בת ים

מצילים את המצוק: עיריית בת ים החלה בעבודות לשיקום וייצוב מצוקי החופים

יש שמנצלים את עבודות הקורונה לתחזוקה. עיריית בת ים החלה לשקם את מצוקי החופים בתחומה. "הפתרון יבטיח הן שמירה על הטבע הנפלא שלנו והן את המשך הנאתם של תושבי העיר ממה שיש לחופי בת ים להציע להם"

עיריית בת ים החלה השבוע בעבודות לשיקום וייצוב המצוקים לאורך חופי בעיר. העבדודות יתבצעו ב־4 מוקדים. החלק הראשון של עבודות השיקום יתחיל במצוק הדרומי לחוף הסלע בין הרחובות יוספטל לז’בוטינסקי (תא שטח 34), ובהמשך יתקימו בעוד 3 מוקדים נוספים בהם התמוטט המצוק. העבודות שהיקפן מוערך בכ־3 מיליון שקלים, צפויות להיארך כ־6 חודשים.
בחודש דצמבר אשתקד אישרה הוועדה הארצית לשמירה על הסביבה החופית את התוכנית החדשה לשיקום ויצוב המצוק, ומיד לאחר אישור זה עברה התוכנית להליך מהיר של אישורים להוצאת היתר לתחילת העבודות.
עבודות הייצוב והשיקום יכללו טיפול בניקוז מי הנגר (גשמים) בראש המצוק, קדיחת ברגי קרקע לתוך קיר המצוק וקביעת רשתות ייצוב למניעת גלישות קרקע, הסדרת הטופוגרפיה ושתילת צמחיה מקומית שתסייע בייצוב הקרקע . התכנית לשיקום המצוק לוותה במסמך סביבתי ובניתוח אקולוגי וסקר ערכי טבע על מנת לשמור על ערכי הטבע ולמנוע מפגעים תוך כדי העבודה וכן לצורך החזרת המצב לקדמותו, ואף לשפר את הסביבה החופית ואת בצמחיה ובתי הגידול האופייניים לסביבת החוף.
התמוטטות המצוק היא תופעה טבעית הנגרמת מפעילות הים והגלים, אולם באזורים עירוניים מהווה סכנה חמורה – כמו בתא שטח זה, ללא טיפול עלולה הטיילת להתמוטט יחד עם המצוק, ולכן הורה ראש העיר על תחילת העבודות כפעולה מיידית לייצוב המצוק ומניעת ההתמוטטות.
לפני היציאה לעבודה בשטח, פרסמה עיריית בת ים מכרז לתכנון וביצוע מיצוב המצוק, בהתאם לנדרש בתוכנית המתאר הארצית תמא/139/א. התכנון הנדרש, בחן את הפעולות הנדרשות לרבות מיצוב המצוק וניקוז מי הנגר וזאת לאור הידרדרותו של המצוק במשך השנים, מאז נבחן המצוק, טרם אישור התוכנית תמא/139/א. בהמשך מתכננת העיריה שיתוף פעולה עם החברה הממשלתית לחופי הים התיכון, לביצוע תיקונים נרחבים גם בשוברי הגלים על מנת למנוע את נדידת החולות שפוגעים בחופי העיר מדי שנה.
ראש העירייה, צביקה ברוט, מסר: “אנו מנצלים את ימי הקורונה כדי לבצע עבודות תשתית, כשחוף הים סגור ממילא. מצוק חוף הים נמצא בסכנת קריסה כבר שנים ארוכות. עם כניסתי לתפקיד הנחייתי את כל הגורמים בעירייה כי בטיחות קודמת לכל, והקצתי את התקציב הדרוש לכך. היום, לאחר קבלת האישורים הנדרשים, אנו מתחילים את העבודות בפועל בשטח. הסדרת מיצוב המצוק, היא אבן דרך חשובה בחידוש חופי הים היפים שלנו”.

צילום: דוברות עיריית בת-ים

  ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

  כתיבת תגובה

  עוד ניוזים בשבילך

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  Back to top button
  נגישות
  Close
  Close