חדשות

זילות השואה? תלוי את מי שואלים. הרשת סוערת בעקבות פרסום השלטים של הפרויקט ‘הסטורי של אווה’

בימים האחרונים עוברת על הרשתות החברתיות סערה שבמרכזה עומדים זיכרון השואה אל מול האינסטגרם. ברחבי הארץ פוזרו שלטים רבים ובהם הכיתוב ‘הסטורי של אווה, אם היה אינסטגרם לילדה בשואה’ לצד לינק המפנה לדף של הפרויקט באינסטגרם. בחיפוש מהיר מוצאים כי מדובר בפרויקט לשימור זיכרון השואה הפונה לצעירים, כאשר ברביעי הקרוב, יום השואה, יפורסמו סרטונים שהופקו על פי יומן של ילדה שנספתה באושוויץ. וכך כתוב בתיאור הפרויקט בדף האינסטגרם שזוכה כעת לכמעט 30 אלף עוקבים “מבוסס על סיפור אמיתי, לזכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה. היי קוראים לי אווה ואני בת 13. השנה היא 1944 ואנחנו במלחמה. אבל אני תמיד מנסה לשמוח..” מסתבר והשלטים צורמים לעיני לא מעט ישראלים ואלה החלו להעלות פוסטים בנידון ולהגיב בעמוד האינסטגרם של הפרויקט, כשמולם ישנם גם כאלה המצדדים הרעיון. את הפוסט המרגש והכועס ביותר בנושא כתבה  נועה בינדר:

“אמל”ק הסיפור- איש הייטק ובתו מצאו יומן של נערה שנספתה באושוויץ. הם השקיעו בפרויקט מאות אלפי שקלים והפכו את היומן לסרטונים שמצולמים מנקודת במבט (כביכול?) של אווה, הנערה שכתבה את היומן לפני 75 שנה. הם הולכים להעלות קטעים ממנו בערב וביום הזיכרון לשואה ולגבורה. כל שעה סרטון. כשסלבריטאי ישראל, ביניהם גיא פינס, לי בירן יובל דיין ואגם רודברג לוקחים חלק פעיל.…. אני כועסת. אני כועסת כי זה מרגיש לי פשוט לא משהו שעושים. להפוך את זיכרון השואה למשהו שהוא “דינמי ורלוונטי” זאת אמירה מכעיסה בכל כך הרבה רמות, כי מה יותר דינמי ורלוונטי מזכר השואה עצמו? מה יותר דינמי ורלוונטי מפיסת ההיסטוריה המזעזעת הזאת לכשעצמה? האם התדרדרנו ונאטמנו עד כדי כך שאפילו בשואה צריך לחפש דרמה??

נתחיל מזה שזיכרון השואה לא צריך ולא יכול לנגן על רייטינג, צפיות ולייקים. נמשיך מזה שאם הבעיה היא קירוב הדור הצעיר לזיכרון דור השואה ההולך ונעלם אז צריך למצוא לזה פתרון שורשי ולא גחמני, ושזיכרון השואה לא יכול להפוך לאירוע שמניח שזוועות ניתן וראוי לתאר בסטורי. עזבו את זה שילדים שיראו את הזוועות האלה (והכתבה מתהדרת בתיאור מציאותי של זוועות המלחמה והחיים בגטו) ללא שום תיווך של מבוגר אחראי. עזבו את זה שזה מרגיש כמו ניצול חצי ציני וחצי רציני מאוד (ואני לא יודעת מה בתרחיש הזה מפחיד אותי יותר)…

לפוסט המלא של נועה בינדר

 

תגיות

ואלה תגובות ופוסטים נוספים שעלו בנידון:  

הדר: דרך מזעזעת!  והשלט שמרוח בכל חור בתל אביב צורם ומכעיס. אפשר וצריך ללמוד על השואה כפי שהיא הייתה. אנחנו באמת צריכים להנגיש ככה לנוער את השואה? לא עדיף להפגיש נוער עם ניצולי השואה האחרונים פנים מול פנים? שיחוו באמת את השואה ולא יראו אותה שוב על המסך? או להכניס לתוכנית הלימודים סיורים במוזיאוני השואה? לא כל דבר צריך להנגיש ולתת לנוער כמו כפית בשם הטכנולוגיה והקידמה. זילות של השואה , פשוט בושה לאן הגענו.

טל: הרעיון הכי מטומטם ששמעתי כבר הרבה זמן… ושמעתי הרבה דברים מטומטמים לאחרונה.

ארז: היא גם מעלה סטורוש ועושה סלפוש? בלעעע גועל נפש! אני לא יודע מי צריך להיות מפוטר קודם – זה שחשב על הרעיון הזה או זה שאישר אותו.

לבנת: מבטיחה לכם שגם אם היה אינסטגרם בשואה הוא היה נלקח מהם יחד עם כל שאר הדבר שנלקחו מהיהודים. זה כל כך מחליא ומבזה. רעיון גרוע ביותר ונוראי.

שלומי: מזעזע. הדבר הראשון שעלה לי לראש זאת אווה בראון, בת הזוג ואשתו של היטלר שהתאבדה איתו ביחד בבונקר. חשבתי שאני הוזה…

הילה: הגבול בין יצירתיות חינוכית להגזמה.. לדעתי מוגזם.

לידור: בושה וחרפה זו הדרך שלכם לחנך ילדים??? דרך האינסטגרם???

והיו גם תגובות שצידדו ברעיון וכתבו שהדרך פחות חשובה מהרעיון עצמו:
עינת: יוזמה כ”כ חשובה בעיקר בעידן של היום. אם המיזם ידע לשמור ולשמר ברגישות ובאותנטיות את הסיפורים אז זכינו בתיעוד היסטורי וחשוב .

אמיר: לדעתי זה מדהים. כבר מזמן עלתה בי המחשבה מה היה קורה אילו אנשים במחנות ההשמדה היו יכולים לשלוח תמונות ולזעוק את זעקתם כך שכולם ישמעו. זה ניסיון מבורך בעייני לתרגם מציאות שהייתה לתוך מסגרות שקיימות היום.

עדי: רעיון מקסים ומעניין. הסיפור הוא סיפור שצריך להישמע בכל דרך שתואמת כל תקופה.

 

הסטורי של אווה באינסטגרם

 

ניוזים- רשת אתרי החדשות המקומיות של ישראל, מכבדת את זכויות היוצרים ועושה את כל המאמצים לאיתור בעלי הזכויות של היצירות הכלולות בכל הכתבות שלנו ברשת. במידה ומצאתם יצירה שאת/ה בעלי הזכויות עליה ואתם מעוניינים להוריד אותה מהכתבה או להוסיף לה קרדיט, אנא פנו אלינו בטלפון/ ווטסאפ: 0522818000 או שלחו למייל: .mnewzim@gmail.com

כתיבת תגובה

עוד ניוזים בשבילך

Back to top button
נגישות
Close
Close