חדשותראשון לציון

יוזמה מרגשת: שרדו את השואה לפני 74 שנים וכעת תמונתם תתנוסס בגאון בגרמניה ובפולין

טובה גוטשטיין ׁ(86) שרדה את השואה ללא משפחתה ביערות פולין. 74 שנים אחרי, בערב יום השואה, צפויה תמונתה ותמונות של עשרה ניצולי שואה נוספים מראשון לציון, להתנוסס בגאון בפולין, גרמניה, צרפת, אוקרינה ורומניה. מדובר בקמפיין בינלאומי ויוצא דופן שיזם ראש העירייה, רז קינסטליך, בעצמו נכד לניצולי שואה, שחרד מהיום שבו הניצולים לא יהיו בין החיים ולא יהיה מי שיספר מעדות ראשונה. “התרגשתי מאוד לקחת חלק בפרויקט” מספרת טובה גוטשטיין “במיוחד לאור העובדה שהקמפיין יופיע גם בפולין, המדינה בה חוויתי את הנורא מכל”.

לקראת יום השואה, פנה ראש העירייה למקביליו, ראשי הערים התאומות באירופה: מינסטר בגרמניה, לובלין בפולין, בראשוב ברומניה, חארקוב באוקרינה, ונים בצרפת. במכתב הוא ביקש מהם להשתתף בקמפיין ולתלות בעריהם שלטים עם תמונות, שמם של ניצולי השואה ומשפט שבעיניהם הוא ניצחון. הכיתוב כמובן בהתאם לשפה המקומית שבה נתלה השלט. על גוטשטיין נכתב: “הילדה שהסתתרה ביער- בנתה בית לתפארת בראשון לציון”.

את השלטים ניתן לראות כבר עכשיו על שלטי חוצות, מכוונים, תחנות אוטובוס  ועוד ברחבי העיר בזכות התגייסות מרשימה של כל חברות השילוט בעיר: מבט ראשון, מקסימדיה, נור סטאר מדיה וחוצות זהב.

במקביל, צולמו ניצולי השואה לסרטונים המספרים את סיפורם הטרגי מחד ואת ניצחונם מאידך במטרה להעביר את המסר לדור הצעיר על מנת שזיכרון השואה לא יישכח לעולם.

“היה לי חשוב שהדור הצעיר ובעיקר הילדים יכירו את הסיפורים וישמעו את השורדים”, שיתף ראש העירייה, רז קינסטליך “זיכרון השואה חייב להישמר, זהו הבסיס לקיומנו. לצערנו הרב עוד כמה שנים כבר לא יהיו בנינו ניצולי שואה וחובתנו המוסרית היא להמשיך ולספר את סיפורם, זיכרונם וגבורתם. גל האנטישמיות שפוקד את העולם מחייב אותנו הזכיר ולא לשכוח ולכן זה חשוב ומרגש שהערים התאומות שלנו בגרמניה, פולין, אוקראינה, צרפת ורומניה הסכימו לשתף פעולה בקמפיין שורדי השואה”.

Tags

ואלו הם סיפורם של חלק מניצולי השואה שהשתתפו בפרויקט:

טובה גוטשטיין (86) הייתה בת 6 כשהמלחמה פרצה, הם היו בגטו ורשה ואחרי ההתקוממות מוצלחת, הצליחה לברוח ולשרוד לבדה ביערות. משפחתה ברחה והיא פגשה אותם רק לאחר כמה שנים בצלב האדום. “היינו נכנסים כמה ילדים לביוב ויוצאים מהצד השני של הגטו כדי להשיג אוכל. היו פולנים שנתנו לי אוכל וסייעו, והיו גם כאלה שאיימו להסגיר אותי. המסר שלי לילדים הוא אף פעם לא מאוחד ותמיד יש סיכוי. גם אני גדלתי בלי משפחה, אבל בסוף מצאתי את אמי, עליתי לארץ וגידלתי משפחה”.

מוטי מירון (82) היה בן 10 בזמן המלחמה. הגרמנים נכנסו להונגריה והוא הצליח לברוח במעבורת ברגע האחרון ולמצוא מחסה בעליית גג של רפת, כאשר כל 232 האנשים שלא הצליחו לברוח נשרפו חיים. מירון עלה ארצה לראשון לציון בשנת 1950. “המסר שלי לילדים: שתהיה לכם השכלה, איתה תוכלו לעשות כל מה שאתם רוצים בחיים. תוכלו לטייל בעולם. תמיד תיקחו אחריות על מה שאתם עושים ותחשבו תמיד מחוץ לקופסה”.

אילנה קליין (72) נולדה במערה בתוך יער בו הסתתרו הוריה בתקופת השואה: “המסר שלי הוא בעצם ‘והגדת לבנך’. עוד מעט דור ניצולי השואה הולך ונעלם, ולא יהיה מי שיספר את הסיפורים באופן ישיר. זה יעבור מדור לדור עד שזה ייעלם לגמרי. המסר שלי הוא לא לשכוח לעולם”.

משתתפי הפרויקט: טובה גוטשטיין, דב גורי, אילנה קליין, צילה שוסטרמן, חנן מאור, שמואל לינדר, סילביה ליבוביץ’, יהודית ירושלמי, קוצה ויינטראוב, לידיה ברנס, מוטי מירון. 
על העיצוב וקריאייטיב אמון שגיא יהוד (Brandland) ועל הצילום: אורן דאי. כל חברות השילוט בעיר נרתמו למהלך הייחודי וסייעו בשטחי הפרסום.

  ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

  כתיבת תגובה

  עוד ניוזים בשבילך

  Back to top button
  נגישות
  Close
  Close