גורם ב"מחנה הציוני": "החיבוק שגבאי נתן לקליש הכניס אותו לפלונטר. אם לא תהיה התערבות שלו במינוי זעתרא השבוע, המחיר יהיה כבד עבורנו". מה אומרים על כך גבאי והמזכ"ל חרמוני?

סערת מינויו של ראג'א זעתרא מחד"ש לסגן בשכר של ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, לא מפיסקה – רבים מתושבי חיפה מביעים מחאה גדולה ואף רבים מאוד מתומכיה של קליש רותם. אל אלו הצטרפו שר הפנים אריה דרעי שהכריז כי הוא בוחן דרכים למנוע את מינויו של זעתרא – האיש שתומך בארגוני טרור ויוצא נגד חיילי צה"ל ואף השווה את ישראל לדאע"ש. הערב, גם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד תקף את מינויו של ראג'א על ידי קליש וצירף בציוץ שכתב את המכתב החריף שהפנו שי אבוחצירא ועו"ד אורי גרינברגר מסיעת הצעירים במועצת חיפה שפנו לבטל את המינוי. לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו הערב: "החלטת מפלגת העבודה למנות לסגן ראש עיריית חיפה תומך מוצהר של החיזבאללה וה-BDS שהשווה את הציונות לדאעש הוא טירוף מערכות מוחלט. המחנ״צ צריך להורות לעינת קליש רותם לבטל מיד את ההסכם הזה שמחבר אותם לגרועים שבשונאי ישראל". מערכת "ניוזים צפון" פנתה ישירות לאבי גבאי, יו"ר "המחנה הציוני" שמטעמו רצה עינת קליש רותם לראשות העיר חיפה. אותו גבאי שמיהר להצטלם בסרטוני ניצחון עם קליש רותם ואף הצהיר על כך שהניצחון שלה בחיפה יהיו לו השלכות גם לגבי הבחירות הארציות של "המחנה הציוני". פנינו לתגובת מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני וביקשנו את תגובתו. לפי חרמוני הוא נמצא בחו"ל אך ישמח להעביר את הבקשה לתגובה לדוברות המפלגה. (עד רגע זה לא היה קול ועונה). החלטנו לפנות ליו"ר עצמו – אבי גבאי. מר גבאי אתה בטח מודע לסערה שמתחוללת בחיפה בימים אלו. מה תגובתך? גבאי:"דברו עם הדוברת שלי". אתה לא מוכן להגיב בעצמך? גבאי: "דברו עם הדוברת שלי, אני לא מגיב". אז פנינו לדוברת של גבאי, הילה. הילה הבטיחה להעביר תגובה, אך מאותה הבטחה להעביר תגובה לא חזרה ולא ענתה. אלא שאת התגובה החריפה מספק דווקא גורם מקורב מאוד ב"מחנה הציוני" שאומר ל"ניוזים צפון" הערב דברים קשים על כל הפרשה: "עינת קלשי רותם הכניסה את אבי גבאי לפלונטר קשה ביותר, ואתו את כל מפלגת העבודה. למה? כי גבאי רץ לתת לה חיבוק גדול אחרי הניצחון ולהצהיר שהניצחון שלה בחיפה יש לו השלכות על הזירה הארצית. ועכשיו, עם מינויו של ראג'א זעתרא שהוא בגדר טעות גדולה, ההשלכות הולכות להיות קשות עבור כולנו ברמה הארצית. זאת במידה ולא תהיה התערבות ישירה של גבאי ביממה-שתיים הקרובות. אם המינוי הזה לא יתבטל, בכך שיביאו את ראג'א לוותר עליו, ההשלכות והמחיר יהיה כבד. מחר יגידו לגבאי – בחיפה נתת לתומך חיזבאללה לשבת בעירייה בראשותכם, אס מחר תשים את חנין זועבי לשרת הביטחון".

גורם פוליטי בכיר מאוד בחיפה, שאף הוא מקורב למפלגת העבודה הוסיף ואמר הערב: "זה הולך להיות אסון. מה שקרה פה ב'צוק איתן', יהיה כלום לעומת מה שהעיר הזאת תחווה. 70 שנה של שקט יחסי בעיר יתמוטטו בהתנגשויות קשות. נתנו לקליש להכניס לרשימה גורמים יחסית קיצוניים והתוצאות לפנינו".

ובתוך כל זאת, הערב נרשמה התנגשות חריפה בין הכתב המדיני הבכיר של YNET ו"ידיעות אחרונות" אטילה שומפלבי וזעתרא עצמו.

קבלו את גרסתו של שומפלבי על ההתנגשות המילולית הקשה שנרשמה בין השניים, זאת בעקבות ציוץ של אטילה על עמדותיו של זעתרא.

וכך מספר אטילה שומפלבי:

"הערב קיבלתי שיעור. הערב למדתי שלחופש הביטוי פרצופים רבים. זה היה שיעור קשה ומטלטל, מבחינתי לפחות, כי הערב למדתי מהי צביעות ומהו מוסר כפול של אדם שמתיימר להלחם למען אותו חופש ביטוי בדיוק. בקיצור, הערב היתה לי שיחה קשה ומוזרה מאוד עם לוחם חופש הביטוי רג'א זעאתרה, האיש שמיועד להיות ס' ראש העיר בחיפה.

קדמו לשיחה הזו שני מהלכים לאו דווקא קשורים. האחד, ציוץ שלי (מצ"ב) על הנזק שגורמים, לדעתי, דבריו של זעאתרה לדו קיום בישראל ולציבור הערבי. השני, הזמנה של זעאתרה לראיון מחר בבוקר באולפן ynet. עורכת המשנה של האולפן ביקשה ממני לשוחח עם זעאתרה על מנת ליישר איתו את ההדורים שכן "הוא פגוע מדברים שכתבת עליו". הסכמתי.

הרמתי טלפון לאיש שתומך בחרם נגד מדינת ישראל (מדינתי וגם מדינתו), האיש שמתקשה למצוא הבדלים בין ישראל ובין חיזבאללה, האיש שלא מוכן לכבד טקסי זכרון לזכרם של חיילי צה"ל, אותם חיילים שנפלו בהגנה על זכותו לטנף על מדינת ישראל.

באתי לשיחה מתוך רצון לשכנע אותו להתראיין מחר בבוקר באולפן. זה תפקידי, והייתי מוכן לשיחה אלסטית. כתנאי לבואו, הוא דרש ממני למחוק את הציוץ. למאית שניה בתוך השיחה הייתי מוכן לשקול את זה. כמראיין, חשוב לי שמרואיין שנמצא במרכזה של סערה ציבורית יגיע לענות על שאלות. אבל אז, הוא גם דרש שאתנצל אחרי שאמחק הציוץ. כששאלתי על מה עליי להתנצל, הוא שלף את השטיק השחוק בספר וצעק: על הפטרנליזם שלך כלפי הערבים. "מי אתה בכלל שתגיד לציבור הערבי מה הוא צריך לעשות", הוא צעק בטלפון. הסברתי לו שלא כתבתי דבר כזה, ואם לו מותר להגיד את דעתו – גם לי מותר. ציינתי שעורו מאוד דק, כנראה, אם הוא לא מסוגל לקבל כמה מילות ביקורת מנומסות למדי בציוץ בטוויטר. "מי אתה בכלל שתגיד מה הערבים צריכים", הוא זעק.

אביר חופש הביטוי זעאתרה הבהיר כי לו יש זכות לומר מה שהוא רוצה על כולם, כולל על המדינה, אבל לי כעיתונאי אין שום זכות לבקר אותו על כך. הוא גם המליץ לי להפוך לפובליציסט אם בכוונתי לומר את דעתי על מה שהוא אומר. זעאתרה, למעשה, צייר את גבולות השיח החופשי ואת גבולות חופש הביטוי בצביעות דוחה למדי, ואפילו בלי להסתתר. כלומר: לו מותר לטנף, לירוק, להשמיץ את המדינה, לייצר פרובוקציות – אבל לאחרים אסור. בעזות מצח שטרם נתקלתי בה בוויכוחים לגיטימיים עם אנשים שלא מסכימים איתי, הוא פשוט הבהיר בצורה חד משמעית שמה שמותר לו, אסור לאחרים. ואחר כך, כתוספת, הוא שלף ראיון שערכנו אלכסנדרה לוקש ואני לפני כמה חודשים עם ח"כ אידה טומא סוליאמן, בערב שבו האירנים שיגרו מל"ט מלא חומר נפץ מסוריה לתוך שטח ישראל. כמובן שהוא טרח לסלף את כל העובדות, וציטט דברים שלא אמרתי. אותו ראיון, אגב, זכה לביקורת רבה, בשל הטונים הגבוהים שנשמעו במהלך חילופי הדברים שלי עם חברת הכנסת. מאז, אגב, נשבעתי שלא להגרר לסוג כזה של דיאלוג עם מרואיין – יהיה אשר יהיה. עד כה די הצלחתי, אני חושב.

בכל מקרה, ולמרות שהשיחה בינינו התדרדרה עוד ועוד, ואני ננזפתי ללא הרף על החוצפה שלי להביע ביקורת, הבטחתי לזעאתרה כי יזכה לראיון הוגן וכי הוא יוכל להציג את כל משנתו ללא הפרעה. בסוף, אחרי כל הוויכוח הזה, ואחרי שגם הוכחתי לו שהוא מטיח בי כזבים, הוא החליט לוותר.

ניתקתי, רועד מעצבים. מעולם לא נתקלתי בצביעות כה בוטה ובחוצפה כה גדולה מצד אדם שמתיימר לייצג ערכים של חופש, חירות, ערכים של שיח חופשי וביקורתי. מעולם לא נתקלתי באדם שבעזות מצח מסביר לי למה לו מותר לטנף על המדינה ולהגן על אויביה, אבל לא מסוגל לקבל כמה מילות ביקורת כלליים ודי מנומסים בסך הכל. גדלתי בחיפה, ועזבתי אותה בתחילת שנות ה-2000. הדו קיום העיר הזאת הוא אולי הדבר הטוב האחרון שנשאר בה. אנשים כמו זעאתרה פוגעים בדו קיום הזה. הם פוצעים אותו, ונותנים תחמושת לכל מי שמחפש לחרחר מלחמה בין יהודים ובין ערבים. ישראל היא ביתי, והחיים המשותפים והשקטים בבית הזה חשובים לי. על הזכות להביע את דעתי זו לא אוותר. אפילו לא עבור ראיון עם רג'א זעאתרה, אביר חופש הביטוי הצבוע בעולם".

 

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
נגישות