צוות רמב"ם ביצע מאות בדיקות סוכרת למבקרי בית החולים ולעובדיו

סקר עמדות, הרצאות ופעילות הסברה ענפה, הן רק חלק מהפעילות שקיימו צוותי רמב"ם לקראת יום המודעות לסכרת - המחלה שמשפיעה על חייהם של מיליונים מסביב לעולם


מחלת הסוכרת, הוגדרה כמגיפה על ידי ארגון הבריאות העולמי ונמצאת בעלייה מתמדת. על פי הערכות, בישראל ישנם למעלה מ-600 מיליון חולי סוכרת מאובחנים ועוד כחצי מיליון שאינם יודעים על מחלתם. ביום ד' הקרוב, ה-14.11, יציינו בעולם את יום המודעות למחלה, והשנה בסימן "משפחה בריאה". ביום חמישי האחרון יצאו צוותי הטיפול במחלה ברמב"ם אל השטח וקיימו פעילות מוגברת ברחבי קמפוס הרפואי במטרה לעלות את המודעות למחלת הסוכרת, גורמי הסיכון להתפתחותה והדרכים להתמודדות איתה.

אולי גם זה יעניין אותך

אחיות "נאמנות סוכרת" ממחלקות האשפוז ברמב"ם, בשיתוף עם צוות מרכז המצוינות לסוכרת והשמנה בבית החולים הקימו דוכני בדיקות לסוכרת ומדדים נוספים ברחבי רמב"ם, וכן דוכני הסברה לעוברים והשבים, אשר זכו להיענות גדולה. בנוסף, הצוותים הגיעו גם אל מחלקות ויחידות בביה"ח, שם בצעו בדיקות סוכרת בצוותי רמב"ם אשר אינם משתייכים למגזרים הרפואיים והסיעודיים: "הרעיון היה להגיע אל כמה שיותר אנשים, ובמיוחד אלו שאינם נמנים על קהלים שידוע שמחזיקים בידע רפואי מתוקף תפקידם", מסבירה רחל שנטל, מומחית קלינית בסוכרת, המשמשת גם כמתאמת סוכרת מבוגרים ואחות אחראית במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה בבית החולים: "שיתוף הפעולה היה מדהים והמטרה הושגה. חשוב להעביר את המסר של גילוי מוקדם, אורח חיים בריא והתנהלות נכונה מול המחלה הזו לכמה שיותר אנשים".
אחת מעמדות הבדיקה וההסברה הייתה ניידת של א.י.ל (האגודה הישראלית לסוכרת), שותפה פעילה באירוע. בהמשך היום התקיימה סדרת הרצאות בהן לקחו חלק מומחים בתחום וסקרו סוגיות שונות, חידושים בטיפול ועוד. בין המומחים, פרופ' נעים שחאדה – מנהל מכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה, ד"ר עירית הוכברג – אנדוקרינולוגית ומרכזת תחום הסוכרת בבית החולים והדיאטנית נועה נצר. בחלק העיוני הוצג סקר שנערך מבעוד מועד, אשר עסק במיתוסים רווחים בקרב הציבור באשר למחלת הסוכרת.
"318 מיליון אנשים נמצאים בעולם במצב טרום סוכרת", מסבירה מילנה לוי, מומחית קלינית בסוכרת, ומתאמת סוכרת בילדים ונוער ברמב"ם, "בין 70-50 אחוזים מהם צפויים לפתח סוכרת, אבל איתור מוקדם בשלב של טרום סוכרת וטיפול מתאים עשויים למנוע את הופעת המחלה. בין אם מדובר במניעה או בהתמודדות עם המחלה, זו משימה משפחתית. כולם צריכים להתגייס יחד למען בריאות המטופל ולמען בריאותם של שאר בני משפחה".

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך