ניוזים חמיםחדשות

מפקחי משרד החקלאות תפסו אלפי(!) חלזונות במשקל של כ-5 ק"ג(!!) בתוך 48 שעות אצל שתי עובדות זרות שהגיעו ארצה

החלזונות המשמשים למאכל, עלולים לגרום לנזקים לצמחי מים ואף להעברת מחלות לבני אדם, כמו דלקת קרום המוח

מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות בנתב"ג תפסו בתוך 48 שעות אלפי חלזונות במשקל של כ-5 ק"ג. החלזונות משמשים, ככל הנראה, למאכל במזרח, והם נתפסו תוך 48 שעות אצל שתי עובדות זרות שחזרו מתאילנד לישראל. החלזונות נתפסו בכליהן האישיים של הנוסעות, ואצל אחת מהן אף נמצאה כמות קטנה של צמחים יבשים. לדברי הנוסעות, החלזונות היו מיועדים לצריכה אישית שלהן. החלזונות והצמחים הוחרמו ועברו להמשך בדיקות במשרד החקלאות.

במהלך הבדיקות, התגלה כי מדובר בחילזון של מים מתוקים מסוג Filopaludina שנמצא ברשימת נגעי הסגר של משרד החקלאות. סוג זה שייך למשפחת  Viviparidae ונמצא ברשימת הסגר. סוג זה של חילזון נפוץ בדרום אסיה ובעיקר בתאילנד, במיוחד באתרי מים מזוהמים, ונחשב לבעל עמידות גבוהה לרמות אמוניה. באזורים אלו החלזונות משמשות למאכל אך הם מעבירים מחלות לנוכח היותם פונדקאי של נמטודה – Angiostrongylus cantonensis, הגורמת לדלקת קרום המוח בבני אדם. בנוסף, סוג זה גורם נזק רב לצמחי מים באזורים השונים ויכולים להוות סכנה לחקלאות הישראלית.

תפיסה בסדר גודל כזה ועם סוגי החלזונות הללו נחשבת חסרת תקדים ונדירה – בעשרים השנה האחרונות היו תשע תפיסות של ניסיונות הברחה של שישה מינים ותת-מינים שונים מסוג זה במהלך 2006-2005, 2009, 2014-2013 שהושמדו באזורים שונים כמו תל מונד בתוך משתלה בתוך גידול מים ובכפר סבא בבריכת נוי של פארק ציבורי, כלל התפיסות מוגרו.

מתחילת חודש דצמבר האחרון, משרד החקלאות תפס חומרים צמחיים אצל כ-25 עובדים זרים ממקומות שונים למטרות אישיות. דבר זה  חושף את ענפי הצומח ואת הסביבה האקולוגית בישראל לחדירת נגעים חדשים. לכך, מסבירים במשרד, יכולות להיות השלכות הרות אסון ובלתי הפיכות לחקלאות ולאיזון האקולוגי.

שלומית ציוני,  מנהלת השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות: "משרד החקלאות מברך על חזרתם של העובדים הזרים למדינת ישראל, בפרט בתחום החקלאות. יחד עם זאת, קיים חשש כי עובדים אלו יכניסו לארץ צמחים או חלזונות ממקום משכנם, שאינו מוכר לסביבה האקולוגית במדינת ישראל ועלול להוות נזק רב. לנוכח זאת, משרד החקלאות מחדד בפני המעסיקים בענפים השונים לעובדים הבאים למדינת ישראל שלא להכניס תוצרת חקלאית טרייה למדינת ישראל".

קרדיט למשרד החקלאות
קרדיט למשרד החקלאות
ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

Back to top button
נגישות