בוליווד על הבמה: ההצגה “סאנגם” המבוססת על הקלאסיקה ההודית שוברת הקופות מגיעה לחיפה החודש

סאנגם בשפה ההודית משמעותו מפגש. בסרט הסוחף שהגיע לארץ בשנות ה-70, הגיעו לצפות מכל עדות ישראל. כמו בסרט כך גם בהצגה, מובא סיפור טראגי ושובה לבבות, על משולש אהבים בין שני חברים לחברתם המשותפת, מפגש גורלות טראגי שמגיע בסיום. ההצגה דוברת הינדית ומלווה בכתוביות בעברית, כך שכל אחד יכול ליהנות ולהבין את ההצגה. לרקע תפאורה מדהימה, תלבושת אותנטיות, מוזיקה חיה של כל השירים הגדולים מהסרט וריקודים היוצרים חוויה סוחפת, מרגשת וייחודית, מפגישה ההצגה את הצופים עם צחוק , התרגשות, נוסטלגיה ואיך לא, כיאה לסרט הודי, גם בכי. מי שהפיק וביים את ההצגה ובכך גם הגשים את חלומו בן 11 השנים הוא אילן גרינברג, דימונאי שמוצאו למרבה ההפתעה, רומני, מה לרומני ולהודו?! את ההשראה לכך הוא קיבל כשצפה בסרט הישראלי "כיכר החלומות" של הבמאי בני תורתי, בו "סאנגם" הסרט נמצא במרכז העלילה. גרינברג הבין שמדובר בסרט נוסטלגי ומעלה נשכחות, כזה שהיווה נקודת מפגש לעדות ותרבויות מגוונות בארץ, גרינברג חובב הנוסטלגיה הציב לו מטרה, לעשות עיבוד תיאטרלי לסרט הקלאסי המפורסם. הוא התפטר מעבודה מסודרת של סגן מנהל מתנ"ס דימונה והשקיע את כל הונו ומרצו עבור מטרה זו. מאז החל לו מסע חיפושים ארוך ומסור אחר שחקנים הדוברים את השפה. "רוב הקהילה ההודית בישראל לא דוברת את השפה ההינדית" מספר גרינברג, "פניתי לאנשים ללא רקע באמנות הבמה, למעט אחד שהיה בצוות בידור. הכשרנו אותם במשך כשנתיים וחצי אינטנסיביות לרמה הגבוהה ביותר. בזמן הזה הם למדו את השפה, שברו שיניים והתמקצעו במשחק. אחד השחקנים הוא בכלל מרוקאי שחולה על הסרטים ההודים ובמיוחד חובב את הסרט שראה לפחות 30 פעם...
Tags

גרינברג מחזיר עטרה ליושנה מכיוון שהוא למעשה מחייה תיאטרון הודי נשכח שהיה קיים במחתרת בשנות ה- 70 בכמה ערי פריפריה ברחבי הארץ, “ההודיים הביאו איתם תרבות יוצאת מן הכלל, אך הם לא הפיצו את תרבותם מכיוון שלא היתה תמיכה מהמדינה ליצור תרבות, והם היו עסוקים בקיום והישרדות, לכן התיאטרון ההודי בשנות ה-70 נעצר”. בהצגה עולים לבמה עשרה משתתפים סה”כ, שמונה שחקנים ועוד שני מוזיקאים. התיאטרון ההודי הישראלי מונה שחקנים מכל רחבי הארץ, המטרה היא לייצר תיאטרון אחר שמביא אתו חוויה חזקה, של צבעים, דרמה, מוסיקה ותלבושות מדהימות, “סאנגם” היא הסנונית ראשונה של התיאטרון ההודי.

“הפרמיירה להצגה הועלתה על הבמה לראשונה בחודש יוני 2018” – מוסיף גרינברג לספר, “נוצר באזז גדול סביבה ואנשים מכל מרחבי כל הארץ הגיעו ליהנות ממנה. מאז הועלתה ההצגה על הבמה שש פעמים.” ובשנת 2019 מתקיים סיבוב הופעות נוסף באשדוד, חיפה, תל אביב ואילת. “מה שבאמת מדהים זה איך ההצגה הזאת מחזירה את האנשים אחורה בזמן, שם, לבית הקולנוע הישן בשנות ה-70, אפשר לראות בהצגה רוסים, מרוקאים, בוכרים הודיים ועוד, הזיכרון של הסרט הזה והאהבה אליו מחברים תרבויות שלמות, כמו כן בסוף ההצגה כמובן בוכים…אני מחלק ממחטות בכניסה ובסוף אנשים משתמשים בממחטות, ההצגה סוחפת וחזקה, אמרנו תיאטרון הודי?! אמרנו”.

סאנגם בחיפה 30 ביוני

‘סאנגם’: סיפור אהבה במחוזות הודו הצבעוניים

ראשון,  30.6, 20:00, מרכז קריגר חיפה.

משתתפים: מאור בורגאוקר, נירה סולומון, שי דוקרקר, יואל דיווקר, נורה טלקר, גילה אפטקר, אפרת ימית קילקר, צבי זמיר, מוריאן אשר סלומון, נועם דוקרקר, ידאל סלומון.

כלי הקשה: ניסים נאור 

הפקה מוסיקלית: ערן סמסון.

מפעיל כתוביות: נוריאל סולומון.

 קרדיט צילום: ארז בקר.

כרטיסים ניתן להשיג ב:

Sangam.co.il

מרכז קריגר חיפה

ועד בתי הזיקוק.

 

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close