טיפול מציל חיים בקרית בריאות זבולון

חיי מטופל שסבל מחנק מסכן חיים לאחר שפיתח רגישות לתרופה, ניצלו תודות לטיפול מציל חיים שניתן לו על ידי צוות כללית בקריית בריאות זבולון

למחלקת אף אוזן וגרון של כללית בקריית בריאות זבולון נכנס באופן בלתי מתוכנן אדם בן 74, מלווה בבתו, עם תלונה על קושי בבליעה. הוא חשש שאולי כדור שבלע יום קודם תקוע בגרונו, בעיקר נוכח העובדה שהוא סובל מבעיות בליעה.

באומדן ראשוני שביצעה נעמה בן זקן – מנהלת הסיעוד במחלקה, נמצאו סימנים חיוניים תקינים, הנשימה הייתה יציבה, אך עם סטרידור קל. לכאורה, מצב שאינו מעורר דאגה, אך היא מיהרה להפנותו לטיפולו של ד”ר ח’לאילה ג’ואד מומחה אף, אוזן וגרון במחלקה, אשר ביצע בדיקה אנדוסקופית דחופה, בה נראתה בצקת ניכרת בלרינקס – בית הקול.

עלה חשד שהוא מפתח תגובה אלרגית שעלולה להיות מסכנת חיים, בעיקר אם תתפתח חסימה של דרכי הנשימה. למזלו, בקריית בריאות זבולון יש מיון קהילתי עם כל העזרים הדרושים למתן טיפול בסטרואידים דרך הוריד שהוא הטיפול הדחוף למניעת שוק אנפילקטי. הוא קיבל את העירוי בליווי  השגחה נשימתית וטופל על ידי צוות המיון הקהילתי, ד”ר סמדר אקרמן והאח תאופיק דבאח – מנהל הסיעוד במיון הקהילתי.

בהמשך, הועבר באמבולנס לבית החולים שם אושפז מספר ימים להמשך טיפול ומעקב.

בבית החולים ציין הצוות כי הצלת חייו של המטופל, אשר סבל מחסימה בלרינקס וסטרידור בעקבות תגובה אלרגית קשה, התאפשרה בזכות השילוב של צוות מיומן במחלקת אף אוזן וגרון שלרשותו ציוד מתקדם לבדיקות אנדוסקופיות, יחד עם התשתית למתן טיפול מציל חיים כפי שיש במיון הקהילתי בזבולון. תודות לכך, פינויו באמבולנס היה כבר לאחר שמצבו יוצב והוא יצא מכלל סכנה מידית.

לאחר ששוחרר מביה”ח שב למחלקה בזבולון להודות לצוות ולהמשך טיפול ומעקב (בתצלום עם ד”ר ח’לאילה).

 

צילום: דוברות כללית

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close