סערה במערכת הבחירות בפתח תקווה. הוגשה תלונה לוועדת הבחירות: "מפיצים סקרים לא מקצועיים וחלקיים כדי להטעות ולהוליך שולל"

 עוד סערה נרשמת הבוקר במערכת הבחירות בפתח תקווה, לאחר שהוגשה תלונה לוועדת הבחירות על הפצת סקרים מטעים בניגוד לחוק, כדי להוליך שולל


הבחירות בפתח תקווה ידעו לא מעט תרגילים פוליטיים, ועכשיו כשהן נכנסו ליישורת האחרונה, יש גורמים שעושים שימוש בסקרים לא מקצועיים כדי להטעות את דעת הציבור גם בניגוד לחוק הבחירות. הסקרים שאמורים להפוך כלי לניתוח מצבם הפוליטי של מועמדים פוליטיים הפך בישראל לכלי שכל מטרתו ליצור אווירה ופחות לניתוח פוליטי לטובת קמפיין הבחירות. בפתח תקווה הטכניקה הזו הפכה ל"ספורט" במגרש הפוליטי, כאשר מועמדים מפיצים סקרים לא מקצועיים ובחלק מהמקרים אף סקרים עם תוצאות חלקיות כדי ליצור רושם מטעה כאילו מצבם הפוליטי מתחזק, כאשר במציאות המצב שונה לגמרי.
נציג חברה מקצועית לביצוע סקרים אמר השבוע, כי מדובר בתופעה חמורה שגורמת נזקים חמורים לחברות הסקרים ומייתרים את המקצוע שהפך מכלי מדידה מקצועי לכלי פוליטי בלבד. "בפתח תקוה התופעה הפכה לטרוף ממש, בלי דין ובלי דיין. כל אחד מפרסם מה שנוח לו מהסקר ואפילו סקרים לא מקצועיים, רק כדי להראות לציבור שהם מובילים. זה הפך למגוכך", אמר הסוקר המקצועי שעובד בתחום למעלה מעשרים שנה.
כך למשל, במקרה אחד, מועמד מפתח תקווה פרסם סקר חלקי שביצעה מפלגה מבלי להראות את התוצאות האמיתיות לכלי התקשורת בה התפרסמה הכתבה. נתוני הסקר שפורסמו לפני כחודשיים באותה כתבה נועדו להחמיא לסיעה האמורה וליצור מיצג פוליטי שמטרתו לשרת את הסיעה במשא ומתן קואליציוני עתידי.
במקרה אחר, בסיעה אחרת בפתח תקווה, אף הגדילו לעשות גורמים פוליטיים, כאשר פרסמו נתונים חלקיים של סקר ללא מגזרים שלמים שאמורים להלקח בחשבון הסטטיסטי, כדי ליצור ייצג שווא כאילו מדובר במועמד חזק מכפי שהוא במציאות.
"מדובר בתופעה מגוחכת ממש שצריך לשים לה קץ. מעבר לכך שהיא גורמת לנו חברות הסקרים נזקים חמורים היא עלולה להטעות את הציבור וזה הדבר החמור באמת. מדובר בעבירה חמורה על חוק הבחירות שאני מקווה שגם מי שיוזם את הפרסום ומי שמפרסם יעמוד לדין על כך ויישפט לחומרה", אמר אותו סוקר מקצועי.
אולי גם זה יעניין אותך

הסדר פרסום סקר בחירות (תיקון מס' 22) קובע סטנדרטים מאוד מחמירים לפרסום סקר ומחויב להיות מדווח לוועדת הבחירות טרם פרסומו ולהיות חשוף לעיון הציבור, אולם בפועל דבר מזה לא נעשה. חוק הבחירות קובע כי אי עמידה בתנאים המחמירים הללו עלולה לגרור  תביעות משפטיות וענישה חמורה. "אנשים לא מבינים מה הם עושים. בסופו של דבר הסקרים הללו מאבדים את האמינות שלהם. הציבור לא טיפש ואפילו רואה בחומרה התנהלות פושעת כזו. הציבור לא אוהב שמתייחסים אליו כאילו הוא טיפש ולא אוהב שעושים עליו מניפולציות. בקיצור, הציבור כבר לא קונה את השטות הזו אבל זה גורם לנו חברות הסקרים נזקים חמורים ואנחנו שוקלים להתאחד ולנקוט צעדים משפטיים נגד המפרסמים סקרים מטעים כאלו", אמר בכיר בחברת הסקרים המקצועית.
כאמור, תלונה על כך הוגשה בימים אלו לוועדת הבחירות שאמורה לומר את דברה בנושא זה ואולי לרסן את התופעה הזו שהופכת להיות כמו המערב הפרוע בו כל אחד יכול לפרסם כל סקר שרק ירצה, בלי חוקים וכללים.

תגובות:
עוד ניוזים בשבילך