פסולת של אחד היא הזהב של האחר – קריית ביאליק בראש פרויקט סימביוזה תעשייתית

קריית ביאליק נבחרה כפיילוט להטמעת הפרויקט סימביוזה תעשייתית שעושה עלייה לארץ מבריטניה. משרד הכלכלה והתעשייה מקדם תוכנית להפעלת מערך מחזור של חומרי תעשייה דרך שיתופי פעולה


בשנים האחרונות הפכו הנושאים הסביבתיים לחלק מן השיח הציבורי. משרד הכלכלה והתעשייה מקדם פרויקט לאומי שזכה להצלחה רבה בבריטניה ובמדינות מערביות אחרות, שמקיים סימביוזה בין התעשיות השונות: פסולת של מפעל אחד היא חומר גלם למפעל אחר. קריית ביאליק נבחרה לשמש כפיילוט בצפון הארץ להטמעת הפרויקט. תוכנית דומה שהושקה בבריטניה הובילה לחסכון של 400 מיליון ליש"ט בחמש שים.

התוכנית בביאליק מנוהלת על ידי 4S, החברה שמעל עשור מתמחה בסימביוזה תעשייתית בתוכניות לאומיות ואזוריות בעולם. שותפים נוספים להובלת הפרויקט הם מוסד שמואל נאמן שבטכניון שהוא מכון מחקר המתמקד בהתוויית מדיניות לאומית בנושא מדע וטכנולוגיה, תעשייה, סביבה ואנרגיה ומנהלת אזור תעשייה קריית ביאליק.

סימביוזה תעשייתית הופכת תהליכי ייצור ופסולת הנוצרת בהם למשאבים עבור תעשיות אחרות תוך חסכון כספי ניכר. היתרונות הבולטים הם יצירת רווחיות יתרה לארגון, הפחתת פסולת והפחתת עלויות לסילוקה, הפחתת פליטת גזי חממה, יצירת מקומות עבודה, חסכון בשינוע, אנרגיה לוגיסטיקה ועוד.

אז איך זה עובד? השירות הוא חינמי למפעלים ועסקים בצפון הארץ. הגוף המרכז את הפעילות יצור מאגר מידע המתעד את זרמי הפסולת ואת תוצרי הלוואי של הפעילות העסקית על מנת ליצור שיתופי פעולה והזדמנות ולהפוך את הפסולת לחומר גלם.

אולי גם זה יעניין אותך

ביום שני התקיים המפגש הראשון של הפורום המוביל במרכז הלוגיסטי של עיריית קריית ביאליק באזור התעשייה. ראש העירייה, אלי דוקורסקי בירך את הנוכחים והודה לשר הכלכלה והתעשייה ח"כ אלי כהן על בחירתה של קריית ביאליק כעיר המובילה את הפרויקט: "אנו משיקים פיילוט לאומי ארצי שעתיד להביא שינוי משמעותי לאזורנו הן מבחינה כלכלית והן מבחינה אקולוגית".

דוקורסקי הודה לכל השותפים למהלך וציין את מנהלת מנהלת אזור תעשייה קריית ביאליק, סימה הרשמן, שרתמה את הגופים והארגונים לתהליך המאתגר. עוד ציין דוקורסקי כי אזור תעשייה קריית ביאליק נבחר עקב היותו אזור תעשייה גדול בעל 707 דונם, בו פועלים כ־1000 בתי עסק מגוונים המעסיקים כ־5000 עובדים עם נגישות מצוינת לכבישים ארציים כגון כביש 22 ו־4.

באזור התעשייה קריית ביאליק פועלים כיום מפעלים מתחום העץ והמתכת לסוגיה, צביעה וניקוי מתכות ,תעשיית בטון ,מוסכים ,פלסטיקה ,קבלנות משנה לתעשיות ביטחוניות ועוד, דבר המאפשר הגברת שימוש וייצור חוזר ,שיפוץ , מחזור, השבה תוך הקטנת פליטות ,פסולות ,תוצרי לוואי והטמנה המייצרות מקור רווח .

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך