חדשות

מכעיס: ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ בן 94 ביקש: “תנו לי פעם אחרונה בחיי להשתתף בטקס זיכרון וציון 75 לשחרור אושוויץ”. ב”יד ושם” ענו לו: “אין לנו מקום בשבילך”

צבי איכנולד, ניצול שואה בן 94 היה נער צעיר מפולין כשהוא וכל משפחתו- אביו, אמו ותשעת אחיותיו, נלקחו למחנה ההשמדה אושוויץ. מכל המשפחה, רק צבי שרד את המחנה, כשאביו, אמו ותשעת אחיותיו נספו במחנה אושוויץ. צבי לא רק ששרד את המחנה, אלא גם שרד את צעדת המוות.

75 שנה לאחר שיצא את מחנה ההשמדה אושוויץ, ב”יד ושם” יערך ב”יד ושם” בירושלים מחר, יום חמישי, טקס עם מנהיגים בכירים מכל העולם שיציין את השחרור של מחנה ההשמדה שלא רבים שרדו אותו.

צבי איכנולד, מי שהקים את הוצאת הספרים “חמד” שלימים הפכה להוצאת הספרים “ידיעות ספרים”, רצה להספיק פעם אחרונה בחייו להיות נוכח בטקס זיכרון ב”יד ושם” ובעיקר טקס לציון שחרור מחנה ההשמדה שהוא ניצל ממנו ושם איבד את כל משפחתו.

צבי ומשפחתו פנו במכתב ל”יד ושם” וביקשו שיאפשרו לו להיות נוכח בטקס, אליו כאמור יגיעו מנהיגי עולם ואליו הוזמנו חברי כנס, נבחרי ציבור על כל פמלייתם.

אלא שבעוד לנבחרי ציבור כמו חברי כנסת ופמלייה מכובדת של פוליטיקאים נמצא מקום ב”יד ושם”, לצבי ניצול אושוויץ ב”יד ושם” לא מצאו מקום לטקד והשיבו לו: “ליבנו נחמץ אבל אין מקום”.

מערכת “ניוזים ישראל” פנתה ל”יד ושם” לברר – איך לא נמצא ולו מקום אחד בודד, עבור ניצול אושוויץ בן 94? מדוע לא ניתן להגשים לניצול זה משאלה אחרונה?

ב”יד ושם” הגיבו וענו: “האירוע שיתקיים ביד ושם אינו טקס ציבורי אלא התכנסות של מנהיגים. בשל אופי הארוע האולם מכיל 780 מקומות בלבד- שכמחציתם הם המנהיגים ומשלחות מצומצמות, שהוגבלו מבעוד מועד. לניצולי שואה ומלוויהם נשמרו 60 מקומות (לא כל ניצול מגיע עם מלווה), והם הוזמנו לארוע ע”י מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל. כיום חיים בישראל למעלה מ-100 אלף ניצולי שואה, כך שלא ניתן להזמין את כולם ואף לא את מחציתם”.

הקשינו ושאלנו את “יד ושם” כמה ניצולים מתוך אלו הנותרים, הם ניצולים של מחנה ההשמדה אושוויץ? על כך הם לא יכלו לענות.

בעקבות הסירוב של “יד ושם”, בנו של צבי, דוב אינולד פרסם פוסט בפייסבוק בו כתה על הסרוב של “יד ושם”. בעקבות הפוסט, חברי כנסת ונבחרי ציבור שונים, שכן קיבלו הזמנה לטקס ב”יד ושם” התנדבו לוותר על מקומם לטובת צבי.

אלא שכפי שכתב בנו של אינולד, דב איכנולד: “המשפחה החליטה שלא לקבל את ההצעות הנדיבות, מתוך מחשבה על כל ניצולי השואה שנותרו ערירים ואין מי שיבקש וידבר עבורם. ולכן, אם יד ושם מעצמו לא חושב להקצות מקום עבור כל אלו, אבינו לא יהיה שם בטקס”.

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
נגישות
Close
Close