ניוזים חמיםחדשותבריאות

אטימות בר"ג 2022: אלרא'י, ילד בן 8 לא פתח את שנת הלימודים ויושב בבית בגלל שהוא סובל מ-21 אלרגיות מסכנות חיים ומשרד החינוך. עיריית ר"ג מסרבים להעניק לו סייעת צמודה לאורך שעות הלימוד וכך הילד כלוא בביתו

איך קורה שבשנת 2022, ברמת גן, העיר שמתפארת בהשקעה בחינוך ובקופות עשירות, יושב ילד בן 8, אלרא'י ויצמן-גור ולא פותח את שנת הלימודים ולא יכול ללכת לכיתה ג' בבית הספר "ארנון", כשכל "אשמתו" שהוא סובל מ-21 אלרגיות קשות מסכנות חיים וזקוק לסייעת צמודה לאורך כל יום הלימודים. סיפור על אטימות של משרד החינוך ועיריית רמת גן, שגם מספקת הסבר תמוה

אלרא'י ויצמן-גור, ילד כבן 8 שהיה אמור להתחיל את שנת הלימודים יחד עם חבריו בכיתה ג' בבית הספר "ארנון" שברמת-גן, מעולם לא התחיל את שנת הלימודים וכבר כמעט כחודש ימים יושב בבית יחד עם אמו, חן הילה – העוסקת בעריכת דין ונאלצת לשהות עמו בבית, וכל זאת בכלל שאלרא'י סובל מ-21 סוגי אלרגיות מסכנות חיים וזקוק לסייעת מלווה צמודה, סייעת שלא משרד החינוך ולא עיריית רמת גן מוכנות לספק ולממן.

בית הספר עצמו, למרות הרצון הרב להחזיר את הילד ללימודים, ללא סייעת מלווה איננו ערוך לעקוב ולהשגיח על הילד אלרא'י, שעל פי מסמכים רפואיים סובל מאלרגיות רבות לסוגי מזון שונים, כשרמת האלרגיה היא חריפה ומתבטאת בכך שלא רק שהוא מגיב למזונות כשהוא אוכל אותם, אלא גם מספיק הריח או המגע הקל איתם כדי לגרום לתגובה אלרגית קשה שהצריכה מספר רב של פעמים אשפוז של הילד והזרקת תרופות, במיידי. "על כך יש להוסיף שהילד גם לא מתריע כשמתחילה בגופו התגובה האלרגית, ולכן צריך להיות לצידו מסוגר שישים לב לתחילת הסימפטומים", מסבירה אמו חן הילה.

חן הילה ויצמן, אמו של אלרא'י מנסה כבר שנתיים להילחם בכל דרך אפשרית כדי שלבנה תהיה הזכות הבסיסית – ללכת כמו כל ילד לבית הספר וללמוד לצד חבריו. בשנה שעברה עתרה אמו לבית המשפט המחוזי בירושלים, כדי להורות למשרד החינוך ולעיריית רמת גן לממן לילד סייעת מלווה – שופט בית המשפט הוציא אז צו ביניים, שהחזיק עד תום שנת הלימודים הקודמת, שהורה למשרד החינוך ועיריית רמת גן להצמיד לילד סייעת לאורך כל שעות הלימוד ולא רק 3 שעות ביום, כפי שהם רצו. ואכן לילד הוצמדה סייעת שאפשרה לאלרא'י להיות בבית הספר, תוך שהסייעת משגיחה שלא ימצא בקרבתו אחד מהמזונות הרבים אליהם הוא אלרגי ולחילופין לטפל בו ולהזעיק את העזרה כשמתחיל התקף אלרגי.

פרופ' שמואל קיויתי, המומחה לאימונולוגיה אצלו מטופל אלרא'י בשנים האחרונות, הוציא אף מכתב למשרד החינוך ועיריית רמת גן, בו כתב: "בין האלרגניים אליהם רגיש הילד, מזונות רבים ברמה מסכנת חיים: אגוזים, קשיו, בוטנים, פיסטוק, צנוברים, דלעת וכן לעובש, דשא, שערות כלבים…

"האלרגיה באה לביטוי אצל המטופל בחשיפה לאחד האלרגניים – בין אם בהרחתו, בין אם באוויר, בין אם במגע אליו ובין אם במגע של מישהו אחר אליו…בעברו של המטופל מספר רב של התקפים אלרגיים, בתדירות גבוהה מאוד. המטופל אף חווה התקפים חמורים מאוד של הלם אנפילקטי, אירועים אשר חלפו בשלום תודות לאבחנה מיידית והענקת טיפול מיידי הולם – אדרנלין (אפיפן או סטרואידים)".

