סערת בוקסר: חוות הדעת המשפטית של מומחה לוועדות תכנון ובנייה שמעלה שאלות קשות בנוגע לאישור הקרקע שהניבה מיליונים לשמואל בוקסר

סערת פרשת הקרקע ב"מליבו" של שמואל בוקסר ממשיכה לעורר שיח ותהיות בנס ציונה. חוות דעת משפטית של מומחה בנושא, שאנו מביאים כאן, מעמידה בסימן שאלה גדול את חוקיות ההצבעות בוועדת תכנון ובנייה שאישרה את הקרקע בפרויקט "מליבו" בעיר, שהניבה לשמואל בוקסר מיליונים רבים, בזמן שהוא עצמו היה יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בעיר. האם בניגוד לדברי ראש העיר שבו נפל םגם חמור? תשפטו אתם

 

לפני מספר ימים הוגשה תלונה למבקר המדינה ולתנועה לאיכות השלטון נגד המועמד לראשות העיר נס ציונה, שמואל בוקסר, בדרישה להורות לו להסיר מועמדותו מהמרוץ לראשות העיר, זאת בעקבות כתבת תחקיר שפרסם האתר NEWS1 של יואב יצחק.

בתחקיר שערך איציק וולף וכותרתו “הקומבינה ההיסטורית של שמואל בוקסר” מובא סיפור שארע באמצע שנות התשעים אז בוקסר היה חבר מועצת העיר נס ציונה וכן סגן ראש העיר ויו”ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה.

לפי התחקיר של איציק וולף ו”ניוז 1″: “באותה עת אישרה הוועדה הקלות רבות ששוות מיליונים בתוכנית מליבו שהייתה על קרקעות בבעלות של בוקסר. בוקסר אומנם יצא מהוועדה, אך כממלא-מקום זומן חבר מליאה, בשם חנן פרוקס, שלא היה חבר בוועדת המשנה, בניגוד לכללי משרד הפנים, באופן המעורר חשד שההחלטות שהיו שוות כסף רב התקבלו תוך פגם מהותי וליקוי חמור”.

יוסי שבו, ראש העיר, התייחס לפרשה בסוף השבוע למקומון בנס ציונה ואמר: “התוכניות אושרו כחוק אחרי דיונים מקצועיים”.

האמנם? לפי החוק ההצבעה של חנן פרוקס שהושם בוועדת המשנה לתכנון ובנייה במקום בוקסר, הייתה מנוגדת לחוק.

להלן אנו מביאים חוות דעת עצמאית של עורך הדין דויד זיו המשמש כיועץ משפטי של עיריות ושל ועדות תכנון ובנייה ובעל ותק בנושא.

לפי חוות הדעת המובאת כאן: “חברי וועדת המשנה לתכנון ובנייה נבחרים מתוך כלל חברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. אם מאן דהוא לא נבחר להיות חבר בוועדת המשנה לתכנון והבנייה, זה אומר שאין הוא יכול ליטול ו/או להשתתף בישיבות וועדת המשנה השתתפותו והצבעותיו, הינן  voidקל וחומר לדבר היותו יו”ר” – דהיינו השתתפותו של פרוקס בוועדה במקומו של בוקסר וכן הצבעתו בוועדה בנושא מתחם מליבו, אינן חוקיות ולכן מבוטלות.

ואם לא די, לפי ראש העיר שבו, חנןפרוקס ישב בוועדה במקום בוקסר כי: “הייתה בעיה קשה שחברי ועדה לא באו לדיונים, שהיו בשעות הבוקר והם עבדו”.

האמנם? לפי חוק ולפי חוות הדעת המשפטית ועדות התכנון והבנייה אמורות להתקיים אחרי השעה 18.00, כדי לאפשר את השתתפותם של חבריהם בישיבות. וכך כותב עו”ד זיו בחוות דעתו המשפטית: “בפקודה בסע’ 6 תחת הכותר “מועד ישיבות” שם נקבע כי ישיבות המועצה יתקיימו בימי רביעי הראשון לכל חודש בשעה 18:00″…ועוד:”החוק, אינו מאפשר לחבר וועדה שלא להיות נוכח בישיבות אלה וקיימות סנקציות לחבר אשר אינו מופיע ואשר אינו מתייצב לדיוני הוועדה”.

אז לאור העובדות האם האישורים שניתנו על פרויקט “מליבו” והניבו רווחי ענק לשמואל בוקסר התקבלו בצורה חוקית? נדמה שלפי חוות הדעת הזאת, התשובה ברורה.

שמואל בוקסר כאמור הגיב לכתבת תחקיר אתר NEWS1 כך: “שמואל בוקסר פעל לכל אורך הכהונה לפי החוק. בכל ועדת משנה או ישיבת מועצה נוכח יועץ משפטי והכל נעשה בפיקוחו והנחייתו”.

 

בצילומים למטה: חוות הדעת המשפטית המצביעה על כך שלפרוקס אסור היה לשבת בוועדה במקום בוקסר והצבעתו לא חוקית

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close