזדהה שוב כאיש משטרה גם בפני טקה והציג את התעודה המשטרתית, אך בתגובה טען בפניו המנוח כי התעודה מזויפת.

הנערים וטקה החלו ללכת אחרי השוטר ולהקניט ולקלל אותו. כשטקה עצמו מבחין באקדח שנשא השוטר ומלגלג ואומר שגם הוא מזויף. טקה והנערים המשיכו ללכת אחר השוטר ואף לאיים עליו. השוטר שהרגיש מאוים התקשר לתחנת המשטרה ודיווח על כך. הוא הבחין באשתו וילדיו בקרבת מקום ואז החליט להתרחק מהם, כדי לא לסכן אותם והלך לחניה פתוחה כשטקה והנערים מתחילים לידות לעברו אבנים.

שתי אבנים פגעו בשכם ימין שלו ובזרוע שמאל, וגרמו לו לחבלות – פצעי שפשוף ושטפי דם תת עוריים. בשלב זה, שלף החשוד את האקדח, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים והמנוח, במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור ומיד לאחר מכן, כיוון את אקדחו אל האספלט, במרכז הכביש, סמוך לשמאלו של המנוח ומעט לפניו, וירה ירייה אחת, בודדת. הקליע פגע באספלט, ובעקבות הפגיעה באספלט התפצל הקליע וליבת הקליע ניתזה היישר מהאספלט אל בית השחי של המנוח, חדרה אל גופו וגרמה למותו. טקה ז”ל החל לרוץ חזרה לכיוון הפארק, אך לאחר ריצה של מספר מטרים בודדים, התמוטט בעודו מדמם.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
נגישות