עיריית עכו, בפסיקה מיוחדת, הצליחה לזכות בערעור נגד הורי ילד בן 4 שנחבל במתקן בגן שעשועים, כשעלה על מתקן שכלל לא מיועד לגילו

הורים לילד בן 4 מעכו תבעו את עיריית עכו, לאחר שבנם עלה על מתקן חבלים משולב, נפל ונחבל. בתחילה בית המשפט זיכה את הילד בפיצוי. העירייה לא ויתרה, ערערה וזכתה, כשבית המשפט אף נוזף בהורי הילד


עיריית עכו החליטה להוכיח באמצעות ערעור שהגישה נגד הורים לילד בן 4 שנחבל בגן שעשועים ששיחק בו, כי יש גבול לאחריות העירייה כשהורים מרשים לילד בן 4 לשחק במתקנים שלא מתאימים לגילו. בערעור שהגישו באמצעות משרד עורכי הדין "נסים את כהן-ניסן" הם זכו בפסיקה חריגה.

הורים לילד בן 4 מעכו החליטו לתבוע את עיריית עכו, לאחר שלפני כחמש שנים בנם עלה על מתקן בגן שעועים בעיר. מדובר בגן שעשועים משולב בו מתקני משחקים ומתקני כושר כאחד. המתקן המדובר הוא מתקן כושר הכולל: חבל טיפוס, מתקן מתח, רשת חבלים וקורת שיווי משקל מעץ כאשר אלו מחוברים יחדיו למתקן אחד. גם לפי התביעה מצד הורי הילד, לא מדובר במתקן המתאים לילדים בני 4, אלא למבוגרים.

עם זאת הילד טיפס על המתקן ונפל ונחבל מקורת העץ המהווה כחלק ממנו. לאחר שהגישו תביעה לבית משפט השלום בקריות, הורי הילד זכו לפיצוי בסך 25 אלף שקל.

אלא שהן הורי הילד והן עיריית עכו שנפסק כי תשלם את הפיצוי, לא היו מרוצים מפסק הדין והגישו שניהם ערעורים.

אולי גם זה יעניין אותך

בעיריית עכו החליטו להוכיח כי המתקן היה כשיר וכי הנזק לילד נגרם רק מדבר אחד: אחריות ההורים. כלומר, הילד בן ה-4 לא היה צריך מלכתחילה לעלות על מתקן שכזה באופן ברור לא מיועד לבני גילו, וכי התאונה שקרתה לו התרחשה לא בגלל כשירות המתקן, אלא בגלל אי התאמתו בגיל לשימוש במתקן. עורכי הדין "נסים את כהן –ניסן" מטעם העירייה טענו: "אין מחלוקת כי מתקן כושר הכולל בין היתר קורת מתח ורשת חבלים בגובה העולה על שני מטרים, אינו מיועד לשימוש ילדים בגילו של התובע (בן 4 בזמן האירוע) בלא ליווי צמוד של מבוגר". ואף הוכיחו כי: "מתקן השעשועים נשוא התביעה עומד בדרישות מכון התקנים הישראלי, ובדרישות חוק התקנים ונערכו בו בדיקות תקופתיות כנדרש בחוק".

המלצות להתנהלות מול ביטוח לאומי. נסים וכהן ניסן. צילום זיו עמרהמלצות להתנהלות מול ביטוח לאומי. נסים וכהן ניסן. צילום זיו עמר

בית המשפט קיבל את גרסת העירייה בערעור ולא את גרסת הורי הילד וקבע: "אין בראיות כדי לקבוע כי העירייה הפרה חובת זהירות כלפי התובע בכל הקשור למתקני גן השעשועים", וכי: "התובע עשה שימוש במתקן שאינו מתאים לגילו ובאופן שאינו תואם לייעודו".

התוצאה: העירייה לא צריכה לשלם פיצוי כלשהו להורי הילד והילד, ובית המשפט שלח מסר ברור להורי הילדים כי גם להם יש אחריות לילדיהם ולמקום בו הם משחקים.

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך