בלעדי: כך נראית תערוכת בוגרי החוג לאומנות באונ’ חיפה: ציורים של חיילים שטובחים באזרחים, גירוש כפרים והרג. סטודנטים: “יש גבול למה שהאונ’ מאפשרת”

כמו בכל שנה - בוגרי החוג לאמונות בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה מציגים את עבודות הגמר שלהם באומנות. התערוכה מוצגת במשך מספר שבועות באוניברסיטה עצמה וכמובן פתוחה לכל הסטודנטים ולקהל הרחב. כשמבקרים הגיעו לפני מספר ימים לתערוכת בוגרי החוג לאומנות 2019, הם נדהמו לגלות כמה ציורים של בוגרת החוג בהם מוצגים חיילים כשהם טובחים באזרחים בהם גברים, נשים וילדים. בציור אחר של אותה בוגרת נין לראות גירוש של אזרחים שנושאים על כתפיהם את המטלטלים ועוזבים את כפרם. ואילו בציור השלישי רואים חיות שנטבחו במה שנראה ככפר ערבי. סטודנטים שהגיעו לראות את התערוכה פנו ל"ניוזים צפון" וסיפרו: "אוניברסיטת חיפה ידועה בכך שהיא מאפשרת לסטודנטים הערביים לעשות מה שמתחשק להם. לעמוד דקת דומייה למחבלים, אבל הפעם זה כבר עובר כל גבול", אומר ירון סטודנט למשפטים. "להראות חיילים שלנו טובחים ולהראות טבח וגירוש. יש גבול גם לחופש הביטוי. זה הפך לחופש הביזוי שלנו כמדינה ושל חיילי צה"ל".  

רונית שהגיעה כקרובת המשפחה של אחד הבוגרים השנה, אף היא נדהמה לראות את הציורים: “בהתחלה עמדנו ולא הבנו אם אנחנו רואים נכון. ועמדו כמה אנשים סביב הציור של החיילים שיורים באנשים והתחילו לדבר, ואז הבנתי שאני מבינה נכון. איך נותנים לדבר כזה להיות מוצג באוניברסיטה שמקבלת תקציבים מהמדינה?”.

פנינו לתגובת אוניברסיטת חיפה, שמצאה הסבר מעניין לתמונת החיילים שטובחים באזרחים.

וכך היא תגובת האוניברסיטה: “התמונה שנשלחה היא רק חלק אחד מיצירת אמנות שמתארת זיכרון פרטי ואישי, מבלי שיש כל כיתוב או סממן אחר לפיו ניתן לקבוע מה מספרת היצירה, וכמו יצירת אמנות, כל אדם יכול להבין סיפור אחר ומשמעות שונה. באוניברסיטת חיפה איננו עוסקים בצינזור של עבודות אמנות של הסטודנטים, כל עוד הן אינן עוברות על החוק” .

  ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

  כתיבת תגובה

  עוד ניוזים בשבילך

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  Back to top button
  נגישות