Uncategorized

מסקרים שערכו בליכוד ובעבודה עולה: “בפתח תקווה, בגבעתיים ובתל אביב – אי אפשר לנצח את ראשי הערים המכהנים”

בשבועות האחרונים העבודה והליכוד ערכו סקרים פנימיים בכמה ערים מרכזיות כדי לבחון באלו מקומות קיים סיכוי למועמד מטעמם לנצח את הבחירות ובאלו ערים אין סיכוי כלל לנצח את ראשי הערים המכהנים. בסניפים מרכזיים של הליכוד בהם נערך פריימריס לקביעת מועמד לראשות העיר, החליטה תנועת הליכוד לערוך סקרים מקיפים כדי לוודא האם יש סיכוי למועמדים שלהם לנצח בבחירות. הבחירות הפנימיות נערכו בסיבוב הראשון בערים כמו חיפה, נשר וערים נוספות. בסניף הליכוד בחולון הפריימריס יערכו במחצית חודש יוני. בתוך כך, מפלגות הליכוד והעבודה ערכו באחרונה סקרים מקצועיים בכמה מהערים המרכזיות בארץ זאת כדי לסמן את הערים  בהן ראש העיר “מתנדנד”  וכאלו שראש העיר זוכה לתמיכה רחבה בציבור ומעמדו הפוליטי חזק ויציב .

מהנתונים שהגיעו לידי מערכת “ניוזים מרכז” – בערים שנערכו בהם הסקרים של העבודה והליכוד,  נכון לחמישה וחצי חודשים לפני הבחירות לעיריות ולמועצות, ישנם ראשי עיר שמסומנים כ”ירוקים”. כלומר- ראשי עיר מכהנים שמסומנים ככאלו המובילים בפער של יותר מ-10 אחוז מול המתמודדים מולם, שהכריזו על התמודדות לראשות העיר, נכון לזמן עריכת הסקר. כך למשל בין ראשי העיר המכהנים שנמצאים ביתרון של יותר מ-10 אחוז, ניתן למצוא את ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג – שמולה מתמודדים נכון לעריכת הסקרים כשלושה “מועמדים”– כך לפי הסקר הפנימי שערך הליכוד בעיר. מעמדם של איציק ברוורמן, רוביק דנילוביץ’ בבאר שבע ורון חולדאי בתל אביב, נראה הבטוח ביותר ובפער גדול מאוד. בעוד בליכוד היו כמה שמות כמו אופיר אקוניס, גדעון סער ולאחרונה אורן חזן, ששקלו התמודדות מול חולדאי – סקר פנימי של הליכוד הצביע על כך שהפער שיהיה לחולדאי מול כל אחד מהם, מביא לכך שהליכוד מעדיף שלא להריץ איש מהם מול ראש העיר המכהן. כך גם בפתח תקווה ובהרצליה, שם נראה כי למשה פדלון אין מתחרה שיערער את מקומו. לפי סקר פנימי של הליכוד, מוטי ששון בחולון ימשיך להנהיג את העיר. ובאותה משבצת גם יושב ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, שכרגע כלל אין מתמודדים מולו.

תגיות

מי שצריך להרגיש שמעמדו מעורער לכהונה נוספת, הם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, שיתכן והחקירות גרמו לו לאבד אחוזים רבים וכרגע הוא עומד במקום השלישי מבין המתמודדים, כשהסקר נערך חודש לפני הכרזה של מועמד כמו דורון אוזן לראשות העיר, כשאוזן מראה מגמת התחזקות בשבועות האחרונים.

גם ישראל זינגר, שמעל ראשו מרחפת סכנת השימוע, מאבד גובה ולפי סקרים פנימיים נמצא במרוץ צמוד מול עוד שני מתמודדים. גם ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, שלא הצליח לקבל את תמיכת “הליכוד”, נמצא בקרב צמוד מאוד ומאבד גובה מול צביקה ברוט, שנבחר לרוץ מטעם “הליכוד” בעיר. עד לפני כעשור, בזירה המוניציפאלית שלטו המפלגות הגדולות שהציבו רשימות ומועמדים משלהן. כל מפלגה ספרה את הערים שהצליחה “לכבוש” את ראשותן. עבור המפלגות באותה תקופה, זאת הייתה אינדיקציה חשובה על חוזקן בבחירות הארציות. אלא שמהר מאוד רבים, ובעיקר המתמודדים עצמם בערים ובמועצות, הבינו כי הבחירה בראש עיר ובחברי מועצה – היא בחירה שמתבססת פחות על שיוך מפלגתי ויותר על בחירה פרסונאלית. מדובר בבחירה במועמד עצמו, בעשייה שלו ובמה שהוא מביא כ”נדוניה” לעיר. ההבנה הזאת הביאה מועמדים רבים להחליט לרוץ במה שנקרא- רשימה עצמאית. רשימה שאינה תלוית מפלגה. אלא שרשימה עצמאית אמנם נותנת למתמודד עצמאות, הוא זה שמרכיב את הרשימה שלו למועצה, הוא זה שמקבל החלטות על החזון, המצע וכל דבר שקשור לקמפיין שלו. אלא שאליה וקוץ בה – רשימה עצמאית פירושה לרוץ ללא מימון המפלגות הגדולות. מדובר במימון שיכול להכניס זריקת מרץ למערכות הבחירות. עם הזמן המפלגות הגדולות איבדו את המועמדים האטרקטיביים, שאולי החלו לרוץ בתחילה בשורותיהן, אבל עם הזמן אבדו בדרך. מעטים נותרו לרוץ בשורות המפלגות הגדולות.

וכך למשל בנתניה- מרים פיירברג שנבחרה בתחילה עם הליכוד, פרשה לפני שתי קדנציות לרשימה עצמאית. דבר דומה עשה יונה יהב בחיפה, שנבחר מטעם שינוי ואחר כך רץ עד היום ברשימה עצמאית. בגלל שהמפלגות הגדולות איבדו את המועמדים החזקים. בשנים האחרונות הן מנסות לפרוש את חסותן על מתמודדים עצמאיים. אלא שאם אתה כבר מחליט לשים את הכסף, עדיף שזה יהיה סוס מנצח. אז איך יודעים מי הסוסים שצריך “להמר” עליהם ולהציע להם חסות מפלגתית מלמעלה? כך נולדו הסקרים הפנימיים שנעשים בשקט-בשקט על ידי המפלגות כדי לא לבזבז כספים מיותרים. לפי רבים: “אם המועמד שסיכוייו להיבחר קלושים בכל זאת רוצה להתמודד שיעשה את זה מכספו שלו ולא של המפלגה”.

הכיסא שלו בטוח בתל אביב. חולדאי. צילום דוברות עיריית ת"א
ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

Back to top button
נגישות
Close
Close