האם כרמל שאמה יעבור פוליגרף בעקבות תחקיר ערוץ 13, שחשף: כיצד עיריית ר”ג בראשותו העניקה אישורים על מנת לסייע בפתיחת מרכז קניות השייך לאביו? תגובות קשות בקרב חברי העירייה

סערה בעיריית רמת גן בעקבות חשיפת חדשות ערוץ 13 כיצד לכאורה עיריית רמת גן, בראשות כרמל שאמה הכהן העניקה אישורים על מנת לסייע בפתיחת מרכז קניות השייך לפנחס שאמה - אביו של ראש העיר. גורמים בעירייה קוראים לשאמה להתפטר. ראש העיר הציע לעבור פוליגרף ולהוכיח: "כל הטענות שקריות מדובר בפייק ניוז"

אתמול, בחדשות ערוץ 13 התפרסמה כתבת תחקיר נרחבת על התנהלות לא תקנית לכאורה מצד ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן-  חלקו השני של התחקיר ישודר הערב בחדשות ערוץ 13. האם ראש העיר שהצהיר שהוא נלחם בשחיתות ומתח ביקורת קשה על קודמיו בתפקיד, ישראל זינגר וצבי בר, על טוהר המידות שלהם – השתמש בסמכויותיו וכוחו כדי לקדם עניינים עסקיים של בני משפחתו ברחבי העיר רמת גן?

חברי מועצת העיר ברמת גן וגורמים בעיר מותחים ביקורת קשה על כרמל שאמה הכהן, כשהוא מצידו כבר מכריז כי הוא מוכן ללכת לפוליגרף.

תחקיר חדשות ערוץ 13 חשף כיצד עיריית רמת גן, בראשות כרמל שאמה הכהן העניקה אישורים על מנת לסייע בפתיחת מרכז קניות השייך לפנחס שאמה – אביו של ראש עיריית רמת גן.

לפי התחקיר: “ב-1996 ניתן היתר בניה להקמת בניין מגורים ומרכז קניות בלב שכונת רמת השקמה ברמת גן, ליד הפארק הלאומי. הקבלן עזרא קחטן בנה את המבנה הגדול, הספיק למכור ולאכלס את בניין המגורים, אבל פשט רגל לפני שסיים את בניית מרכז הקניות”….

ב-2008 רכש אבין של כרמל שאמה, פנחס שאמה את מתחם הקניות שעמד כ’פיל לבן’ בסכום של 3 מיליון שקל. לפי התחקיר: “בשנים הבאות הוא ניסה לקבל אישור מהעירייה להפעיל את המבנה כקניון, ונדחה. בשנה האחרונה, לאחר שבנו, כרמל שאמה, ניצח בבחירות – דברים השתנו….כך למשל, נקבע על ידי גורמי המקצוע בעירייה כי לפי התב”ע שאושרה, החניות חייבות להיות בתוך המתחם שגבולותיו שורטטו בהיתר… בעירייה התעלמו ופעלו לאתר שטח באזור, שלא בתוך גבולות התוכנית שאושרה, שישמש חניה ציבורית שתשרת את באי הקניון. בכלל, מעורבות העירייה בפרויקט הזה נראתה לרבים בעירייה חריגה”.

לפי התחקיר מהנדסת העירייה, סיגל חורש, שהייתה פעילה בולטת במטה הבחירות של שאמה הכהן ומונתה אחרי הבחירות לתפקיד מהנדסת העיר, גם היא פעלה נמרצות לטובת אישורים לעסק של אביו של שאמה הכהן.

כאמור, בעקבות התחקיר הזה עלו קולות בעיר ובעירייה הקוראים לכרמל שאמה הכהן להסיק מסקנות ולהתפטר לאלתר מתפקידו. עו”ד דנה וולנובסקי מסיעתו של כרמל שאמה הכהן שהפכה לאחת המבקרות הקשות של ראש העיר, אמרה ל”ניוזים מרכז”: “לא מפתיע כי בקדנציה אשר מינתה לתפקידי מפתח ולשומרי הסף, גורמים המזוהים עם ראש העיר או עם גורמים פוליטיים שתמכו בו כספית לפי הפרסומים, יתנהלו הדברים באופן המוצג בכתבה. לכן גם, בין היתר, הוגשה תביעה גם מטעמי נגד מינויה של מהנדסת העיר הנוכחית, סיגל חורש . היה על ראש העיר וסגניו להימנע ממינויים פוליטיים ומעיסוק בניגודי עניינים ולהעביר את ענייניהם של משפחת שאמה או גורמים אחרים קשורים לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה כלאחר כבוד. קראתי את תגובות מטעם העירייה וזה לא מפתיע כי העירייה ממשיכה לעשות דה לגיטימציה לכל ביקורת ציבורית המושמעת כנגדם. השמצות כנגד גופי תקשורת לא יואילו כי באותה נשימה תשאל השאלה האם במקום בו קיים סיקור חיובי מצג גופי תקשורת מתקיים קשר עסקי העולה כדי נראות של קבלת טובות הנאה. יטב באם מר שאמה הכהן יעבור פוליגרף במשטרה, ביחידה הרלוונטית, ויציג לציבור את הצהרת ההון שהוגשה באיחור ניכר מטעמו למשרד הפנים”.

אביהוא בן משה מהאופוזיציה אף תקף ואמר: “אתמול התברר שרמת גן צועדת אחורה בראשותו של כרמל שאמה כפי שעלה בתחקיר ערוץ 13. כרמל שאמה הבטיח לנו עירייה אחרת ונקייה. אני קורא לו היום הזה להתפטר לאלתר מתפקידו. עצוב לי שהעיר הנפלאה הזו שוב נפגעת. אני מתבייש”.

בעיריית רמת גן מסרו את התגובה הבאה, עם התחייבות מיוחדת של ראש העיר כרמל שאמה הכהן לעבור בדיקת פוליגרף ולהוכיח לדבריו שאין אמת בדברים שפורסמו בתחקיר.

להלן תגובת העירייה: “רק בשנה אחת הוביל כרמל שאמה מהפכות ענק בעיר שהיוו מודל לערים אחרות כגון: קידום תחבורה ציבורית בסוף השבוע, עצירת הפגיעה של תמא 38, מהפכת השירות והזמינות, שקיפות ציבורית והמאבק בשחיתות. בשורות אלו משרתות את רוב התושבים אך פוגעות קשות במעט בעלי הון ואינטרסים חזקים ומקושרים. המחיר הבלתי נמנע מכך הם נסיונות חיסול פוליטים בדרך של תפירת כתבות שקריות ומשמיצות. מדובר בכתבה שקרית ולשקרים אין צורך להגיב, אך מפאת הכבוד לצופים, נתייחס בדרך שתוכיח לכולם מי דובר אמת וישר דרך ומי ההפך.

“עיריית רמת-גן מאז היבחרו של כרמל שאמה לראשות העיר הינה העירייה השקופה והישרה בישראל וככזו היא מציעה לערוץ 13 הצעה חסרת תקדים שמעולם לא הוצעה לכלי תקשורת:
תערך בדיקת במכונת אמת (פוליגרף) בפיקוח שופט עליון בדימוס לראש העיר בה הוא ישאל את השאלות הבאות:
1. האם פעלת או הפעלת אחרים מאז בחירתך במישרין או בעקיפין ואפילו בפעולה קלה בלבד לטובת המרכז המסחרי ברחוב מלכי צדק 25?
2. האם מאז בחירתך פעלת או הפעלת אחרים לטובת עירוני רמת-גן כדורסל משיקולים זרים?
3. האם במשך כל ה-22 שנים האחרונות מאז נרכשו הדירות בנית בעצמך או באמצעות שותפיך או הזמנתם בנייה באמצעות אחרים ולו של מ”ר אחד?
ערוץ 13 יהיה רשאי להוסיף שאלות או לנסח מחדש את השאלות המוצעות.
ראש העיר מתחייב שאם יתברר מתוצאות הבדיקה כי יש שמץ של אמת בטענות השקריות הוא יתפטר מייד ויתייצב לעבוד כמצחצח הנעליים באולפני ערוץ 13.
כשיוכח שראש העיר דובר אמת והתברר באופן מוחלט שהאחראים לכתבה פשעו באופן מכוון ומגמתי, יתחייבו כל האחראים על הכתבה להתפטר מיידית מתפקידם, ולא להסתפק בהשעייה חוזרת של מי שמשדר פייק ניוז באופן סדרתי”.
התייחסות היועמ”ש לעירייה: “אני מאשר שהובלתי את הליך הסדרת טופס 4, ללא כל מעורבות מכל סוג שהוא של מהנדסת העיר ו/או ראש העיר. לא החלפתי איתם ולו מילה אחת בנושא. ההליך הושלם באופן מקצועי ונטול פניות, תוך שהוחלו המבחנים המחמירים ביותר לבחינת השלמת התנאים לטופס 4. למיטב שיפוטי המקצועי ההליך היה ללא דופי,  ובחינת מילוי התנאים נעשה באופן מקצועי לחלוטין ללא כל השפעה זרה. למותר לציין כי בנוסף לדרישות שהוצבו בפני מר שאמה בעבר, התווספו דרישות נוספות, שהוסדרו במלואם להנחת דעתם של כלל אנשי המקצוע שטיפלו בנושא. במסגרת ההסדרה, מר פנחס שאמה אף הסכים לוותר ביוזמתו על מימוש חלק מזכויותיו, כדי להימנע ולו ממראית עין של הטבה כלשהיא”.
ביחס לסיגל חורש מהנדסת העיר: “מהנדסת העיר אינג’ סיגל חורש הינה אשת מקצוע מצוינת ומוערכת. בניגוד לניסיון להסתיר את הרקע המקצועי המצוין שלה, סיגל שימשה משך 7 שנים כסגנית מהנדסת העיר בעייריית רמת גן, זמן רב לפני שנבחר כרמל שאמה הכהן לתפקיד ראש העיר. חורש לא היתה מעורבת בעניין מלכי צדק, וכל הטענות בנוגע למעורבות שלה כביכול בסוגיה זו הינן שקריות וחסרות כל בסיס”.

 

 

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close