אירועי הגאווה 2020 בצל מגפת הקורונה: דחיית המצעדים לצד קיום אירועים מקוונים

מהצפון ועד הדרום, מירושלים ועד תל אביב וחיפה. הבתים הגאים המייצגים את המצעדים הגדולים והוותיקים בישראל התאחדו כדי לדחות את מצעדי הגאווה בשל הקורונה

מדינת ישראל כמו שאר העולם, נאבקת במגפת הקורונה. אלפי חולים ורבים נאבקים על חייהם ולצדם מיליונים חוששים לאבדן פרנסתם. בסיטואציה הזו ולאור ההמשך הצפוי של מגבלות על התכנסויות ואירועים, החליטו במשותף ארבעת הבתים הגאים המייצגים את ארבעת המצעדים הגדולים והוותיקים בישראל – חיפה, ירושלים, באר שבע ותל אביב-יפו, לדחות בשלב זה את מצעדי הגאווה בתקווה שיוכלו לקיימם בסוף הקיץ.
לצד זאת, צפויים להתקיים במהלך חודש הגאווה המסורתי – חודש יוני מספר אירועים ארציים ופריפריאלים, רובם ככולם וירטואליים, בשיתוף ארגוני הקהילה והתארגנויות מקומיות. האירועים יציינו את המאבק הלהט״בי לשיוויון לצד הבעת סולידריות עם הקושי שחווים תושבות ותושבי ישראל והצדעה לעובדות ולעובדים מערכת הבריאות וכל הגופים המסייעים.
איתי פנקס ארד, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו ומחזיק תיק הלהט״ב מסר: ״את המאבק הלהט״בי לשיוויון אי אפשר ואסור לעצור – לא ניתן לזכויות שלנו לצעוד במקום. יחד עם זאת ברור שהמצעדים אותם אנחנו מקיימים מאז המצעד הראשון בתל אביב בשנת 1998 צמחו להיות אירועי ענק שקיומם עלול להוות סכנה למשתתפים. אנו מעמידים בראש סדר העדיפויות שלנו את השמירה על בריאות האזרחים, תמיכה באוכלוסיות המוחלשות בתוך הקהילה ושותפות בדאגות הקיום של כולנו – בכל אלה אנחנו פועלים כקהילה שהיא חלק מהחברה הישראלית. נשאף לקיים את המצעד לקראת סוף הקיץ בתקווה שהתנאים יאפשרו זאת״.
אוראל נויווירט, מ״מ מנהל המרכז הגאה של עיריית תל אביב-יפו הוסיפה: ״מצעד הגאווה מהווה מאז שנת 1998 אירוע שיא עבור הקהילה הגאה, בו אנו ממשיכות את מאבקנו העיקש והארוך לזכויות שוות מצד אחד וחוגגות את החופש ואת הפסיפס הצבעוני שמכילה קהילתנו מהצד האחר. משבר הקורונה העולמי אינו מאפשר לנו לקיים את המצעד כפי שהתרגלנו. האנרגיות והמשאבים שלנו מושקעות כעת בסולידריות, אחריות קהילתית ותמיכה באוכלוסיות מוחלשות בקהילתנו. עוד נשוב לצאת לרחובות בחודש יוני ובמצעד הגאווה, עד אז, המצב החדש והלא מוכר הזה מאפשר לנו להיות יצירתיות, לחשוב מחוץ לקופסה ולייצר אלטרנטיבות משמעותיות אחרות – זו המשמעות של יצירת קהילה בתקופה זו״
ומה בצפון? ארנון אלוש, מנהל בית הקהילות בחיפה ציין: "בימים אלה, בהם משבר הקורונה מקצין את הקושי של קבוצות מוחלשות, את הבטחון האישי, הכלכלי והנפשי של כל אחת ואחד מאיתנו, חשוב לנו להפנות את תשומת הלב ואת העשייה שלנו למתן מענה לחברות וחברי הקהילה בהתמודדות עם המשבר. מצעדי הגאווה והמאבק לזכויות, שוויון ובטחון של הקהילה הם חלק מההיסטוריה ומה ההרכב הגנטי של קהילת הלהט"ב החיפאית, אך השנה ביחד עם שאר הבתים הגאים: הבית הגאה בבאר שבע, המרכז הגאה בתל אביב והבית הפתוח בירושלים, קיבלנו החלטה להתמקד במתן מענה בזמן משבר זה"
גם מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות הוסיף: "גם בשגרה ובוודאי במצב החירום הנוכחי בארץ בכלל ובירושלים בפרט, המחויבות שלנו בבית הפתוח היא בראש ובראשונה לחברות הקהילה שנמצאות בסיכון מוגבר ולצערנו הקורונה מחריפה ומעצימה את הפערים הקיימים. מי שחיות בעוני דוחק ובדידות, מי שמתמודדות עם אפליה ואתגרי ביטחון אישי, בריאות, דיור ותעסוקה ונאבקות לשרוד ולהתקיים בכבוד גם בימי שגרה – נמצאות בסיכון הגבוה ביותר נוכח המגפה. אנחנו שמחות שהבתים הגאים מתאחדים בעמדה הזו ומחליטים להתמקד בצרכיהם של מי שזקוקים לנו ביותר בתקופה הזאת"
גיל אליאס, יו״ר משותף של הבית הגאה בבאר שבע ובדרום, סיכם: ״במציאות החדשה שנוצרה, מתחדדת החשיבות והעוצמה שבקהילות המקומיות בפרט ושל הקהילה הגאה בכלל. מתבהר לכולנו הצורך למקד את תשומת הלב בצרכים הפנימיים של חברות הקהילה שלנו ולתת מענה חברתי, תרבותי, ופסיכוסוציאלי. בתוך משבר בינלאומי ומגיפה מתמשכת שמציפה מחדש את המונח "שגרת חירום", מעשה הסולידריות והיצירה המשותפת מחזקות חברות הקהילה בבאר שבע ובדרום. הבית הגאה שמחות על בחירת הבתים הגאים להתאחד להחלטה משותפת ואחראית שתאפשר בסופו של דבר לקיים את עונת המצעדים בגאווה תוך שמירה על בריאות הציבור״.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
נגישות