אלא שכל זאת, כפי שמספרת חן הילה, אמו של אלרא'י, לא שכנע את משרד החינוך ועיריית רמת גן שאמורות לממן סייעת מלווה וצמודה לאורך כל שעות הלימודים, לאפשר את זה לילד כדי שיוכל לחזור וללמוד גם השנה: "הם הודיעו שהם יכולים לתת לו סייעת לשלוש שעות מוגבלות – שוב סרבו לתת סייעת לאורך כל היום. מדובר בילד שצריכים להיות תמיד לידו, כי ברגע שמתחילה התגובה האלרגית הקשה שלו, צריכים מייד להזריק לו את התרופה ולהבהיל אותו לטיפול וכאמור זה ילד שלא מתריע. בגלל כל מה שהוא עבר, הילד מפחד מזריקות ולכן צריכים לפחות שני אנשים להיות כשמוזרקת לו התרופה. מורה, שיש לה מעל 30 ילדים בכיתה, לא יכולה להשגיח עליו – אני גם לא מצפה ממנה שתהיה ערוכה לכך, ובטח שלא יכולה להזריק לילד לבדה ולהזעיק אמבולנס".

הכיתה בה אמור היה ללמוד השנה אלרא'י גם נמצאת בקומה השלישית ומרוחקת ממזכירות בית הספר, שאמורה להזעיק עזרה רפואית כשהוא נכנס להתקף – לכן, אלרא'י זקוק לסייעת צמודה שתשגיח עליו לאורך כל שעות הלימודים.

בעוד משרד החינוך מסרב לממן סייעת לכל שעות הלימוד, גם עיריית רמת גן, שפנינו אליה לתגובה מספר פעמים וסירבה להגיב- לא מוכנה לקחת על עצמה את מלוא מימון הסייעת (כשבדרך כלל העירייה מממנת חלק מעלות הסייעת) וזורקת את האחריות למימון על משרד החינוך.

בעוד משרד החינוך מתעלם מהבעיה בה ילד במדינת ישראל לא יכול ללכת לבית הספר בישראל 2022, בגלל בעיה מסכנת חיים, גם בעיריית רמת-גן, עירייה המתפארת כביכול בהשקעה בחינוך ובכך שהיא אחת העיריות עם הקופות העשירות יותר – נותנת לילד כיתה ג' לשבת בבית.

אלרא'י ואמו חן הילה זכו בשבועיים האחרונים לתמיכה של הורים ותלמידים רבים – חבריו של אלרא'י בבית הספר "ארנון" שיצאו והפגינו ברחוב וקראו לתת לאלרא'י לשוב וללמוד כמו כל ילד בישראל.

אלא שמשרד החינוך ועיריית רמת-גן עסוקים בלשחק "פינג פונג" על חשבון הילד, שכפי שמספרת חן הילה אמו בעצב: "הוא אומר לי: 'אמא, אני רוצה ללכת לבית הספר ולא משנה מה יקרה לי'. הילד כבר לא יכול לשבת ככה בבית. גם אני, חייבת לחזור ולעבוד והמצב הזה לא יכול להימשך כך לנצח. פניתי לעירייה ולראש העיר עצמו, כרמל שאמה הכהן וביקשנו שיממנו סייעת מלאה, אם משרד החינוך מסרב לתת את חלקו – הם אמרו לנו שהם לא יכולים כי זה יצור תקדים. על איזה תקדים מדובר? כמה ילדים ברמת גן יש להם רמה כזאת של אלרגיות מסכנות חיים?".

כל זה קורה בישראל 2022 באחת הערים האמידות במדינה, במרכז הארץ: רמת גן 2022.

צילומים: באדיבות חן הילה ויצמן

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

Back to top button
נגישות