הקבלן רצה לראות אם ילך לו ואז ישלם למס הכנסה. צילום אילוסטרציה: גטיאימג'סהקבלן רצה לראות אם ילך לו ואז ישלם למס הכנסה. צילום אילוסטרציה: גטיאימג'ס

בליץ של מס הכנסה על עסקים בחיפה. התירוץ המשעשע של בעל חנות תכשיטים שהעלים הכנסות בעשרות אלפי שקלים. ואיך חברת החשמל "רשמה" בהעלמת הכנסות של מאפיה

פקחי מס הכנסה פשטו על עסקים בחיפה. איך תירץ בעל חנות תכשיטים העלמת מס של עשרות אלפי שקלים ועוד תירוצים מקוריים ומשעשעים של בעלי עסקים שהעלימו הכנסות


במהלך מבצע ביקורת בחנות תכשיטים בחיפה, מצאו מבקרי מס הכנסה במגירה בכספת של חנות תכשיטים צ'קים על סך 40,000 שקל, שבעל החנות"שכח" לתעד בספרי העסק.
בעל העסק הדנים את נחוקרים ואף טען עוד, שאין לו קשר כלל לצ'קים, דבר שהוכחש על ידי הרוכשים.

במגירת כספת של חנות למכירת תכשיטים בחיפה מצאו מבקרי מס הכנסה שני צ'קים על סך 20,000 שקל כל אחד. בעל החנות טען כי הצ'קים אינם קשורים אליו כלל.

אלא שהמבקרים הנחושים אימתו את הפרטים אל מול הלקוחות שאישרו שכן רכשו תכשיטים מחנות זו במיטב כספם. בעל העסק שלא תיעד את המכירה בספרים טען: "אני בסך הכל עשיתי טובה והסתבכתי אתכם".

ביקורת זו ונוספות היו חלק ממבצע ביקורת שערך משרד פקיד שומה חיפה, בעסקים שונים בחיפה ובסביבה, בהם, טירת הכרמל, קריית אתא, קריית ים, רכסים, קריית חיים ועוד. המבקרים ביקרו  ב-133 בתי עסק שונים מהן עלה כי בקרב 20 אחוז מהעסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

בדוכן לממכר לחמים ועוגות נמצא כי פדיון המכירות ביום הביקורת בסך 5,390 שקל לא נרשם בספרי העסק. בעל החנות מיהר להסביר: "אני רושם בסוף היום". במאפייה לא נרשם צ'ק על סך 2,026 שקל. בעל המאפייה טען: "אני לא מוציא קבלות עבור צ'קים". לעומתו, במאפייה אחרת שגם בעליה לא רשמו הכנסות בסך 3,193 שקל בחרו להאשים את חברת החשמל וטענו: "היום היתה הפסקת חשמל ולא יכולנו להוציא קבלות ממתינים לחזרת החשמל".

 

אולי גם זה יעניין אותך

בעקבות מידע שהתקבל במשרד פקיד השומה בחיפה נבדקה מספרה בה לקוחה שילמה 700 שקל עבור תספורת וצבע, וסכום זה לא דווח בספרים כנדרש. בעל המספרה טען: "צריך לבדוק מה היא אומרת". במספרה אחרת בה לא נרשמו 320 שקל עבור תספורת נטען: "יתכן שהלקוחה אומרת דברים לא נכונים". במספרה נוספת התברר שבעלת העסק משכירה עמדה בתוך המספרה שלה בסכום של 1,000 שקל לחודש ולא מדווחת על כך בספרים. בעלת המספרה טענה: "אני אומרת את האמת-שכחתי לרשום!".
פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך