תיאטרון גבעתיים שינה את שמו לתיאטרון אריה אליאס. יהורם גאון: “אריה היה הלוחם והמנצח הראשון עלי במות ישראל, שהתעקש לשחק כפי שהוא ולא הרים ידיים”

אריה אליאס, מגדולי שחקני הקולנוע, תיאטרון וטלוויזיה בישראל, זוכה שני פרסי אופיר: האחד על משחק ראשי והשני על מפעל חיים, זכה כעת, שלוש שנים לאחר לכתו, להנצחה ראויה בעיר גבעתיים

אריה אליאס, מגדולי שחקני הקולנוע, תיאטרון וטלוויזיה בישראל, זוכה שני פרסי אופיר: האחד על משחק ראשי והשני על מפעל חיים, זכה כעת, שלוש שנים לאחר לכתו, להנצחה ראויה בעיר גבעתיים, כאשר התיאטרון בגבעתיים שינה את שמו לתיאטרון אריה אליאס. בהחלט כבוד גדול, גם לעיר וגם לזכר השחקן האהוב שזכור מהסרטים צ’רלי וחצי, השוטר אזולאי, חגיגה בסנוקר, מהסדרה הילדים משכונת חיים ומהפקות רבות נוספות. וכך כתב חברו, יהורם גאון, בטור ארוך ומרגש על אריה ועל ההנצחה:

אריה אליאס. השתתפתי בערב מיוחד בו הסבו את שמו של תיאטרון גבעתיים לשם “תיאטרון אריה אליאס”, וחשבתי לעצמי מה היו יכולות להיות מחשבותיו של אריה אליאס האהוב, בערב שכזה המוקדש לו ולזכרו המבורך, ואני מעז וקובע שכל רחוב וכל כיכר, שהיו נושאים את שמו של האיש היקר הזה, לא היו שווים בעוצמת הזיכרון שלהם והכבוד הראוי לאיש, כמו אולם של תיאטרון הנושא את שמו, אין לי ספק שזו ההנצחה האולטימטיבית והראויה ביותר, לאיש שקראוהו “שחקן בדם”, במקצוע הזה שנקרא אומנות הבמה , הן הקלה של הבמות המסחריות, והן הרצינית שבתיאטרון הרפרטוארי , יש המון מתח וקנאה, וצרות עין, והכל בגלל התחרות, התחרות הסמויה האין סופית, והאכזרית, של העומדים על הבמה, על אהבתו של הקהל, רק למעטים… ליחידי סגולה בעולם הבמה, ליוצאי דופן ממש, העניק היושב במרומים תכונה נלבבת, של נעימות סבר, של אנשים מיוחדים שתוכם כברם, את אלה המופלאים , כולם אוהבים לאהוב, וגם אם פוגשים בהם בתדירות גבוהה, או אחרי שנים רבות זה היינו הך, זה תמיד מאור פנים, עיניים שמחות , חיבוק אמיץ תחושה של אהבה אין סופית אמיתית לא עשויה לא משוחקת, ככה בדיוק היה זה לפגוש את אריה אליאס תמיד לצחוק אתו ליהנות מנוכחות שובת לב, מרנינה ואהובה.

אריה אליאס היה איש מודיעין ,בבואו ארצה שהמשחק בער בעצמותיו, ומהר מאוד החל לחזר אחר כל התיאטראות הקיימים, מבטאו המזרחי בתיאטרון , בו הרוב דיברו רוסית , היה לו לחומה בילתי עבירה, והוא המסכן חלם כל חייו לשחק בתיאטרון את שיילוק. לא הבין אולי עד לכתו שאי אפשר לשחק בארץ שיילוק עם מבטא מזרחי, עם מבטא רוסי כן ועוד הרבה לפני ניצחונן של מהפכות הזמר המזרחי המסתלסלות, אריה אליאס היה הלוחם והמנצח, הראשון עלי במות ישראל, שהתעקש לשחק כפי שהוא, ולא הרים ידיים,  בעקשנות היפנו לו עורף והוא בצר לו הלך לביים הצגות בבתי הסוהר, ש”שם” אמר לי פעם, “הרוב מזרחיים ולכן מעריכים אותי יותר”.

עוד המשיך יהורם גאון, על חברו, אריה אליאס:

“והיה עוד עולם קסום בו מָלך , בו לא שמו לב למבטא שלו , עולם הילדים , לכן היה האיש הכי אהוב בארץ כשהוצגה הידרה “שכונת חיים.” והוא ניצח כי אי אפשר היה לעמוד בקסמו. כמה שהאיש הזה היה אהוב… מנער ועד זקן , ולא היה מי שלא אהב את יחזקאל בעל המכולת. בסוף היו חייבים להרכין בפניו ראש ולתת לו לשחק , כי כשרונו היה שופע והקהל נטרף על דמותו שופעת החום, ולא חשוב באיזה תפקיד , אם מושיקו (מקזבלן )אליאס שם , מובטח שנהנה. שיחקתי איתו בשלוש ורסיות של קזבלן וקשה לתאר איך במצבי לחץ בהם עמדתי, גם על הבמה וגם מחוצה לה, כמה עיניו המחייכות והמילה הטובה והמחזקת שלו, היוו לי תעצומות נפש , ומסתור מרוחות סערה.

ביקרתי אותו סמוך ללכתו מעמנו לעולם שכולו טוב, והוא שמח לבואי , אבל זה כבר לא היה אריה שהכרתי, הוא הביט בי ודרכי , וראיתי איך מוחו נובר בין תאיו ,המעורפלים, לשחזר את ימינו המשותפים, שהיו סיפור אהבה והוקרה בן שנים רבות, הוא הביט בי וחייך כאילו אצר בתוכו, סוד גדול, כאילו כבר ראה דברים אחרים עולמות שמעבר,,, שעָין רגילה לא מסוגלת לראות.

תיאטרון אריה אליאס ,(בו ישחקו שחקנים עם כל המבטאים הקיימים בארץ), הוא נצחונו הבלתי מעורער של השובב הניצחי , בנה הגאה של יהדות המזרח , אריה אליאס יהי זכרו ברוך.”

כתיבת תגובה

Back to top button
נגישות
Close
Close