הקרב על הבית: תושבים בבת-ים גילו לתדהמתם שחברי הנהלת העיר הקודמת קידמו מתן דירות לעולים: “למה להם מגיע ולמשפחות מעוטות יכולת או לצעירים לא מגיע?”

תושבים רבים בבת-ים נדהמו לגלות שכבר חמש שנים מקודמת תוכנית (בעיקר תחת יוסי בכר) לבניית דיור ציבורי שיוכלו לקבל רק עולי בריה"מ לשעבר. רונן: "מתברר שלהיות בת-ימי מלידה זאת נכות. למה בכלל קיים פרויקט כזה?"

תושבים רבים בבת-ים נדהמו לגלות שבעיריית בת-ים חיה ונושמת תוכנית, שנולדה עוד בימי יוסי בכר, לבנות דיור ציבורי שיופנה לעולי חבר העמים ותיקים, ורק להם. הם שואלים מה היו אומרים על כך אם היה פרויקט דיור שמיועד רק ליוצאי עדות המזרח למשל? למה בישראל 2020 קיימת תוכנית שמפלה אוכלוסייה אחת על פני אוכלוסייה אחרת?

ביום רביעי האחרון התקיימה ישיבת מועצת העיר בת-ים סוערת במיוחד, כשהתנהל ויכוח ואף יותר מכך, קולני במיוחד בין ראש העיר צביקה ברוט (שאף קם על רגליו) ובין אירנה גנין- חברת האופוזיציה ומחזיקת תיק הקליטה לשעבר תחת יוסי בכר, ראש העיר היוצא.

הסערה החלה כשמחזיקת תיק הקליטה הנוכחית, אנסטסיה סהר, העלתה הצעה לסדר הקוראת לדאוג לדיור ציבורי לעולי חבר העמים בבת ים. הויכוח בין גנין לברוט עלה לטונים גבוהים בעקבות האשמות גנין כי ברוט עצר את הפרויקט עליו עמלה במשך חמש שנים לתת דיור ציבורי (260 דירות) לעולי חבר העמים הוותיקים והחיים מעל 20 שנה בארץ ונמצאו זכאים לדיור הציבורי. ברוט השיב לה כי הוא עצר זאת לאחר שגילה על יחסי העדפה שנתנה לקבלנים מסוימים.

אלא שכל זה חשף פרויקט שחי ונושם עדיין לפיו יש להעדיף בניית דיור ציבורי ומתן דיור ציבורי ליוצאי חבר העמים בבת-ים. הצפת פרויקט זה העלתה את הנושא לתודעתם של תושבים רבים בבת-ים, ותיקים וצעירים שנדהמו לגלות שהם נדחקו הצידה לטובת ציבור בוחרים שהאינטרסים שלו מקודמים על חשבונם בעירייה.

משה, בעל חנות ותיק במרכז בת-ים, חי בבת-ים כבר 61 שנה. למשה יש ארבעה ילדים מתוכם שניים עדיין חיים בדירות שכורות. משה מספר: “יש לי בן אחד שכבר שנים הם מבקשים לקבל דירה בדיור הציבורי. יש מחסור גדול בדירות כאלו אז הם לא מקבלים. פתאום מתברר שיש ציבור שלם כאן, שחי הרבה פלחות מאיתנו בעיר ותרם פחות לבניית בת-ים, שדואגים שיקבל דירות במתנה. למה? אנחנו תושבים סוג ת’?”.

רונן, בן 43 גדל ונולד בבת-ים גם נדהם מהגילוי: 0 אם היו עושים פרויקט רק ליוצאי עדות המזרח היו צועקים על אפליה וגזענות. מי שמע על פרויקט שיכולים להיכלל בו רק יוצאי מדינה אחת או אזור אחד? אני מצפה מראש העיר שלא רק יעצור את הפרויקט בגלל הקבלנים, אלא בגלל שלא יכול להיות דבר כזה בישראל”.

שלומית גם היא גדלה ונולדה בבת-ים, אמא לשלושה ילדים בגילאי 3-9 מספרת: “אני ובעלי אין לנו דקה אחת לנשום כדי לשלם על הגנים, החוגים וכמובן שכר דירה. לנו אין כסף לקנות דירה עם מחירי הדירות כאן שהולכים ועולים כל הזמן. ופתאום אנחנו מתעוררים ומגלים שבגלל שלא נולדנו בברית המועצות, אנחנו הפנו לתושבים עם פחות זכויות. שמישהו יסביר לי למה דבר כזה עוד קיים?”.

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close