הנערה סיפרה לראש העיר ולאילני את האמת. צילום: פייסבוקהנערה סיפרה לראש העיר ולאילני את האמת. צילום: פייסבוק

ועדת הבדיקה בפרשת הנערה ונתן גושן בעצמאות בר"ג: אילני המליץ להדיח את מנהל המחלקה התורנית שנמצא לא דובר אמת והתברר שנתן הוראה לא לתת לצעירה לשיר

ראש עיירת ר"ג, כרמל שאמה הכהן עם פרסום מסקנות ועדת הבדיקה בפרשת הנערה בבימת העצמאות: "הדרת נשים היא חציית קו אדום בנורמות שלנו כעיר". מ"מ ראש העיר, ליעד אילני שעמד בראש ועדת הבדיקה המליץ להדיח מתפקידו את מנהל המחלקה התורנית שנמצא דובר שקר. אילני: "אצלנו לא תהיה הדרת נשים!". אז מה קרה שם על הבמה בר"ג?


בערב יום העצמאות עלה היוצר נתן גושן להופיע בפני קהל באחת הבימות שהוצבו ברמת גן. במהלך ההופעה, הוא הזמין נערה בת 17 לעלות ולשיר יחד אתו. אלא שכעבור כמה זמן הנערה לא שרה עם הזמר, והזמר הוא זה ששר לבד אחרי כמה שקות של השתהות.

מכאן החלה סערה בכל התקשורת המקומית והארצית ודובר על כך שעל הנערה נאסר במפורש לשיר מאחר ובקהל היו שומרי מצוות רבים ולכן ניתנה הוראה לגושן שלא לתת לה לשיר.

בעקבות הסערה מינה ראש העיר, כרמל שאמה הכהן ועדת בדיקה שבראשה עמד מ"מ ראש העיר, ליעד אילני.

במשך שבועות הוועדה תיחקרה שוב ושוב את כל המעורבים בפרשה -כולל את הנערה כשנתן גושן מסרב להעיד ובשמו דיברה הסוכנת שלו.

בין היתר נבחנו מספר צילומים של האירוע בין היתר צילומי מצלמות האבטחה שהם אלו שגילו את האמת לגבי מה שהתרחש באותו ערב.

אילני תיחקר את חבר המועצה, זוהר ישרים שהיה אמון על הבמה הספציפית וזה אמר לאילני כי לא הייתה הדרה וכי הנערה לא שרה מאחר ולא נמצא הסולם בו היא אמורה הייתה לשיר ובגלל שכל זה השתהה במשך כ-7 דקות, והקהל איבד את סבלנותו, אז גושן החל לשיר לבד וכי בכל אותו זמן הנערה המשיכה לעמוד על הבמה.

לפי ישרים, גם בידיעה כי אם הנערה תשיר חלק מהקהל יעזוב, הוא לא היה מעלה בדעתו לתת הוראה כזאת לזמר כדי לא להלבין את פני הנערה. את הגרסה הראשונית הזאת אישר טוביה עוזרי, מנהל מחלקה תרבות תורנית.

אלא שאת הגרסה הזאת ניפצה הנערה עצמה שבשיחת ועידה שקיימה עם ראש העיר שאמה הכהן ועם אילני – סיפרה כי במפורש נאמר לה כי היא לא יכולה לשיר. עם זאת, ציינה כי היא עצמה לא נפגעה מההוראה.

את גרסתה, כעבור יומיים איששו צילומי מצלמת האבטחה שהגיעו לידי אילני – בה נראה במפורש מנהל המחלקה לתרבות תורנית מורה לנתן גושן שלא לתת לנערה לשיר ובתגובה גושן פונה לקהל ואומר: "אתם מבינים איך הסתבכתי?"

אולי גם זה יעניין אותך

ואלו מסקנות הוועדה בראשות מ"מ ראש העיר ליעד אילני שהונחו היום על שולחנו של ראש העיר כרמל שאמה הכהן:

  1. המלצה שבכל אירוע עירוני הפתוח לקהל הרחב, תופיע לפחות אישה אחת על הבמה.
  2. .באירועי הקיץ הקרובים או ביום העצמאות הבא יוזמן שוב נתן גושן להופיע בגן אלי כהן לרווחת התושבים – ובאותה הזדמנות תוזמן אותה נערה לשיר יחד עם גושן על הבמה.
  3. החלטה להעביר מתפקידו ולהדיח את מנהל המחלקה לתרבות תורנית שצילומי האבטחה סתרו את גרסתו הראשונית ונמצא כי הוא אכן הורה לזמר שלא לתת לנערה לשיר.

בעקבות המסקנות הגיב ראש העיר כרמל שאמה הכהן: "על אף שהנערה העידה בפני שנהנתה לאורך כל הערב כולל ממה שקרה על הבמה המבחן בעיני הן הנורמות שלנו כעיר והדרת נשים היא חציית קו אדום גם אם האישה לא נפגעה ולכן הוחלט על העברת העובד מתפקידו. 
מעתה כל אירוע פומבי באחריות העירייה מנהלו יחתום על תדרוך ותוכנו יצריך את אישור המנכ"לית או יועצת ראש העיר למעמד האישה. ברמת גן שלנו כולם שווים".

וליעד אילני אף אמר: "ברמת-גן של 2019 לא תהיה הדרה של שום אוכלוסייה! ברמת-גן של 2019 לא נטאטא שום דבר מתחת לשטיח! כפי שהתחייבנו הועדה בראשותי ביצעה בדיקה מקיפה בכדי לוודא שהאמת תצא לאור".

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך