תושייה של רופאה קהילתית במרכז רפואי לין של כללי הצילה את חייו של מטופל שסבל מתסמונת של “חזה אוויר בלחץ” שכלל לא ידע שיש לו

בחור בן 24, בריא וללא מחלות רקע ידועות, פנה למיון הקהילתי במרכז רפואי לין של כללית עם תלונה על כאבים בחזה ומצוקה בנשימה. הוא נבדק במהירות על ידי ד"ר גבריאלה סירוטה, רופאה פנימאית במיון הקהילתי, שמיד חשדה כי מדובר בתסמונת של "חזה אוויר בלחץ" שהינה מצב מסכן חיים שמחייב ניקוז אויר לשחרור הריאות. צילום שבוצע במקום  אישש את האבחנה של הרופאה ובתמונת הריאות היה ברור שהריאה השמאלית בתמט מוחלט, עם סטיה של קנה הנשימה לימין. הצוות במיון נתן טיפול ראשוני להקלה והוזעק נט"ן להעברה דחופה לבית החולים, שם בוצע ניקוז אויר והפחית את הלחץ על הריאה ששבה לנפחה הרגיל והחלה לשוב ולתפקד.  
Tags

מצבו של הבחור הוטב תוך זמן קצר באופן ניכר ומיד לאחר שהשתחרר מביה”ח והתאושש הגיע למיון הקהילתי כדי להודות אישית לצוות.

ד”ר אלון ארז, מנהל מרכז רפואי לין של כללית, מסביר כי חזה אוויר בלחץ הוא מצב לא שכיח בו מצטבר אוויר בין הריאה לדופן הפנימי של בית החזה וכאשר ההצטברות רבה נוצר קושי בנשימה. במצבים מסוימים הלחץ המוגבר בתוך בית החזה פוגע בהחזר הורידי ללב ויכול להסתיים במוות ומכאן החשיבות שבמתן טיפול מהיר.

אירוע כזה אינו שכיח בקרב אנשים צעירים וכשהאירוע מתרחש באופן ספונטני ולא בעקבות חבלה קשה באזור, מדובר בדרך כלל בתוצאה של קרע ברקמת ריאה לא תקינה – מעין ציסטות ריאתיות דקות דופן שנקרעות מסיבה לא ברורה ואוויר מתמלא מהריאה לחלל בית החזה. נדרשת מיומנות גבוהה כגון זו של ד”ר סירוטה מהמיון הקהילתי כדי לאבחן במהירות מצב זה כשהוא מתרחש אצל אדם כה צעיר וללא כל סימנים או אירועים מקדימים.

 

צילום: דוברות כללית

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

אולי גם זה יעניין אותך
Close
Back to top button
נגישות
Close
Close