טקס יום השואה בבית נגלר

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, נאמה בטקס יום השואה העירוני: "יום השואה הוא היום, בו אנו זוכרים את כוחו של הרוע שהופנה נגדנו, את היעדר החמלה האנושית ואת מעמקי המצולות, אליהם יכולים להוביל השילוב הבלתי נתפש של אכזריות ואדישות"


"יום השואה הוא יום, בו אנו זוכרים ומתייחדים עם זכר שישה מיליון יהודים, שנטבחו במחנות ההשמדה, שנרצחו עקב גזענות ושנאת אדם, אשר חברו יחד והפכו למדיניות סדורה ושיטתית שמטרתה אחת ויחידה – להשמיד את העם היהודי". כך אמרה אתמול (ד', 1.5) ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, בטקס המרכזי לציון יום השואה שנערך ב"בית נגלר" שבקריית-חיים.
"כיום עדיין חיים בקרבנו עשרות אלפי ניצולי שואה שבשארית כוחם נלחמו למען המשך קיומנו וסייעו בהגשמת החלום הציוני. אנו חבים להם חובה גדולה על תרומתם לבנייתה של מדינת ישראל. אותם ניצולי שואה, ששרדו את המחנות, הגטאות והיערות, שעלו ארצה והיו שותפים למהלך הדרמטי והמשמעותי ביותר בתולדות העם היהודי לדורותיו – הקמת מדינת ישראל. עלינו לדאוג יותר טוב לשלומם. לצערנו, אנחנו לא עושים מספיק".

אולי גם זה יעניין אותך

עוד נשאו דברים בטקס יו"ר ועד השכונה, שלמה אוחיון. החזן אברהם חסקלסון קרא תפילת "קדיש" ותפילת "אל מלא רחמים". להקת תיכון קריית חיים הציגה בטקס את המחזה המוסיקלי, "הכיתה שלי", אותו עיבד וביים אריאל קוזלובסקי.
מוקדם יותר, הוזמן הציבור לבקר בתערוכה "האדמה מדברת- זוכרים את החיים" – תערוכה אינטראקטיבית המשתפת את הקהל ומספרת את סיפור השואה מעולם התרבות והאומנות. תרבות ואומנות המשיכה להתקיים גם בתקופת השואה – חלקה בהיחבא וחלקה על פי דרישת הנאצים במחנות ההשמדה.
הבוקר (ה'), יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתקיים בהיכל עיריית חיפה טקס זיכרון – "לכל איש יש שם". בטקס, בו הושמעה תפילת "אל מלא רחמים" וקריאת "קדיש" על-ידי החזן, ישראל ארזון, מקיימת ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, שיחה אישית עם ניצולת השואה, אווה בראון ברקוביץ', בה היא מספרת את סיפור חייה ואת קורותיה בזמן השואה. בהמשך הטקס יוקראו שמות נספים על ידי יקיריהם ובני משפחותיהם.

צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך