ניצחון ותקדים: בית המשפט אסר על עיריית חדרה וראש העיר לחסום מגיבים או למחוק תגובות של גולשים שמותחים ביקורת

בשורה דווקא כמה חודשים לפני הבחירות לעיריות. חסמו אותך בדף העירייה או דף ראש העיר? אתם יכולים לנפנף בפסיקה הזאת ולהסיר במיידי את החסימה. דעו: מהיום זה אסור


מערכת הבחירות המוניציפאלית עומדת בפתח ואיתה גם היצרים המתלהטים ומעורבות התושבים.

רק לאחרונה קמה קול צעקה מתושבי תל אביב על כך שהעירייה לא מאפשרת לתושבים לכתוב בדף הפייסבוק של העירייה. כעבור זמן קצר העירייה השיבה אפשרות זאת.

בספטמבר האחרון פנתה חברת מועצת העיר חדרה, שירלי עודד, אליה הצטרפו עוד שישה מתושבי העיר ש"זכו" להחסם בדפי הפייסבוק הן של העירייה והן של ראש העיר, צביקה גנדלמן. וכל זאת מאחר והביעו ביקורת על התנהלות העירייה והעומד בראשה. את העותרים ייצג עו"ד אדיר בנימיני שהוא עצמו חבר מועצה בעיר נתניה.

אולי גם זה יעניין אותך

העותרים טענו כי בעוד הם נחסמו ותגובותיהם נמחקו מדפי העירייה וראש העיר, וכי הדבר נעשה באופן שיטתי, מי שמגדף את חברי האופוזיציה ומשבח את ראש העיר זוכה לקבל חופש כתיבה ופרסום.

העירייה וגנדלמן טענו בתגובה כי מדובר בעתירה אשר כולה ניסיון עקר לגרוף הון פוליטי מצד העותרים, ובראשם עודד ולהציגם כאבירי חופש הביטוי היחידים בחדרה, בעוד  חופש הביטוי והשקיפות לתושבים הם נר לרגלי העירייה והעומד בראשה.

העותרים ביקשו ביטול מלא ומוחלט של כל החסימות לכל הגולשים שאי פעם נחסמו עד היום.

במסגרת הסכם הפשרה שהושג עתה בין שני הצדדים הוסכם על ביטול החסימות של מי שהיו צד להליך. ואילו כל מי שנחסם בעבר ולא היה חלק מן ההליך יוכל לפנות למנהלי הדף ולבקש להסיר את חסימתו אם יודיע כי הוראות תקנון הפעילות של הדף ידועות לו.

הפשרה התבססה על החלטה של מבקר המדינה יוסף שפירא שקבע: "אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו הם בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם".

עו"ד אדיר בנימיני, ציין: "מדובר בהישג גדול מנקודת מבטנו, שהצלחנו להביא את העירייה ואת ראש העירייה להכיר בהוראות של מבקר המדינה ולאמץ את הכללים הנוקשים שלו בכל הנוגע לחסימת גולשים ומחיקת תגובות. בכך עשינו שירות חשוב לא רק לתושבי העיר חדרה, וכך אולי אף נשמש מודל לכל הערים בארץ".

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך